KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Przeglądarka Yandex. Testujemy nowy produkt rosyjskiego giganta

Na konferencji Yet Another Conference 2012, która odbyła się 1 października, Yandex przedstawił nie tylko sklep z aplikacjami dla Androida, ale i własną przeglądarkę. Ploty o wyjściu na rynek Yandex.Browser okazały się prawdziwe. Logo przypominające czerwone stringi pozostało.

I choć na początku byłem nieco sceptyczny (silnik WebKit na podstawie Chromium – porażka), w programie znalazło się sporo przyjemnych «atrakcji». Tu i monitorowanie linków, i własny tłumacz Yandex i zmodyfikowany interfejs… W sumie jest sens uważniej zbadać produkt.

Poprzednią wersję swojej przeglądarki Yandex nazwał po prostu «Internet» – ambitnie i bez gustu. Jak, przy okazji, i Mail.ru swoją.

Realizując nowy produkt Yandex tym razem trochę zmniejszył stopień patosu i nazwał go zwięźle Yandex.Browser. Tradycyjnie stylowo i ściśle.

Migracja

Podczas instalacji przeglądarka Yandex samodzielnie importuje otwarte strony, zapisane hasła, zakładki z domyślnej przeglądarki. Zawsze można pogrzebać w ustawieniach i przenieść potrzebne dane i z innych zdobywców Internetu. Póki co w menu są: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, przeglądarka Mail.Ru i Internet Explorer.

Migracja działa poprawnie, a nawet bardzo: pracę z witrynami w nowej przeglądarce kontynuujesz tak, jak gdybyś nigdzie się nie przenosił. Wszystkie hasła już są wprowadzone, wszystkie dane przeniosły się i rozpakowały walizki. Mój «wewnętrzny leniuch» cieszy się z takiej wygody, ale «wewnętrzny paranoik» w panice buduje betonowy bunkier.

Interfejs Yandex.Browser

Wygląd przeglądarki w całości spełnia aktualną modę na minimalizm. Ale tutaj są ciekawe momenty, o których opowiem.

Kiedy wpisujemy zapytanie, widzimy nie tylko wskazówki i możliwe odpowiedzi, ale i przyciski do wyszukiwania w innych search engines. Oczywiście, domyślne wyszukiwanie działa w Yandexie, ale można wybrać inną opcję:

Na obrazku poniżej można zobaczyć przyciski szybkiego dostępu. To co w Chromie wyświetla się na nowej karcie, w przeglądarce Yandex dostępne jest na każdej stronie. Tutaj można odczuć wpływ stylu Metra. Twórcy przeglądarki z góry umieścili pewne zakładki do najbardziej popularnych usług. Przy czym część z nich działa interaktywnie jako widżety. Tam wyświetla się aktualna pogoda lub wskaźnik wiadomości w sieciach społecznościowych Facebook lub Vkontakte:

SPRAWDŹ:   Yandex skomentował słowa Putina o amerykańskim wpływie na firmę

Dla wszystkich stron, które można tam dodać, działa taka logika: zamiast screenów  wyświetla się nazwa/logo strony na tle, który ma taki kolor jak główna treść na tej stronie.

Platforma przeglądarki

Przeglądarka Yandex stworzona jest na podstawie zmodyfikowanego Chromium wersji 19. Do tego browser ma wbudowaną technologię Opera Turbo, czyli użytkownicy słabych połączeń internetowych mogą puścić cały traffic przez zdalne serwery dla jego kompresji. Posiadaczy dial-up modemów (tacy jeszcze istnieją?) i tych, którzy siedzą w necie za pomocą połączenia 3G to musi bardzo pocieszyć.

Inne „bajery”

Google Translator został zastąpiony przez własny serwis Yandex.Translate, działający w podobny sposób. Wraz z tym do interfejsu przeglądarki została dodana jedna fajna rzecz. Załóżmy, że nie chcesz tłumaczyć całą stronę, ale tylko jeden akapit. Zaznacz tekst myszką i naciśnij pojawiającą się strzałkę. Voila! Nad tekstem wyskakuje okienko z tłumaczeniem na wybrany język. Póki co Yandex obsługuje tylko dziewięć języków, ale wśród nich już są angielski, polski, niemiecki i francuski.

Browser ma również wbudowany Flash i przeglądarkę dokumentów PDF FoxIt. W Chrome i jedno i drugie można uzyskać za pomocą instalacji dodatkowych pluginów, a przeglądarka Yandex znowu cieszy mojego wewnętrznego leniucha. Wyszły wersji Yandex Browser dla systemów Windows i Mac. Linux z jakiegoś powodu się nie liczy.

Porównujemy prędkości

Określenie prędkości przeglądarek na oko – zadanie niewdzięczne, więc wezwałem na pomoc HTML 5 Test (http://html5test.com). «Internet» od Mail.ru dostał 397 punktów z 500, Yandex.Browser 402 punkty, natomiast Google Chrome nadal pozostaje liderem, wziąwszy 437 punktów. Nic dziwnego: rosyjski soft jest oparty na starych wersjach Chromium, póki Chrome dostaje nowe «zabawki» jako pierwszy. W codziennej pracy różnica w prędkości jest również widoczna, choć nie radykalnie.

SPRAWDŹ:   Yandex zapowiedział uruchomienie Metryki 2.0 już w najbliższym czasie

Stabilność

Mamy przed sobą wersję aplikacji 1.0, więc na szczególnie niezawodne działanie na razie nie warto liczyć. Przez kilka godzin intensywnego testowania przeglądarka kilka razy zamykała się z błędem. Na pewno w najbliższych dniach zobaczymy pierwsze aktualizacje naprawiające wykryte usterki – zwykła droga dla nowego produktu na rynku.

Moje podsumowanie

Yandex.Browser to pierwszy pełnoprawny i odrębny produkt na bazie Chromium (po Chrome, oczywiście), w który wyraźnie włożono dużo wysiłku. Wiele nie jest jeszcze jasne, ale obiecane możliwości wyglądają przyzwoicie. Póki co, absolutnie nie jasne jest też co będzie z rozszerzeniami i aplikacjami. Ale wątpię, że z nimi będzie problem, jeśli deweloperzy przyłożą się odpowiedzialnie i będą utrzymywać aktualną wersję silnika na poziomie przeglądarki Google Chrome. Btw, zgłoszono również terminy aktualizacji co kilka tygodni (jak u Chrome).

Mogę powiedzieć, że teraz w Runecie wszystkie pozostałe przeglądarki oparte na Chromium powinny po prostu się zamknąć i nie robić wstydu. Ja osobiście zostanę na ulubionym Firefoxie z wtyczkami do których się przyzwyczaiłem, ale przeglądarka Yandex się nie ośmieszyła.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: