KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

PayU nie dał rady na Ukrainie

Ubiegły rok okazał się jednym z najbardziej udanych dla ukraińskiego rynku płatności. Jego wysokość w 2014 roku osiągnęła około $1,2 mld, a liczba transakcji przekroczyła dziesiątki milionów miesięcznie.

Jednak, jak podaję ukraiński portal „Internet Gate”, w 2015 roku równowaga sił na rynku, który dzielili między sobą kilku graczy, może się nagle zmienić. Wcześniej serwisy płatnicze musieli konkurować między sobą i z bankowością internetową. Ale teraz z odejściem z rynku wielu banków i niektórych systemów płatności, konkurencja za uwolnionych klientów wzrośnie. Głównym impulsem do tego posłużyć wycofanie się z rynku płatności PayU Ukraina, należącego do Allegro Group (pod międzynarodową korporacją Naspers, która inwestuje także w rosyjski Mail.Ru Group).

O tym firma poinformowała swoich partnerów w marcu. Jak czytamy w mailu, czynnikiem decydującym stał się kryzys gospodarczy na Ukrainie:

Niestety, dynamika sytuacji gospodarczej powoduje również zmniejszenie objętości handlu detalicznego w online. Dlatego zarząd Grupy podjął decyzję o zawieszeniu działalności operacyjnej biura grupy PayU na Ukrainie.

Siergiej Watilik, były dyrektor generalny PayU Ukraina komentuje: „Być może na decyzję o zamknięciu projektu wpłynęła sytuacja w kraju lub inwestorzy zmienili zdanie odnośnie inwestowania w nim”. Zgadza się z tym i dyrektor handlowy iPay Andrzej Tkaczenko. Na pytanie o tym, jakie czynniki mogłyby wpłynąć na wycofanie z rynku tak dużego gracza, odpowiedział, że „być może wzrost dochodu i jego dynamika nie spełniały oczekiwania inwestorów”.

Z perspektywy użytkowników płatności internetowych można też znaleźć opinie, że kierownictwo ukraińskiego PayU mogło zwyczajnie nie poradzić sobie z rozwojem serwisu, gdyż jakość obsługi pozostawiają wiele do życzenia, natomiast kryzys gospodarczy w kraju nie przeszkadza innym graczom w zwiększeniu przychodów.

SPRAWDŹ:   Rosja: Putin ogłosił utworzenie narodowego systemu płatniczego

Przed pojawieniem się oficjalnego komunikatu o zamknięciu ukraińskiego PayU Andrzej Tkaczenko komentował: „Jeśli firma odejdzie z rynku, pojawi się wielu chętnych żeby zdobyć ich klientów i dziesiątki milionów hrywien dodatkowych przychodów”. PayU obsługuwał głównie witryny należące do holdingu Allegro Group na Ukrainie: Aukro.ua, Olx.ua, modnaKasta, Prom.ua. Projekt Vcene.ua należący do Allegro Group został zamknięty w maju 2014 z powodu słabych wyników finansowych.

Jako alternatywne rozwiązanie dla sklepów lub serwisów internetowych polecam Interkassa — system agregujący wszystkie najpopularniejsze sposoby płatności na Ukrainie.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: