KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Jak z całego kraju zrobić sieć botów, czyli SMM po białorusku

Nie mogłem nie zwrócić uwagi na niedawne ciekawe wydarzenie w Runecie, tym bardziej, że chodzi o innowacyjne podejście do promocji marki w sieci, wynalezione na Białorusi i przyłożone do takiego prestiżowego konkursu jakim jest Eurovision 2013.

Białoruś na konkursie piosenki Eurowizji w tym roku reprezentowała młoda piosenkarka Alyona Lanskaya. 24 kwietnia 2013 roku odbyła się premiera jej klipu „Solayoh” na Youtube.

Za jakiś czas do kilku dużych portali internetowych dostał się list, który był masowo wysyłany do wszystkich urzędów i państwowych organizacji Białorusi (tłumaczenie niżej):

Przyjaciele! Koledzy!

Kolejne polecenie.

http://youtu.be/AnkooJ1TZo0

to jest link do wideo na głównym kanale Eurowizji na youtube.
Co należy zrobić:
Podłączyć do działania nie mniej niż 5 osób od każdej powiatowej organizacji, stowarzyszenia produkcyjnego z prawami komitetu powiatowego itd. Należy zrobić:
1. zalogować się do youtube
2. zrobić „like” dla wideo
3. zostawić pozytywny komentarz dla Lanskiej
4. zostawić „like” dla innych pozytywnych komentarzy dla Lanskiej
5. zrobić dislike dla negatywnych komentarzy dla Lanskiej
6. zrobić dislike dla komentarzy konkurentów, które zdobywają dużo lajków i mogą wejść do top.
7. zostawić pozytywny komentarz związany z http://youtu.be/gjE3CJu-894 to jest nagranie wystąpienia.
Tam należy zrobić mniej więcej te same kroki.
Czeka nas poważna praca!

Raport z działań do 16.00 16 maja (czyli dzisiaj) według formy:
Nazwisko – nickname – zdjęcie komentarze (przycisk PrintScreen)!!!

Na dzień dzisiejszy liczba wyświetleń przekroczyła 2 mln, liczba lajków – ponad 2 tysiące, dislajków dwa razy mniej. Widać było, że do pracy z komentarzami podchodzą poważnie, negatywne wypowiedzi były kasowane momentalnie. Jedyny komentarz który przetrwał cenzurę (może z powodu bariery językowej?):

SPRAWDŹ:   Białorusini są gotowi do zwiększenia wydatków na zakupy internetowe

Później pierwszy sekretarz Białoruskiego republikańskiego związku młodzieży (ideologiczna kontynuacja Komsomołu) potwierdził wiarygodność pisma i wyjaśnił: «Oczywiście, że wspieramy Alonę Łanską, reprezentującą w konkursie „Eurowizji-2013“ Białoruś. To zupełnie naturalne. Ona jest piękną piosenkarką, reprezentuje nasz kraj. Oczywiście jesteśmy za nią!»

«A jak może być inaczej?! Ja w ogóle nie rozumiem tych, którzy żyją według zasady „im gorzej, tym lepiej“. To zawistni ludzie. A ja uważam, że trzeba się cieszyć z sukcesu naszych i wspierać naszych! Przecież to jest sukces naszej ojczyzny!» – dodał pierwszy sekretarz BRZM.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: