KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, Ukrainie, Białorusi

SEO / SEM

Przegląd serwisu SpyWords.pl – potężnego narzędzia do analizy konkurencji w Google AdWords i wynikach wyszukiwania

[Aktualizacja z marca 2015 r.] Serwis Spywords.pl w zeszłym roku zrezygnował z aktualizacji polskiej bazy fraz kluczowych oraz z rozwoju narzędzia w Polsce.

Analiza konkurencji – czynnik w marketingu internetowym, który bezpośrednio wpływa na rezultaty naszej pracy w SEO i reklamie kontekstowej. W końcu to na jego podstawie budowana będzie strategia dla efektywnego pozycjonowania i promocji serwisów w internecie.

Ze względu na to, że z rosyjskiej wersji SpyWords korzystam od dwóch lat, postanowiłem przyjrzeć się polskiemu serwisowi, sprawdzić, jak sobie radzi na tym rynku, oraz po kolei opisać jego możliwości dla tych z Was, którzy jeszcze nie mieli z nim do czynienia.

Narzędzie prezentuje się całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że na polskim rynku jeszcze rok temu nie było analogicznych serwisów.

Na pierwszy rzut oka ciężko jest stwierdzić, jak sporo informacji można uzyskać korzystając z serwisu SpyWords.pl. Cóż, pierwsze wrażenie może być zdradliwe. Kilka kliknięć i otrzymujemy takie dane, jak np.: słowa kluczowe domen, pozycje, teksty ogłoszeń, strony docelowe, oceny budżetów i ruch na stronie.

Dzięki SpyWords mamy do dyspozycji 3 narzędzia:

Pierwsze to „Analiza konkurencji”.

Za pomocą „Analizy konkurencji” możemy otrzymać szczegółową informację o konkurentach w danej tematyce. Wystarczy tylko wpisać nazwę domeny lub słowo kluczowe i proszę – konkurencja jak na dłoni.

screen 1

Na tym etapie chciałbym zwrócić uwagę na szybkość, z jaką serwis przedstawia nam dane – w SpyWords powiedzieli mi, że to 0,2 sek.!

Za pomocą danego instrumentu możemy wykonać następujące czynności:

  • dobrać słowa kluczowe do reklamy kontekstowej, biorąc przykład z czołowego gracza w danej tematyce,
  • dobrać efektywne teksty ogłoszeń reklamy kontekstowej,
  • dowiedzieć się, jaką strategię prowadzi Twój konkurent w rozmieszczaniu reklamy kontekstowej (np. jakie pozycje utrzymuje, jakie ponosi koszty),
  • ocenić konkretną niszę, w końcu dla każdej z domen wyświetlana jest lista jej konkurentów (domen, z którymi istnieje zbieżność słów kluczowych w reklamie kontekstowej i wynikach wyszukiwania).

Drugie z oferowanych użytkownikom narzędzi to „Walka domen”.

Dzięki temu instrumentowi posiadamy możliwość porównania fraz, średniej pozycji i budżetu dla reklamy kontekstowej oraz wyników wyszukiwania 2-ch bądź 3-ch domen jednocześnie.

screen 2

Wizualna prezentacja stosunku między domenami zbudowana na podstawie słów kluczowych jest świetnym rozwiązaniem.

Narzędzie przyda się, gdy mamy zamiar:

  • dobrać efektywne słowa kluczowe dla nowej kampanii linków sponsorowanych bądź SEO, używając fraz czołowych graczy w danej tematyce,
  • znaleźć nowe, efektywne frazy dla istniejącej już kampanii, otrzymując dane o unikalnych frazach konkurentów.

Trzecie narzędzie to „Wybór słów kluczowych”.

Dana funkcja pozwala na sformowanie semantyki dla Twojej kampanii jednym kliknięciem myszy. Wystarczy wprowadzić podstawowe słowo kluczowe, a serwis momentalnie podpowiada wszystkie pozostałe słowa, które używane są przez konkurencję w danej tematyce.
Otrzymane dane można wysortować i wybrać tylko te najważniejsze.

screen 3

W jakich przypadkach może przydać się SpyWords?

Opiszę kilka scenariuszy.

Wyszukiwanie dodatkowych, efektywnych fraz dla kampanii.
Wyobraźmy sobie, że prowadzę kampanię reklamową serwisu mbank.pl. Moim zadaniem jest zwiększenie ruchu na stronie nie dając jednocześnie taryfy ulgowej konkurentom.

1) Przechodzimy do zakladki „Walka domen”. Wprowadzamy adres swojego serwisu i serwisów konkurentów.

screen 4

2) Przedstawione wykresy ilustrują objętościowo słowa kluczowe konkurentów, a także strefy zbieżności pomiędzy wszystkimi trzema domenami.

screen 5

3) Interesują nas frazy, które używane są przez dwóch naszych konkurentów, a my nie prowadzimy jeszcze za ich pomocą kampanii reklamowej.

screen 6

4) Przechodzimy do pełnej listy i sprawdzamy, czy rzeczywiście są to słowa kluczowe o tematyce związanej z naszym biznesem. Zaznaczamy słowa, które nas zainteresowały, eksportujemy je do formatu *.csv i jak najszybciej dodajemy do naszej kampanii.

screen 7

Analiza konkurencji w danym segmencie

Dogłębna znajomość konkurencji – to obowiązkowe zadanie dla każdego biznesu, a zwłaszcza średniego i małego. Ale zdarza się, że nie zawsze wiadomo, kim mianowicie są Twoi konkurenci i jak zachowują się na polu bitwy reklamy kontekstowej.
1) Wpisujemy nazwę swojej domeny (np. allegro.pl) w zakładce „Analiza konkurencji” i przechodzimy do tablicy „Konkurencyjne domeny w AdWords”.
2) W danej tablicy widoczni są konkurenci, z którymi nasze słowa kluczowe w Google AdWords posiadają zbieżność.

screen 8

3) Możesz kliknąć na nazwę domeny i przejść do szczegółowej analizy bądź kliknąć na liczbę zbieżności i przejść do porównania Twojego serwisu z serwisem konkurenta.

Poszukiwanie potencjalnych klientów

Dla tych, którzy prowadzą kampanie reklamy kontekstowej dla klientów, istnieje bardzo prosty, „ukryty” scenariusz pracy z serwisem SpyWords – poszukiwanie, analiza i wejście do nowych klientów.

Ogólny schemat pracy jest następujący:
1) Znajdujemy najbardziej perspektywistycznych i będących w stanie rozliczyć się klientów w interesujących nas niszach (według oceny budżetu bądź ilości fraz w reklamie kontekstowej);
2) Analizujemy ich kampanie i znajdujemy potencjalne błędy (nieodpowiednie frazy, źle strukturyzowane ogłoszenia, nieodpowiednie strony docelowe, słabe jakościowo teksty);
3) Kontaktujemy się z klientem, mając na rękach gotowy audyt i ofertę optymalizacji kampanii.

Zgódźcie się, jest to bardziej efektywny sposób niż szukanie w ciemno, efekt „WOW” ze strony klienta jest gwarantowany (dostał wysokojakościowy audyt przy pierwszym kontakcie z agencją).

Wnioski

Chciałbym życzyć zespołowi SpyWords, aby nie zatrzymywali się na celach już osiągniętych.
Ta funkcjonalność, którą widzimy aktualnie, pozwala SpyWords.pl pretendować na tytuł najlepszego serwisu analizy konkurencji w Polsce.

Moim zdaniem dany serwis to niezbędna broń w arsenale każdego profesjonalisty z dziedziny SEO/SEM i agencji interaktywnych. Zachęcam do zarejestrowania się!

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: