KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Klasteryzacja fraz kluczowch według wyników wyszukiwania

Często za proces tworzenia strony internetowej odpowiadają ludzie dalecy od SEO. Graficy, programiści, copywriterzy, marketerzy, i oczywiście właściciele firm — wszyscy mają swoje zdanie na temat tego, jak powinna wyglądać strona.

W końcu okazuje się, że niby dobry sklep internetowy lub strona-wizytówka nie jest przystosowana do wypozycjonowania i na ogromną liczbę fraz kluczowych wisi na 2-5 stronie wyników wyszukiwania. Zmieniać strukturę strony i przepisać teksty od nowa to zbyt droga inwestycja, więc wszyscy oczekują od SEOwca cudów.

Z drugiej strony, każdy doświadczony SEO specjalista może potwierdzić, że dobór fraz kluczowych, ich prawidłowe grupowanie i opracowanie odpowiedniej struktury strony mogą zacząć przynosić ruch z Yandexa i nawet Googla już w pierwszych miesiącach. I to bez kupowania linków i innych manipulacji. W drugim i trzecim kroku pomaga nam właśnie klasteryzacja.

Na czym polega klasteryzacja

Klasteryzacja, mówiąc w skrócie, to metoda segmentacji fraz kluczowych na podstawie wyników wyszukiwania.

Metoda została po raz pierwszy opisana przez rosyjskiego SEOwca Aleksieja Czekuszina w 2015 roku i od tego czasu stała się jednym z obowiązkowych kroków optymalizacji strony w Yandexie na etapie opracowania jej struktury. Metoda jest oparta o prostą ideę: jeśli w top-10 wyników wyszukiwania dla dwóch fraz kluczowych są kilka takich samych adresów URL, możemy te frazy pozycjonować na jednej podstronie.

Od semantycznego grupowania klasteryzacja fraz różni się tym, że potrafi grupować frazy na podstawie intencji (search intent), a nie semantycznego podobieństwa fraz. Na przykład, frazy „dostawa jedzenia” i „zamówić obiad” są zupełnie różne semantycznie, ale mają taką samą intencję użytkownika — znaleźć strony z możliwością zamówienia jedzenia.

SPRAWDŹ:   Yandex inwestuje w technologię energooszczędnej geolokalizacji urządzeń mobilnych

A więc dwa zadania klasteryzacji to:

  • łączenie fraz kluczowych z taką samą intencją do jednej grupy (klastra).
  • sprawdzenie zgodności tych fraz, tj. możliwości ich jednoczesnego wypozycjonowania na jednej podstronie.

Wraz z tym, klasteryzajca rozwiązuje co najmniej dwa problemy SEOwca:

  • oszczędność czasu — frazy są grupowane automatycznie za pomocą specjalnych serwisów. To, co wcześniej wykonywało się ręcznie przez kilka godzin lub dni, w zależności od ilości fraz kluczowych, serwis potrafi zrobić w ciągu kilku minut.
  • zmniejszenie ryzyka pomyłki — narzędzia do klasteryzacji na podstawie algorytmu sprawdzają, czy możliwe jest w zasadzie wypozycjonowanie wybranych fraz na jednej podstronie.

Proces klasteryzacji na przykładzie dwóch fraz wygląda w następujący sposób:

  1. dla każdej z wybranych fraz pobiera się lista adresów URL z top-10.
  2. sprawdza się, czy są wspólne adresy URL w wynikach wyszukiwania dla tych fraz.
  3. jeśli istnieje co najmniej 3-5 (w zależności od poziomu klasteryzacji, o czym poniżej), to te dwie frazy kluczowe są grupowane do jednego klastra.

Rodzaje klasteryzacji fraz kluczowych

Rozróżnia się dwa rodzaje klasteryzacji: soft i hard.

Soft-klasteryzacja polega na tym, że bierze się jedna „główna” fraza kluczowa (z reguły z największą liczbą wyświetleń według Yandex.Wordstat), a następnie wszystkie pozostałe frazy są porównywane z nią według liczby wspólnych URLów w top-10 Yandexa. Jeśli liczba wspólnych URLów przekracza określony próg (zwany także poziomem klasteryzacji) – zapytanie dodaje się do jednego klastra.

SPRAWDŹ:   Yandex wyszukał pracownika z Bing

Natomiast hard-klasteryzacja dodaje frazy kluczowe do jednego klastra wyłącznie w przypadku, gdy mamy takie same wspólne URLe w wynikach wyszukiwania Yandexa dla wszystkich analizowanych fraz kluczowych:

Narzędzia do przeprowadzenia klasteryzacji

Narzędzi do klasteryzacji jest kilka. Jedne z najpopularniejszych to Just-magic.org opracowany przez Aleksieja Czekuszina oraz Rush Analytics. Mają jednak tylko rosyjską wersję. Angielską wersję ma Topvisor, który opisywałem w artykule o sprawdzeniu pozycji strony w Yandexie, oraz Serpstat — popularny ukraiński serwis analityczny, lokalny konkurent SemStorm i Senuto.

Aby skorzystać z klasteryzacji, na przykład, poprzez Topvisor, wystarczy zaimportować listę fraz kluczowych, a następnie w rozdziale Keywords wybrać ikonkę Keywords clustering tool.

W oknie należy wybrać wyszukiwarkę, język i lokalizację.

W następnym kroku wybrać poziom klasteryzacji, czyli ile URL powinno być wspólnych w top-10 u analizowanych fraz kluczowych. Im niższy poziom, tym większą ilość fraz będziesz mieć w jednej grupie. Ale jednocześnie zmniejsza się dokładność zgodności tych fraz do pozycjonowania na jednej podstronie. Zalecany poziom dla hard-klasteryzacji to 3, dla soft-klasteryzacji — 4.

Następnie należy wybrać typ klasteryzacji — soft, moderate lub hard.

 Soft i moderate jest zalecany dla projektów z dużą ilością nisko konkurencyjnych fraz. Jeśli pracujesz w konkurencyjnej lub wąskiej tematyce, lepiej skorzystać z hard-klasteryzacji. 

Po zakończeniu pracy narzędzia dostaniesz frazy kluczowe, podzielone na klastry, gdzie każdy z nich jest przeznaczony do zastosowania na osobnej podstronie twojej witryny. Frazy kluczowe należy użyć podczas optymalizacji tekstowej (tytuły, meta-description, adresy stron, główna treść itd.), ale o tym porozmawiamy w jednym z następnych artykułów.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: