Czasami mamy zapytania o reklamę w VK.com, gdy warunkiem jest wysyłanie użytkownika bezpośrednio do strony internetowej, czyli klient nie posiada fanpage’a i nie zamierza go zakładać.
Z jednej strony rozumiem powody takiej decyzji — strona internetowa jest już gotowa, trzeba ją tylko przetłumaczyć na rosyjski/ukraiński. A fanpage trzeba prowadzić, moderować, uzgodnienie wszelkich niuansów zajmuje dużo czasu, itp.
Z drugiej strony reklama strony internetowej na VK ma swoje wady, które za każdym razem staram się szczegółowo opisać. W tym artykule postanowiłem sformułować swoje argumenty i opisać najbardziej efektywny format reklamy na VK na dzień dzisiejszy.
Szczegółowo o wszystkich formach reklamy pisałem w Przewodniku po VK, ale w tym artykule chcę się skupić na korzyściach reklamowania fanpage’a w porównaniu do reklam prowadzących użytkownika bezpośrednio do strony internetowej.
Jeśli preferujesz to samo w formie wideo, zapraszam do obejrzenia tego odcinka:
Czy warto kierować ruch z VK do strony internetowej?
A więc, na VK możemy reklamować między innymi:
- stronę internetową
- społeczność (grupa, fanpage, wydarzenie)
Aby reklamować stronę zewnętrzną nie mając przy tym własnego fanpage’a lub grupy, możemy wykorzystać jedynie format reklamy w postaci małego zdjęcia i krótkiego tekstu w bocznej części platformy VK. Wygląda to tak:
Kilka niuansów reklam bocznych:
- Znajduje się tylko w lewej części strony
- Nie wyświetla się w wersji mobilnej VK, a więc 40-50% użytkowników w ogóle nie zobaczy twoich reklam
- Reklama ma mały obrazek i kilka słów tekstu
- Przykładowy CTR: 0,05-0,50%
- Możliwość ograniczenia ilości wyświetleń tylko do 100 na jednego użytkownika
- Płatność albo za kliknięcia albo za wyświetlenia
Jak można zauważyć, wielkość takich reklam pozwala jedynie pokrótce opisać swoją ofertę. Jeśli masz nowy produkt na danym rynku to często nie wystarcza. Można eksperymentować z tekstami, zdjęciami, zwiększając klikalność reklam, ale zawsze istnieje ryzyko przyciągnąć użytkowników, którzy nie są zainteresowani twoim produktem, a kliknęli po prostu z ciekawości.
Możliwości postów sponsorowanych na VK
Z drugiej strony, mając fanpage lub grupę możesz skorzystać z narzędzia, które na dzień dzisiejszy daje najlepsze efekty w kampaniach naszych klientów. To są posty sponsorowane, czyli posty wyświetlane w newsfeedzie użytkownika z małym dopiskiem „Post sponsorowany”. Wyglądają one tak:
Sprawdź mój film na Youtube o tym jak tworzyć posty sponsorowane:
Niuanse postów sponsorowanych:
- Wyświetla się w newsfeedzie i wygląda jak zwykły post społeczności
- Pojawia się na komputerach i na smartphonach
- Kilka formatów: zdjęcie, seria zdjęć, wideo, przyciski call-to-action
- Możliwość dołączyć dodatkową zawartość: pliki audio, dokumenty, ankietę, mapę, zewnętrzne linki w tekście
- Użytkownicy mogą udostępnić post na swoim profilu
- Post może mieć długi tekst, duże zdjęcia
- Przykładowy CTR: 2-15%
- Możliwość ograniczenia do 1, 2, 3, 5, 10, 15 lub 20 wyświetleń na jednego użytkownika
- Płatność tylko za wyświetlenia
Długi tekst pozwala szczegółowo opisać istotę oferty. Limit tekstu jest do 16 tys. znaków, jednak optymalna długość — do 250-280 znaków, i to tak naprawdę wystarczy, żeby zadać pytanie o jakiś „ból” konsumenta, opisać rozwiązanie, a następnie wezwać do działania — subskrybować, przejść do grupy/fanpage’a, do strony internetowej lub do wiadomości prywatnych. W przeciwieństwie do Facebooka, grafika w postach sponsorowanych może zawierać tekst, co daje dodatkowe miejsce dla call-to-action lub opisu zalet produktu, na przykład:
Skuteczność postów sponsorowanych na VK.com
Teraz przyjrzyjmy się jak wyglądają efekty korzystania z promocji postów na VK. Jako przykład biorę testową kampanię naszego klienta, którą prowadziliśmy w styczniu i lutym w ciągu 30 dni.
Na zrzucie ekranu przedstawiono dane kampanii dla postów, które zawierały tekst z opisem oferty, zaproszenia do subskrypcji, linkiem do grupy w tekście oraz zdjęcia z logo i krótkim zdaniem o istocie oferty. Kampania była skierowana do kobiet z Ukrainy, Białorusi i Rosji, potencjalnych konsumentów.
Zasięg: 71 382 osoby
Wyświetlenia reklam: 175 388
Przejścia do grupy, ogółem: 5 020
Pozyskani subskrybenci: 2 203
Kliknięć w link w tekście: 4 507
Koszt kampanii: 17 597,92 RUB (1 302,24 zł)
Proste obliczenia pozwalają nam uzyskać dodatkowe statystyki:
CTR (przejścia do grupy / zasięg): 7%
CTR (przejścia do grupy / wyświetlenia): 2,8%
Konwersja w subskrybentów (subskrybenci/ zasięg): 3%
Koszt kliknięcia: 3,0 RUB (0,25 zł)
Koszt pozyskania subskrybenta: 7,98 RUB (0,59 zł)
Użytkownicy chętnie subskrybują i klikają „lubię to”, ale dla nas ważniejsze jest rozpoczęcie dialogu z nimi, aby móc zaoferować produkt. Jak się domyślacie, z perspektywy naszego klienta dialog ten powinien nastąpić jak najszybciej :)
Wielu użytkowników od razu po wejściu do grupy zadają pytanie o produktach. To są „gorący” konsumenci, najbardziej priorytetowa grupa docelowa, dlatego m.in. od jakości i szybkości odpowiadania na pytania zależy ich decyzja o zakupie lub pozostaniu w grupie naszego klienta.
W tym przypadku zdecydowana większość postów w grupie jest komercyjna, czyli strategia nie zakładała tworzenia rozrywkowych interakcji z użytkownikami. Dlatego wszystkie komentarze dotyczyły ceny, warunków zakupu lub dostawy. Poniżej zrzut ekranu pokazuje, że w tym okresie mamy 95 takich komentarzy:
Niektórzy użytkownicy wolą pisać prywatne wiadomości do grupy. Niestety, VK nie daje pełnych danych historycznych dla wiadomości, więc wykres zaczyna się od 6 lutego. W tym okresie takich wiadomości było 31:
W sumie otrzymaliśmy ponad 120 kontaktów z klientami i 2200 subskrypcji potencjalnych klientów, osób zainteresowanych produktami klienta.
Opis grupy zawiera pełne dane kontaktowe firmy, więc użytkownicy czasami piszą bezpośrednio do działu obsługi klienta poprzez na e-mail lub komunikatory internetowe. Niestety, takie kontakty nie możemy zmierzyć i za przetwarzanie tych zapytań w pełni odpowiada dział obsługi po stronie klienta.
Warto pamiętać także, że przedstawione powyżej wskaźniki (średni koszt kliknięcia, koszt subskrybenta, liczba zapytań) zależą od wielu czynników , w szczególności od branży firmy, od rodzaju biznesu (B2B/B2C), od regionu i charakterystyki grupy docelowej. Dlatego w celu określenia średnich wskaźników dla twojej firmy zawsze należy wziąć pod uwagę konieczność przeprowadzenia testowej kampanii. Żadna agencja nie jest w stanie wiarygodnie oszacować te wskaźniki na etapie przygotowania oferty na usługę social media marketingu.
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was do wykorzystania całego potencjału Vkontakte. Moim zdaniem, jednym z pierwszych kroków powinno być założenie fanpage’a lub grupy na VK i prowadzenie reklamy za pomocą postów sponsorowanych.
Masz pytania? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do mnie.