KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Jak wygląda handel internetowy w Rosji

 Aktualizacja. Sprawdź jak wygląda eCommerce w Rosji w 2017 roku

W lipcu 2012 roku sklep internetowy Enter.ru przedstawił badania «Barometr handlu internetowego. II kwartał 2012 roku». W tym materiale – jego podstawowe wyniki.

O Top-100

W trakcie badań przeanalizowano działalność 100 najbardziej odwiedzanych sklepów internetowych.

Do tego wykazu weszły firmy, zajmujące się sprzedażą elektroniki i sprzętu AGD, dziecięcych i sportowych towarów, odzieży, obuwia i akcesoriów, mebli, zegarków i biżuterii, kosmetyków, części samochodowych, produktów dla domu i zwierząt i innych produktów.

Frekwencja i konwersja

Zgodnie z wynikami na rynku handlu internetowego w Rosji dominują dziś małe gracze: tylko jedna trzecia (38%) sprzedawców detalicznych ma na swojej stronie ponad 20 tys. odwiedzin dziennie. U 38% odwiedzalność jest mniejsza niż 10 tys., u 24% waha się między 10 a 20 tys. wizyt na dobę.

Liderem rynku pozostaje ozon.ru (1,05 mln wizyt dziennie). Do top 10 trafili też wildberries.ru (600 tys. wizyt), kupivip.ru (380 tys.), mvideo.ru (269 tys.), exist.ru (240 tys.), svyaznoy.ru (229 tys.), wikimart.ru (210 tys.), eldorado.ru (177 tys.), ulmart.ru (132 tys.) oraz quelle.ru (125 tys.).

Jak widać, wśród liderów według średniodobowej odwiedzalności, dominują sprzedawcy elektroniki, AGD, odzieży, obuwia i akcesoriów, a także sklepy z mieszanym asortymentem.

Liderzy wzrostu frekwencji w okresie od kwietnia do czerwca 2012 roku to sklep meblowy zvet.ru (29,1%), sklep rowerowy velostrana.ru (27,6%) i jeszcze jeden meblowy retailer lazurit.com (21,7%).

Średni wskaźnik konwersji sklepów w segmencie «produkty dziecięce» wynosił 3,2%, «kosmetyki i perfumy» – 2,9%, «mieszany asortyment» – 1,7%, «odzież, obuwie i akcesoria» – 1,6%, «zrób to sam», «elektronika i AGD» – 1,4%, «biżuteria i zegarki» – 1%, «meble» – 0,5%, «towary sportowe» – 0,3%.

Opinia publiczności

Ze 100 badanych detalistów 16% ma ocenę 5 w «Yandex.Market», 15% – oceniane na 4.

19% sklepów internetowych zdaniem publiczności działają «na trójkę», 8% – na ocenę 2.

42% sprzedawców detalicznych w ogóle nie ma na «Yandex.Market».

Średnia dzienna frekwencja według segmentów

Z top 100 siedmiu sprzedawców zajmują się sprzedażą odzieży i obuwia. W okresie od marca do czerwca odwiedzalność stron tego segmentu spadła o 38,4%.

Dwóch retailerów z setki zajmują się sprzedażą części samochodowych. Oni mają pozytywną dynamikę odwiedzin. Wzrost w okresie od marca do czerwca wyniósł 2,4%.

Największy wzrost odwiedzalności w wyznaczonym okresie był wśród sklepów z mieszanym asortymentem. Ich w Top-100 jest 12, a wzrost wyniósł 44,8%.

34 retailerów z setki zajmują się sprzedażą elektroniki i techniki. U nich dynamika odwiedzalności jest ujemna (-8,8%).

Pozytywną dynamikę mają sklepy «zrób to sam» (narzędzia, artykuły dla domu i ogrodu) i wynosi ona 21,9%, a w sumie sklepów z tego segmentu w Topie jest pięć.

10 sklepów ze stu badanych sprzedają towary sportowe. Pomimo faktu, że badanie zostało przeprowadzone głównie w miesiącach wiosennych, gdy jest ładna pogoda, zdawałoby się, powinna pozytywniej wpływać na aktywny wypoczynek i zabawę, frekwencja sportowych sklepów internetowych w tym okresie spadała (-5,9%).

Jeszcze bardziej rozczarowujące stały się wyniki dla detalistów z segmentu «biżuterii» (pięć sklepów w Top-100) – spadek frekwencji od marca do czerwca stanowił 28,7%.

Nieco lepsza sytuacja jest w sklepach artykułów dziecięcych (10 detalistów) — -18,1%, kosmetyków i perfumów (4 sklepy) — -11,7%.

Pozytywna dynamika odwiedzalności znalazła się wśród siedmiu sklepów meblowych (7,2%).

Źródło: cossa.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: