KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

3 sposoby na promocję aplikacji iOS/Android na VKontakte

VKontakte to nie tylko doskonałe źródło klientów dla twoich towarów i usług. Można tu również znaleźć tysiące użytkowników do aplikacji lub gry na iOS/Android.

Jedno z pytań, które ostatnio otrzymałem: Jak na VK uruchomić taką reklamę, aby prowadziła użytkownika na stronę AppStore lub Google Play?

W tym artykule opiszę trzy sposoby na promocję apki na VKontakte:

1. Reklama za pomocą sponsorowanych postów
2. Reklama z wykorzystaniem platformy myTarget
3. Zakup postów w tematycznych grupach lub fanpage’ach na VK

Jeśli wolisz treść w formie wideo, nagrałem odcinek na ten sam temat:

Sposób #1. Reklama za pomocą postów sponsorowanych

W przypadku pierwszego sposobu musisz mieć fanpage dla twojej aplikacji. Założenie fanpage’a jest bardzo proste. Przejdź do sekcji Communities  i naciśnij Create community u góry po prawej stronie. Dodaj logo i opis. Potrzebujesz pomocy? Napisz do mnie, a napiszę osobny artykuł jak krok po kroku założyć fanpage lub grupę.

Zgodnie z zasadami VK, aby umieścić reklamy fanpage musi mieć szczegółową informację o istocie twojej działalności i ofercie/produkcie. Oprócz tego musi być opublikowanych co najmniej 10 postów, ale z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy nawet około pięciu.

Mechanizm tworzenia sponsorowanych postów już opisywałem w Przewodniku, tutaj tylko w skrócie pokażę jak to robić na przykładzie reklamy aplikacji:

 1. Po utworzeniu fanpage’a wejdź do panelu reklamowego, i wybierz po lewej stronie Targeted Ads, a następnie po prawej Create Ad.
 2. W menu wyboru typu reklamy wybierz Community post, a następnie Create post.
 3. Wybierz swój fanpage i kliknij Continue.
 4. A teraz należy stworzyć twój post reklamowy. Dodaj tekst i wklej link do aplikacji (1), dodaj zdjęcie o wielkości 537×240 (2), jeśli chcesz to zmień tytuł (3) i wybierz przycisk call-to-action, na przykład Install lub Open (4):

Jak skończysz to kliknij przycisk Create, a następnie Proceed. Po tym pozostaje tylko ustawić do kogo chcesz kierować swoją reklamę, zapisać reklamę i doładować kampanię.

Sposób #2. Reklama za pomocą myTarget

Platforma reklamowa myTarget łączy w sobie sieci społecznościowe VK i Odnoklassniki, a także wszystkie projekty należące do Mail.Ru Group. Czyli  łącznie myTarget daje zasięg około 140 mln osób  (dane z wywiadu z przedstawicielem Mail.Ru Group).

Po rejestracji należy przejść do tworzenia kampanii reklamowej i tam wybrać Mobile App.

Wklej link do aplikacji na iTunes lub Google Play. I teraz masz możliwość wybrać format reklamowy:

 • reklama mobilna z opłatą za wyświetlenia lub kliknięcia
 • reklama mobilna z opłatą za instalację (CPI)
 • kilka opcji reklamy w formie wideo
 • mobilna karuzela (seria zdjęć przewijanych w lewo)

Dla przykładu wybrałem pierwszą opcję. Musisz podać link do aplikacji a następnie zrobić wszystkie standardowe ustawienia, jak w innych systemach reklamowych, czyli nagłówek, tekst reklamy, zdjęcie, ustawienia targetingu itd.

Po dokonaniu wszystkich ustawień, trzeba będzie tylko doładować kampanię. Więcej informacji o ustawieniach kampanii w myTarget opiszę w jednym z kolejnych artykułów.

Sposób #3. Zakup postów w tematycznych grupach lub fanpage’ach na VKontakte

Ten sposób reklamy również opisałem w swoim przewodniku (link), a tu tylko chcę dodać, że na VK istnieje wiele tematycznych społeczności z setkami tysięcy uczestników. Na przykład, grupy o iPhone, lub o grach mobilnych, o przydatnych aplikacjach dla systemu Android i tak dalej.

Proces jest bardzo prosty:

 1. Tworzysz post, wysyłasz do moderacji.
 2. Następnie, po akceptacji posta przez moderatora, wysyłasz propozycję umieszczenia do jednej (lub kilku) społeczności, które wybierasz.
 3. Administrator fanpage’a publikuje post, tak jak gdyby to był normalny post na jego fanpage’u. Po 24 godzinach on ma prawo skasować post.

Taki post w tematycznej społeczności pozwoli szybko dotrzeć do ogromnej grupy docelowej (w zależności od liczby subskrybentów i zasięgu fanpage’a), co  może spowodować nagły wzrost przejść i instalacji aplikacji. 

Jeżeli chcesz mieć stopniowy ale stały wzrost użytkowników twojej aplikacji, wypróbuj reklamę w formie postów sponsorowanych albo za pomocą platformy myTarget. W ten sposób będziesz mógł sterować liczbą przejść i w dowolnym momencie wyłączyć reklamę.

 Masz pytania? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do mnie

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: