KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Marketing internetowy w Rosji: pięć głównych trendów w 2014 roku

W badaniu rosyjskiego Centrum online-kształcenia Netology dotyczącym tendencji marketingu i działalności internetowej w 2014 roku uczestniczyło ponad 300 ekspertów. Poniżej przedstawiamy pięć głównych tendencji, spodziewanych w najbliższym roku, uzupełnionych komentarzami uczestników badania i ekspertów Runetu.

1. Zwiększenie środków budżetowych na promocję stron w Internecie

Ponad 80% specjalistów Runetu planuje zwiększenie budżetu na marketing internetowy w 2014 roku. Właściciele firm są jeszcze bardziej zdecydowani: 9 na 10 osób planuje wzrost wydatków na promocję swoich stron.

0001

2. Na pierwszy plan wysuwa się content marketing

W 2013 roku content marketing zdążył zdobyć miano najbardziej obiecującego narzędzia w marketingu internetowym. 45% firm planuje zwiększyć budżet na ten cel. Tradycyjnie, priorytetami pozostają reklama kontekstowa i marketing społecznościowy (SMM).

3. Analityka webowagłówny priorytet w 2014 roku

W rankingu bardziej priorytetowych narzędzi promocji internetowej największym wzrostem znaczenia wykazały się analityka webowa i automatyzacja marketingu, w porównaniu z 2013 rokiem, każde z tych narzędzi zyskało po 5 punktów. Następne miejsca zajmują marketing mobilny i praca z konwersją strony internetowej.

SEO jako narzędzie marketingu internetowego straciło natomiast swoją wysoką pozycję. Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w algorytmach rankingu, SEO może wymagać przeprowadzenia istotnych zmian.

 

4. Klucz do sukcesu: zaangażować, spersonalizować, zmierzyć

Kierunki działania, które zapewnią sukces promocji internetowej, to marketing treści, personalizacja reklam i analityka webowa.

5. Brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej

Na liście problemów, przewidywanych w najbliższej przyszłości, czołowe miejsce zajmuje brak wykwalifikowanych pracowników. Wiadomo, że liczba i złożoność narzędzi promocji internetowej rośnie, jednak liczba wykształconych specjalistów internetowych nie zwiększa się proporcjonalnie do wymogów technologii.

Kolejnym problemem jest kompleksowe wykorzystywanie narzędzi marketingowych oraz wyznaczanie KPI dla kierunków rozwoju.

0005

Ciekawostki:

– Właściciele firm uważają marketing treści i użyteczność strony za priorytetowe kierunki rozwoju. Analityka webowa, która według większości rozmówców jest uważana za najważniejszy kierunek rozwoju, znajduje się na 5 miejscu (zgodnie z poglądem właścicieli firm).

– Specjaliści sektora B2B w 2014 roku planują poświęcić najwięcej uwagi reklamie kontekstowej, drugie i trzecie miejsce w rankingu ważności zajmują marketing treści i analityka webowa.

– Wśród specjalistów w dziedzinie marketingu B2C na pierwszym miejscu znajduje się funkcjonalność strony, kolejne pozycje zajmują analityka webowa i prace nad konwersją strony internetowej.

– Na 2014 rok zaplanowane jest wykorzystanie o 30% więcej narzędzi marketingowych, niż w 2013 roku.

– Prawie połowa specjalistów uznaje, że marketing internetowy nie jest już obecnie oddzielnym narzędziem promocji, lecz integralną częścią strategii marketingowej firmy.

Komentarze ekspertów branżowych:

Irina Kozłowa, Dyrektor obsługi klienta agencji „Blondinka.Ru”:

Bardzo logiczne odpowiedzi odzwierciedlające tendencje rynkowe. Tak, z pracownikami wciąż są duże problemy.  Firmy wreszcie starają się zrozumieć, co mogą osiągnąć za pomocą marketingu internetowego, zamiast poprzestawać na próbach zwiększenia ruchu na stronie. Na przykładzie naszych klientów obserwujemy wzrost popularności analityki webowej, zwiększenie ilości pytań dotyczących użyteczności stron internetowych, oraz oceny wyników reklamy na różnych kanałach reklamowych.

Siergiej Kotyrev, Prezes „Umisoft”:

Moim zdaniem badanie obejmuje szeroki zakres problemów oraz przedstawia trafne wnioski. Wszystko rządzi się specyficznym cyklem: dwa lub trzy lata temu było modne SMM, wszyscy wypróbowali, cudów nie zobaczyli i popularność SMM spadła. Teraz modny stanie się marketing treści, który już w 2013 roku zdobył popularność i będzie w 2014 roku jeszcze bardziej popularny, więc wszyscy zaczną nim się zajmować.

Anna Karaulova, dyrektor ds. rozwoju agencji reklamowej i-Media:

Uzasadnione i sprawdzone narzędzia albo drożeją, albo tracą na skuteczności. Reklamodawcy internetowi nieustannie poszukują nowych kierunków, które mogą zapewnić przewagę nad konkurencją. Niektóre z tych kierunków są wyraźnie przedstawione w badaniu „Netologii.” Kierunek dalszej pracy jest w miarę oczywisty, pozostaje tylko zaplanować tę pracę i zastosować w praktyce.

Źródło: http://netology.ru/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: