Yandex poinformował o uruchomieniu nowego mechanizmu targetingu — Look-alike («wyszukiwanie podobnych»). Z jego pomocą reklamodawcy mogą wyświetlać reklamę banerową tylko takim osobom, które zachowują się podobnie do ich obecnych klientów. Taki mechanizm wyboru odbiorców reklamy pozwala na osiągnięcie wskaźników konwersji, których nie daje żaden inny rodzaj targetingu.
Społeczno-demograficzny targeting Look-alike działa w technologii Krypta. Opiera się ona na uczeniu maszynowym i jest w stanie nauczyć się wyodrębniać każdą grupę docelową. Krypta analizuje, jak zachowują się w sieci obecni klienci reklamodawcy i znajduje ludzi z takimi samymi modelami zachowania. Określić warunki wyszukiwania reklamodawca może w „celach” narzędzia Yandex.Metrika — na przykład określić, że dla niego ważni są użytkownicy, którzy dokonali zakupów na stronie lub pobrali plik z cennikiem. Krypta przeanalizuje dane o tych klientach, i znajdzie podobnych. Oczywiście, ma ona do czynienia z depersonalizowaną informacją o użytkownikach.
Przy zamówieniu umieszczenia reklamy w sieci Look-alike reklama banerowa wyświetla się w dziewięciu serwisach Yandexa. Dodatkowo graficzne banery mogą być umieszczone na stronach partnerów sieci reklamowej Yandex. W tej chwili nowe narzędzie jest dostępne dla kampanii reklamowych skierowanych na Rosję.
Przypomnijmy, że technologia Krypta została uruchomiona przez Yandex jesienią 2011 roku i potrafi podzielić użytkowników na grupy docelowe, w zależności od ich zachowania w sieci. Technologia została stworzona w oparciu o metody nauczania maszynowego MatrixNet, za pomocą którego buduje się formuła rankingu wyszukiwania Yandex. Dziś na jej podstawie tworzy się pewna liczba produktów Yandex w celu targetingu, w tym nowy rodzaj targetingu Look-alike.
Przed uruchomieniem, nowy targeting był dokładnie przetestowany, o czym pracownicy Yandexa piszą na swoim blogu:
Na przykład, firma Quelle miała za zadanie tanio pozyskać na stronę internetową dużą ilość ruchu docelowego. Robiąc targeting odbiorców za pomocą ustawienia Look-alike, byli w stanie zwiększyć CTR banerów prawie o 3 razy.
Dla oceny skuteczności reklamy z pewnością koncentrujemy się na konwersji, w tym tzw. „oczekujących”. Przykładem skuteczności Look-alike pod tym względem jest testowa kampania dla KIA.
Kontrolne umieszczenie takich samych banerów bez targetingu wykazało, że wyszukiwanie ludzi podobnych do klientów zwiększa skuteczność reklam. U KIA liczba oczekujących konwersji wzrosła o 2,45 razy.
Źródło: yandex.ru, searchengines.ru