KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Jak działa newsfeed VKontakte? 8 wskazówek o tworzeniu i publikowaniu treści

Algorytmiczny newsfeed pojawił się na VKontakte dopiero wiosną 2016 roku. Niektóre niuanse jego działania różnią się od newsfeeda na Facebooku, dlatego w tym artykule opiszę wskazówki jak tworzyć i publikować treść na stronach publicznych i grupach na VK.com. Pamiętaj, że algorytm w każdej sieci społecznościowej jest zmienny. Warto śledzić za oficjalną informacją od VK.com i stale testować różne warianty treści.

1. Unikalna treść ma priorytet. Dlatego twórz posty samodzielnie, nie kopiuj tekstu z innych fanpage’y. Zalecane jest także tworzyć własną grafikę i video. Posty z nową i świeżą informacją będą wyświetlane wyżej w feedzie twoich fanów.

2. Użytkownicy widzą częściej ulubione rodzaje treści. Im częściej użytkownik wchodzi w interakcję z wybranym typem treści, tym częściej zobaczy takie posty w swoim feedzie. To mogą być krótkie lub dłuższe teksty, video, GIFy, zdjęcia, posty z muzyką itd. Zatem za pomocą prób i błędów musisz znaleźć odpowiednie dla twoich fanów rodzaje treści i inwestować w nie najwięcej czasu.

Aktualnie bardzo lubiane są posty z dodaniem kilku wideo na jakiś określony temat, lub posty tekstowe typu „5 najlepszych …”. Użytkownicy VKontakte wciąż lubią długie posty tekstowe, a według badania za 2016 rok tekst tutaj daje nawet większe zaangażowanie, niż wideo.

3. Wyższy priorytet mają treści o wysokiej rozdzielczości, czyli 720p dla wideo i przynajmniej 700px szerokości dla grafiki.

4. Zamknięte komentarze pod postami to najgorszy pomysł. Posty, które otrzymują komentarze, mają wyższe pozycje w rankingu newsfeeda. Zaangażowanie wreszcie ma wpływ na organiczny zasięg postów. Musisz motywować swoich fanów uczestniczyć w dyskusji, zadając pytania i tworząc treść, która prowokuje żeby zostawić komentarz.

SPRAWDŹ:   Vkontakte, największa sieć społecznościowa w Rosji, planuje międzynarodową ekspansję

5. Newsfeed zmniejsza widoczność społeczności, które publikują posty zbyt często. Zamiast ilości, warto skupić się na jakości treści, a szczególnie biorąc pod uwagę punkt 2. o dłuższych tekstach szczegółowo opisujących wybrany temat. W niektórych branżach osoby śledzące profil firmowy mogą zwyczajnie znudzić się stałym przepływem informacji i ukryć wszystkie posty danej firmy.

VK zaleca publikować posty w ciągu całego dnia, żeby znaleźć idealny czas kiedy fani aktywnie wschodzą w interakcję z wybranym rodzajem treści. Na przykład, wideo nie warto publikować w ciągu godzin roboczych, natomiast długie posty eksperckie mogą nie wzbudzić zainteresowania w godziny wieczorowe, kiedy użytkownik jest już zmęczony.

6. VK wyświetla wyżej posty związane z aktualnym wydarzeniem lub trendem. Mimo, że użytkownicy VK rzadko korzystają z hashtagów, warto śledzić popularne wydarzenia i tworzyć aktualne treści dodając #hashtagi. Oczywiście jeśli odpowiadają twojej branży i strategii marketingowej na VK.

7. Jeśli publikujesz link prowadzący do strony internetowej, lub udostępniasz post z innego fanpage’a lub grupy, to musisz dodać swój własny unikalny opis — przynajmniej kilka zdań, które dadzą dodatkową wartość twoim fanom. Bez dodatkowego unikalnego tekstu, udostępnione posty mają niższy organiczny zasięg.

8. Rzecz jasna, VK zaleca promować posty w celu uzyskania dodatkowego zasięgu. Przeczytaj moje wskazówki na ten temat w artykule Reklama na Vkontakte. Przewodnik dla początkujących.

Podsumowując, na VKontakte musisz tworzyć unikalne i angażujące treści, ale nie przesadzać z częstotliwością publikowania. Przetestuj, jakie rodzaje treści najbardziej lubi twoja grupa docelowa, i w jakich godzinach najwięcej wchodzą z nimi w interakcję.

SPRAWDŹ:   Marketing dla polskich uczelni na Wschodzie

Najlepszym źródłem informacji zwrotnej są oczywiście twoi fani. VKontakte pozwala tworzyć ankiety, które możesz skierować do swoich obecnych użytkowników, pytając, na przykład, czym są najbardziej zainteresowani:

 Masz pytania? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do mnie

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: