KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Jakość wyników wyszukiwania Yandex, Google i Mail.ru: osiągnięcia i porażki

Według różnych kryteriów oceny liderami jakości wyszukiwania w Rosji nadal pozostają Yandex i Google. Przy tym wyszukiwarka od Mail.ru ciągle się rozwija i podnosi jakość wyszukiwania, goniąc przy tym liderów. Takie wnioski wynikają z raportu „Jakość wyników wyszukiwania i wyszukiwarki w Runecie 2013”, przygotowanego przez firmę „Ashmanov i partnerzy”.

Analiza wyników wyszukiwania wiodących wyszukiwarek, przeprowadzona z wykorzystaniem różnych zestawów zapytań, dała następujące wyniki.

Jakość pracy podstawowych wyszukiwarek Runetu podczas przetwarzania zapytań nawigacyjnych w 2013 roku zasadniczo się nie zmieniła. Yandex, Google i Mail.ru radzą sobie z tym zadaniem prawie idealnie:

aipartner-1

Natomiast z wyszukiwaniem prywatnych blogów wyszukiwarki radzą sobie nie bardzo dobrze. Żadnej z analizowanych wyszukiwarek nie udało się znaleźć więcej niż 80% blogów.

Przy przetwarzaniu zapytań informacyjnych najlepiej z wyszukiwaniem cytatów radzi sobie wyszukiwarka Mail.ru. Jakość wyników dotyczących interpretowania i pochodzenia skrzydlatych fraz u trzech głównych wyszukiwarek Runetu jest dobra – 95% stron wyszukują właściwe odpowiedzi. Ale znalezienie odpowiedzi na pytania i ich wyświetlenie na stronie z wynikami wyszukiwania pozostawia wiele do życzenia:

aipartner-2

Z niektórymi zapytaniami transakcyjnymi wyszukiwarki radzą sobie kiepsko. W szczególności dużo nielegalnych stron internetowych pojawia się w wynikach wyszukiwania audio i video materiałów. Ponad połowa legalnych stron i producentów pozostaje dla wyszukiwarek nieznana.

Dość dużym problemem dla wyszukiwarek jest prędkość indeksowania nowych stron internetowych. Badania wykazały, że miesięcznie do Googla trafiają średnio 80% nowych stron, do Yandexa – 65%:

aipartner-3

Również w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki nie bardzo dobrze radzą sobie ze spamem. W ubiegłym roku Google udało się zmniejszyć ilość spamu z 3% do 1,6%, natomiast w Yandexie wręcz przeciwnie: ilość wyników będących spamem wzrosła do 2% (na początku roku był to 1%).

SPRAWDŹ:   TIC (тИЦ) Yandex - co to jest, jak się oblicza TIC, czym się różni od Google PR

Kolejnym problemem dla wyszukiwarek są strony internetowe dla dorosłych. Jak wynika z badań, w wynikach wyszukiwania Yandexa, Googla i Mail.ru, nie związanych z wyszukiwaniem stron o treści pornograficznej, pojawia się około 5% takich portali. Sytuacja jest daleka od ideału nawet w przypadku włączenia filtru rodzinnego. Przy włączonym filtrze więcej niż jedna strona ze stu powinna być zablokowana, a nie jest.

Wyzwaniem dla Googla pozostaje wyszukiwanie regionalne. Bez względu na zeszłoroczną poprawę w wyszukiwaniu biorącym pod uwagę lokalizację użytkowników, jakość wyników jest znacznie gorsza od podobnego wyszukiwania w Yandexie i Mail.ru:

aipartner-4

Ogólnie badania wykazały, że radykalnych zmian w obszarze trendów na rynku wyszukiwarek nie ma. Wpływ sygnałów społecznościowych na ranking oraz personalizację wyników wyszukiwania ciągle rośnie. Prawie wszystkie wyszukiwarki pracują nad tym, żeby użytkownicy znajdowali odpowiedzi na swoje pytania i mogli pracować z informacją już na stronie z wynikami wyszukiwania. Ponadto, wyszukiwarki coraz bardziej dostosowują swoje usługi dla użytkowników urządzeń mobilnych.

Badanie jest oparte na analizie danych uzyskanych za pomocą serwisu AnalyzeThis, opracowanego przez specjalistów „Ashmanov i partnerzy”. Zapoznać się z pełnym raportem można tutaj.

Źródło: http://www.seonews.ru/

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: