KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

Komisja Europejska wzywa Yandex’a do udziału w dochodzeniu przeciwko Google

Komisja Europejska zwróciła się do rosyjskiego Yandexa w celu zgromadzenia dowodów w sprawie antymonopolowego dochodzenia przeciwko Google, poinformował portal internetowy Gigaom. Wydanie podaje, że chodzi o włączenie usług Google do systemu operacyjnego dla smartfonów działających na Android.

Źródła Gigaom poinformowały, że Komisja Europejska planuje otrzymać od Yandex’a dane o możliwych wykroczeniach Google. W służbie prasowej Yandex potwierdzili, że Komisja Europejska przyciągnęła spółkę internetową do dochodzenia.

W lipcu 2014 r. Komisja Europejska skierowała do Yandex’a oficjalny wniosek o obowiązkowym dostarczeniu informacji. Wniosek jest skierowany w ramach dochodzenia w sprawie nadużywania i dominacji wyszukiwarki Google na systemie Android, które zostało zainicjowane przez Komisję Europejską w 2013 roku i w przyszłości może przekształcić się w podobne postępowanie antymonopolowe Europy przeciwko Microsoft z 2009 roku. Udostępniliśmy materiały, które żądała Komisja Europejska – o zasadach współpracy z producentami w sprawie instalowania usług na ich urządzenia mobilne” – czytamy w komentarzu Yandex’a dla portalu RBK.

W spółce wyjaśnili, że Yandex napotyka na trudności, kiedy próbuje dogadać się z producentami o ustawieniu wyszukiwania i aplikacji na urządzeniach z systemem Android.

„Producenci chcą z nami współpracować, ponieważ nasze usługi są popularne wśród użytkowników, ale z powodu ograniczeń w umowach z Google możliwości współpracy są limitowane. Jednak, jak wiemy, w ostatnim czasie nawet tak ograniczona współpraca jest zagrożona całkowitym zakazem.” – czytamy w komentarzu Yandex’a.

Jako przykład takich ograniczeń rzecznik prasowy Yandex’a Asia Melkumova przypomniała o niedawnym konflikcie w sprawie smartfonów Explay: we wrześniu 2014 roku ten producent przestał ustawiać usługi Yandex’a na urządzenia z systemem Android, a od 1 września działa na mocy umowy z Google. Na smartfonach Explay jest zabronione instalowanie wszystkich aplikacji Yandex’a, dodają w służbie prasowej wyszukiwarki.

SPRAWDŹ:   Yandex: dlaczego szybkość ładowania stron ma znaczenie?

W Yandexie uważają, że Google zobowiązał producenta gadżetów zrezygnować z usług konkurenta, i zerwanie współpracy z rosyjską firmą jest związane z przejściem telefonów Explay na Google Mobile Services. Jak poinformowała rzecznik prasowy Federalnej Antymonopolowej Służbay Rosji, Yandex się w tej sprawie nie zwracał do organów antymonopolowych.

Źródła: RBK, Gigaom

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: