KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Odpowiedź Yandex na nowy system reklam w Google Maps – program partnerski dla firm w Yandex.Maps

Yandex poinformował o możliwości zapisania się do lekarza, salonu urody lub rezerwacji stolika w restauracji przez serwis Yandex.Maps – obecnie jest to 13 tysięcy organizacji i firm, głównie z Moskwy.

Organizacje dołączają do Map nie bezpośrednio – „Yandex” agreguje możliwości serwisów rezerwacyjnych. Użytkownik Yandex.Maps widzi jednolity interfejs do zapisania się do każdej z organizacji. W pierwsze pół roku współpraca dla serwisów rezerwacji z Yandex.Maps będzie bezpłatna, a następnie „Yandex” planuje pobierać z serwisów prowizję za każdego klienta. Podobne programy partnerskie rozwija przewodnik internetowy 2GIS (np. zakup biletów przez „Rambler-Kasa„).

yandex.maps2

W przeciwieństwie do Google, który po prostu dodał do Google Maps reklamę według geolokalizacji, dla „Yandex” jest to rozwinięcie jego koncepcji „Wysp„: funkcjonalne serwisy w odpowiedzi na zapytanie użytkownika – organiczne, a następnie i reklamowe. Właściwie, online-rezerwacja w serwisach-pośrednikach z czasem przeniesie się do wyników wyszukiwania yandex.ru – przy odpowiednim zapytaniu użytkownik może filtrować lokale według właściwych parametrów i natychmiast zapisać się na wizytę.

Jurij Pietrow, założyciel serwisu online-rezerwacji Yclients, uważa, że to jest logiczny kierunek rozwoju dla największych operatorów reklamy internetowej:

Rozwój działu online-rezerwacji to kolejny krok w stronę ery CPA. Teraz reklama kontekstowa jest słabo dostępna dla małych firm ze względu na trudności z oceną konwersji i wymaga pewnych umiejętności i narzędzi dla prawidłowego prowadzenia kampanii. Agencje nie chcą pracować z małymi budżetami, narzędzi do oceny konwersji praktycznie nie ma, nie mówię już o retention [wskaźnik lojalności, wielokrotnych zgłoszeń] i lifetime [prognoza przychodów z jednego klienta]. Możecie sobie wyobrazić właściciela salonu urody w Marino [rejon w Południowo-wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy], który codziennie monitoruje Yandex.Direct?

Rezerwacja na odpowiedniej platformie rozwiązuje te wszystkie kwestie. To, że na ten rynek przyszedł Yandex, jednoznacznie świadczy o perspektywach online-rezerwacji dla małych firm.

Źródło: roem.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: