KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Jak sprawdzić czy rosyjski influencer nie oszukuje?

Rozmowy o tym, że na Instagramie są same fejki i kupione lajki, już całkiem nudzą. Trzeba pogodzić się z tym, że nie spieszy im się z walką z tym zjawiskiem, i spokojnie pracować w takich warunkach, które mamy.

Fejkowych lub mass followersów mamy wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu. Nawet jeśli ich nie kupowaliśmy.

To, co naprawdę trzeba sprawdzać przed rozpoczęciem współpracy z influencerem:

  • czy możemy zidentyfikować fakty oszustwa;
  • ile wśród obserwujących jest realnych i aktywnych użytkowników z naszej grupy docelowej.

W tym artykule opowiem o tym, jak z pomocą najmocniejszego na rosyjskim rynku narzędzia LiveDune sprawdzić lokalnego influencera i wykryć fejkową aktywność lub kupionych followersów na jego/jej profilu.

Jak sprawdzić jakość followersów?

Cena reklamy u influencera opiera się zazwyczaj o trzy wskaźniki: liczba obserwujących, like’ów i komentarzy. Pierwsza odpowiada za wielkość grupy odbiorców, a pozostałe za jej aktywność i zaangażowanie.

Profil z 600K followersów i 30K polubień pod każdym postem wygląda zachęcająco dla reklamodawcy, warto jednak sprawdzić czy są autentyczne. Na szczęście nie musimy badać je wszystkie i często wystarczy parę ogólnych wykresów, jak, na przykład, dynamika ich wzrostu w kształcie schodów:

Gwałtowny wzrost z 45К do 105К w ciągu jednego dnia, a następnie stopniowy spadek tej liczby.

Może o tym profilu napisał jakiś topowy influencer i w ten sposób pozyskano tylu obserwujących?

Mało prawdopodobne, bo po pierwsze, użytkownicy wykazują aktywność w nowych postach średnio w ciągu trzech dni, czyli widać by było wzrost nie przez jeden dzień a przez trzy.

Po drugie, w większości przypadków taki skok to właśnie próba oszukania. Jednak zawsze warto pamiętać, że załatwić botów na dowolnym profilu może każdy, a nie tylko właściciel.

A po trzecie, jeśli pokazać ten zrzut ekranu właścicielowi profilu i poprosić go o wyjaśnienie, to najprawdopodobniej nie będzie w stanie tego zrobić. Skreślamy go z listy.

SPRAWDŹ:   Giveaway na Instagramie. Jak nie zniszczyć zasięg organiczny?

Następny przykład, dynamika w formie kupy:

14 dni gwałtownego wzrostu followersów, a następnie mniej gwałtowne, ale także szybkie unfollow.

Dwa tygodnie. Ten okres idealnie pasuje do giveaway, które z reguły trwają właśnie 7 lub 14 dni. W skrócie, jest to konkurs na Instagramie, szczególnie popularny w Rosji od kilku lat, w którym użytkownicy muszą zrobić follow dla 20-50 profili, by mieć szanse wygrać, na przykład, iPhone. Jak widać, 10 kwietnia konkurs się rozpoczął i po dwóch tygodniach uczestniczyło w nim 200K osób (lub botów).

Ten profil najprawdopodobniej był właśnie wśród tych 20-50, które użytkownicy mieli zaobserwować. O tym, dlaczego nie warto promować się za pomocą takich konkursów pisałem w moim artykule o giveaway.

Jak sprawdzić fejkowe polubienia?

Sprawdźmy teraz fejkowe aktywności.

Zdobywanie fejkowych followersów nie ma sensu bez fejkowych lajków, bo jeśli profil ma 100 tysięcy followersów i średnio 100 lajków pod postami, to wdzimy od razu, że coś tu nie gra, to nie jest naturalny wskaźnik aktywności profilu.

Z drugiej strony jeśli lajków jest już 5-10 tysięcy, to wszystko wygląda całkiem w porządku… Jednak czy tak jest w rzeczywistości?

Spójrzmy na ten wykres:

To dynamika polubień jednego posta w ciągu doby po opublikowaniu. 23 tysiące polubień w ciągu pierwszej godziny i 5 tysięcy w pozostałym czasie. Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic dziwnego. Dopóki nie zobaczysz, jak wygląda dynamika wzrostu lajków na profilu z autentycznymi followersami:

Post otrzymuje większość lajków w ciągu doby, w nocy widać mały spadek, a następnie znowu widać wzrost, ale jeszcze mniejszy.

Inny przykład:

Absolutnie taką samą liczba nowych polubień na godzinę w ciągu pierwszych 10 godzin. I nie ma znaczenia jaka jest pora dnia.

SPRAWDŹ:   Case study. Stworzyć gwiazdę Instagrama za 3000 zł w 2 miesiące

To jest bardziej kosztowny sposób kupienia lajków, który polega na tym, że lajki są kupowane równomiernie przez dłuższy czas, ale wciąż automatycznie. Jeśli patrzeć na taki post w profilu, to wszystko wygląda zupełnie naturalnie, ale na wykresach wszystko pięknie widać.

I ostatni przykład, na którym najwyraźniej widać typowe „schodki”, gdy co kilkadziesiąt minut automat kupuje określoną liczbę lajków:


Oprócz dynamiki wzrostu followersów i lajków, LiveDune ma jeszcze kilka przydatnych funkcji:

  • Analiza Engagement Rate (w stosunku do liczby followersów lub do zasięgu) i porównanie go ze wskaźnikami ER u profili o podobnej liczbie followersów. Jeżeli różnica jest bardzo duża, warto się zastanowić, być może profil ma kiepskie treści lub ma kupionych followersów.
  • Zmienność lajków — pokazuje jak bardzo różni się ilość lajków u każdego posta z osobna od średniej liczby polubień na profilu. Jeśli wskaźnik jest mniejszy niż 10%, to może to oznaczać, że lajki są kupowane w takich samych ilościach na każdy post.

LiveDune prowadzi własną czarną listę influencerów, do której profile trafiają w przypadku wykrycia oszustw. Na stronie sprawdzenia influencera system daje wskazówki, co jest złego, a co dobrego na danym profilu, w porównaniu do profili o podobnej liczbie followersów.

 Potrzebujesz wsparcia w przeprowadzeniu kampanii z influencerami? 

 Napisz do mnie, lub skontaktuj się poprzez formularz na stronie agencji

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi:

Subskrybuj mój kanał na YouTube 😉Co tydzień publikuję nowe wideo o marketingu w Runecie.