KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Mail.ru nie przedłuża umowy z Google dotyczącej technologii wyszukiwania

Mail.ru Group w 2013 roku zamierza zrezygnować z wyszukiwania Google. O tym poinformowało wydanie «Izwiestija», powołując się na wiarygodne źródła w firmie.

Umowa Mail.ru Group z amerykańską firmą Google o świadczeniu usług wyszukiwania kończy się w lutym 2013 r., i przedłużać ją rosyjska spółka nie będzie.

Służba prasowa Mail.ru Group odmawia w komentowaniu tej informacji, jednak tempo i kierunek rozwoju Wyszukiwania@Mail.ru przez ostatni rok pozwalają z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać jej prawdziwość.

Przypominamy, 31 grudnia 2009 roku, jeszcze przed upływem formalnego obowiązywania umowy na świadczenie wyszukiwania między Mail.ru i Yandexem, wyniki wyszukiwania Mail.ru stały się bardzo różnić od wyników Yandex. Jednak wbrew oczekiwaniom specjalistów, według których wyniki wyszukiwania powinny być w pełni realizowane przez Google nie wspominając marki ostatniego, w wynikach wyszukiwania Mail.ru zaczęły być używane wyniki systemu Go-Go, własnego oprogramowania firmy Mail.ru.

Od 1 stycznia 2010 r. Mail.ru Group zaczęła negocjacje z Google. Przez ponad pół roku firmy nie mogły dojść do porozumienia w warunkach umowy. Przez ten okres Mail.ru działała za pomocą własnej technologii wyszukiwania, która od czasu do czasu ulegała awariom. W sierpniu 2010 roku był podpisany kontrakt z Google i praca wyszukiwarki podzielono następująco: 40% zapytań przetwarza wyszukiwarka Mail.ru, 60% – Google. Przy tym Mail.ru działa głównie z zapytaniami odnoszącymi się do Runeta, a Google – z globalnymi.

O tym, że rosyjska firma internetowa Mail.Ru Group planuje zrezygnować z wyszukiwania Google, świadczy także fakt pojawienia się nowego algorytmu Wyszukiwania@Mail.ru uruchomionego w trybie beta-testów pod adresem o.go.mail.ru.

Algorytm ten bierze pod uwagę szereg czynników przy przetwarzaniu zapytań, przez co ranking w wynikach wyszukiwania znacznie się poprawił. Jak twierdzą przedstawiciele Mail.Ru ten algorytm jest podobny do metody nauczania maszynowego «MatrixNet», uruchomiony przez Yandex w 2009 roku.

SPRAWDŹ:   Jakość wyników wyszukiwania Yandex, Google i Mail.ru: osiągnięcia i porażki

Eksperci natomiast łączą odmowę Mail.ru od zastosowania Google z faktem, że firma zaczyna ekspansję międzynarodową. W tym celu została zakupiona domena my.com koszt której, według nieoficjalnych danych, przekracza 5 milionów dolarów. Według analityka z «Finam» Leonida Deltsyna, kontekstowa reklama i reklama z targetingiem tworzą duży procent przychodów u rosyjskich wyszukiwarek: w Yandex to 70%, w Mail.ru – 10%.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: