KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM / Social Media

Jak zacząć zbierać dane o swoich przyszłych klientach z Rosji, Ukrainy i Białorusi?

Nawet jeśli nie zamierzasz w tej chwili rozpocząć kampanię reklamową w Runecie, ale masz już rosyjską lub ukraińską wersję witryny, zacznij zbierać dane o swoich przyszłych klientach już teraz!

Bardzo ważne jest, aby mieć zgromadzoną statystykę swojej witryny przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności marketingowej: SEO, PPC, Content marketing lub Social marketing. Mówiąc o statystyce mam na myśli:

  • zapytania, które użytkownicy wprowadzali zanim trafiły do twojej strony internetowej,
  • zachowanie użytkowników (skąd i dokąd przechodzili, co wciskali, jak się zachowywali na każdej podstronie),
  • co kupili na twojej stronie,
  • lub na jakim etapie zrezygnowali z zakupu i co im wówczas przeszkodziło?
  • jakie mają zainteresowania (takie dane zbiera Yandex za pomocą swoich algorytmów).

Takie dane po pierwsze pomogą lepiej zrozumieć intencje twojego potencjalnego klienta, po drugie dowiesz się o słabych miejscach witryny, a po trzecie, skumulowana statystyka pozwoli skierować reklamy na tych odbiorców, którzy już odwiedzali twoją stronę, ale, na przykład, nie kupili produktu lub usługi.

Dodajemy stronę do Yandex.Metrika

Zacznijmy od ustawienia kodu śledzenia Yandex.Metrika. To narzędzie jest odpowiednikiem Google Analytics, ale w przeciwieństwie do Analyticsa, serwis Yandexa pozwala zobaczyć rzeczywiste zapytania użytkowników witryny, którzy weszli z wyszukiwania Yandex lub Mail.ru:

Czym się różnią zapytania od fraz kluczowych?
Zapytanie — to po prostu tekst, który użytkownik wprowadza w polu wyszukiwania. Natomiast pojęcie frazy kluczowej odnosi się do ustawień kampanii Yandex.Direct lub Google AdWords. Za pomocą frazy kluczowej możemy określić, na jakie zapytania użytkownik zobaczy twoją reklamę.

Przechodzimy do zarejestrowania kodu śledzienia Metrika:

Możesz sprawdzić moją instrukcję na YouTube lub w formie tekstowej (poniżej):

  1. Zarejestruj się na Yandexie, jeśli jeszcze nie masz tam konta.
  2. Wejdź na https://metrika.yandex.com i kliknij “Add counter”:
  3. Wypełnij dane o swojej stronie internetowej i kliknij „Create counter”:
  4. Gotowe, licznik został stworzony. Przechodzimy do ustawień kodu śledzenia, klikając na zakładkę „Counter code”. Aby nie obciążać artykuł opisywaniem wszystkich ustawień kodu śledzenia, wskazałem tutaj najbardziej uniwersalne ustawienia, które nadają się do większości stron internetowych, a mianowicie: włączyłem śledzenie zachowań użytkowników, przewijania stron, wypełnianie formularzy; zrobiłem kod w jednej linii. Jeśli masz stronę z branży e-commerce, zaznacz również pole „Dispatch ecommerce data to Metrica” — domyślnie używa ten sam data container co Google Analytics (szczegóły).
    Kliknij Save, skopiuj kod do schowka i następnie albo przekaż go do programisty, który go ustawi na stronie, albo zrób to samodzielnie, wklejając kod bezpośrednio do kodu źródłowego twojej strony, lub poprzez Google Tag Manager.
  5. Aby się upewnić, że licznik jest zainstalowany i działa poprawnie przejdź na stronę główną Metryki i po lewej stronie od nowego licznika kliknij na okrągły przycisk ze strzałką, powinna zmienić kolor na zielony:
SPRAWDŹ:   Ukraina: VK.com generuje 70% przejść na strony internetowe wśród wszystkich sieci społecznośćiowych

Tak więc, zbieranie danych rozpoczęło się. W zależności od tego, ile ruchu z Runetu otrzymuje twoja strona, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć pierwsze statystyki zapytań z Yandex lub Mail.ru (Reports > Standart Reports > Sources > Keywords), dane na temat zachowań w Webvisor, i inne przydatne informacje.

Dodajemy stronę do Yandex.Webmaster

Narzędzie Webmaster służy do zrozumienia tego, co Yandex wie o twojej stronie, i jak ona wygląda w wynikach wyszukiwania. Ale w kontekście tego artykułu nas interesują dane o odwiedzających. Co jest fajne w Webmaterze, to jest to, że  daje nam informacje o zapytaniach, na które użytkownicy znaleźli twoją stronę, ale z jakiegoś powodu nie kliknięli w link . Najczęściej tak bywa, ponieważ strona ma zbyt niskie pozycje, czasami z powodu mało atrakcyjnego snippetu.

Ok, dodajemy stronę do Yandex.Webmastera:

  1. Konto na Yandexie już masz, więc przejedź na https://webmaster.yandex.com, kliknij „Add site” i wpisz swoją domenę:
  2. Następnie zatwierdzamy nasze prawa do tej strony. Najprostszym sposobem jest pobrać plik HTML i załadować go do katalogu głównego twojej witryny. Po tym, kliknij przycisk „Check”.
  3. Jeśli wszystko dobrze, strona zostanie dodana do panelu Webmastera. Teraz pozostaje ci poczekać parę dni, aż Yandex zbierze statystyki dla witryny, a następnie wejść do rodziału „Search queries / Popular queries”, gdzie można będzie zobaczyć zapytania, które uzyskały wyświetlenia (impressions), ale nie uzyskały kliknięć (clicks):
    Yandex.Webmaster - Popular queries

Dodajemy kod retargetingu VK.com

Retargeting – to narzędzie reklamowe umożliwiające docieranie do użytkowników, którzy już odwiedzili twoją witrynę. Za pomocą retargetingu w VK można pokazać odwiedzającym przypomnienie o sobie lub ofertę specjalną, która może ich zainteresować, tym samym utrzymując użytkowników i przywracając ich do strony internetowej.

Jeśli wydaje ci się, że prędzej czy później spróbujesz reklamy na VK.com, to bez wahania trzeba już teraz zainstalować sobie na stronę kod retargetingu. W ten sposób będziesz mógł rozpocząć swoją kampanię od tych użytkowników, którzy już zetknęli się z twoją witryną. Możesz poinformować ich o promocjach, o nowym produkcie w swojej ofercie, lub opowiedzieć o nowej treści na swoim blogu. Co ciekawe,  ten sam mechanizm reklamowy możesz wykorzystać i w Yandexie , ponieważ kod Yandex.Metrika, o którym mowa w pierwszej części artykułu, już zawiera kod retargetingu.

SPRAWDŹ:   Vkontakte uruchomił własny system przelewów elektronicznych

Przechodzimy do zaintalowania kodu retargetingu VK.com:

  1. Tak więc pierwsze co musisz zrobić, jeśli nie masz konta w VK.com, to wejść na stronę i zarejestrować się https://vk.com. W tym celu można skorzystać z istniejącego konta na Facebooku klikając „Sign in with Facebook”.
  2. Po tym, jak twój profil został stworzony, przejdź do panelu reklamowego, do sekcji Retargetingu: https://vk.com/ads?act=retargeting Tutaj będziemy tworzyć nasze grupy retargetingu. Grupa retargetingu to jest lista tych użytkowników, którzy weszli na określoną stronę na swojej witrynie.
  3. Naciśnij „Create group”, i przed tobą pojawi się okno do tworzenia grupy retargetingu. Wpisz nazwę grupy, wybierz „Put a code on your website”, i wpisz adres strony. Ostatni punkt „Users autoremoval” odpowiada za okres przechowywania danego użytkownika w grupie retargetingu. Maksymalny okres to 6 miesięcy:Mechanizm retargetingu w VK.com nie jest idealny, ale jednak z nim można skutecznie pracować. Zasada jest prosta: jedna podstrona (na przykład „Menu śniadaniowe”) = jedna grupa retargetingu. I dla każdej takiej grupy musimy wygenerować osobny kod, i następnie wkleić go na tej stronie.
  4. Klikamy zatem „Create group”, i przed nami pojawia się kod. Przekaż go swojemu programiście, lub samodzielnie wklej do kodu źródłowego podstrony „Menu śniadaniowe” pomiędzy tagami <head></head>:

To wszystko! Teraz wszyscy odwiedzający podstronę „Menu śniadaniowe” na twojej stronie internetowej, pod warunkiem, że mają konto na VK (a jest to około 80% użytkowników Runetu), i są w nim zalogowani, trafią do utworzonej grupy retargetingu i będą w niej się znajdować w ciągu 6 miesięcy.

Teraz w każdej chwili możesz zwrócić się do nich, po prostu uzupełniając swoje saldo na VK za pomocą Paypal lub karty VISA/Mastercard, i tworząc reklamę, klikając w link „Create ad” obok nazwy grupy retargetingu. O szczegółach tworzenia pierwszej kampanii na VK.com napiszę w następnym artykule.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: