Przed rozpoczęciem kampanii reklamowej naturalnym krokiem jest ocena popytu na towary lub usługi na wybranym rynku. W tym artykule pokażę, jak zrobić wstępną analizę popytu w Rosji, ale można skorzystać z tej instrukcji także dla Białorusi lub Ukrainy.
Optymalnym sposobem, moim zdaniem, jest ocena popytu w wyszukiwarkach. W Google do tego służy Planer słów kluczowych i Google Trends. Narzędzie Yandex nazywa się Wordstat (https://wordstat.yandex.com). Dostępna jest wersja po angielsku.Tak więc, Wordstat to narzędzie doboru fraz kluczowych dla kampanii Yandex Direct. Pokazuje nam statystyki wyświetleń reklamy w wyszukiwarce na wybrane frazy kluczowe.
Określamy frazy kluczowe bez znajomości rosyjskiego
Wszystko, czego potrzebujesz na tym etapie to wybrać właściwe frazy kluczowe. Jeśli w ogóle nie znasz rosyjskiego, skorzystaj z Yandex.Translate lub Google Translate (z mojego doświadczenia Yandex lepiej radzi sobie z tłumaczeniem na rosyjski):A następnie, aby upewnić się, że przetłumaczone wyrażenie ma sens, spróbuj skopiować go do wyszukiwarki Yandex i zobacz strony internetowe na pierwszych pozycjach. Pozwoli to zminimalizować prawdopodobieństwo błędu. Nie zapomnij zmienić lokalizację, na przykład na Moskwę. Można to zrobić klikając na ikonę po prawej stronie pola wyszukiwania. Można wpisywać słowo „Moskwa” w łacinie:
Ważne jest, aby zrozumieć, że fraza kluczowa to nie to samo co zapytanie . Zapytanie — to po prostu tekst, który użytkownik wprowadza w polu wyszukiwania. Natomiast pojęcie frazy kluczowej odnosi się do ustawień kampanii Yandex.Direct. Za pomocą frazy kluczowej możemy określić, na jakie zapytania użytkownik zobaczy twoją reklamę.
Teraz określimy czym są wyświetlenia i czym się różnią od liczby wyszukiwań.
Na przykład, fraza kluczowa „kupię mieszkanie” ma 15000 wyświetleń według statystyki Wordstat. To wcale nie oznacza, że użytkownicy wprowadzali takie zapytanie 15000 razy miesięcznie. Ta liczba oznacza, że strona wyników wyszukiwania z ogłoszeniami Yandex została wyświetlona 15000 razy miesięcznie. Jeśli użytkownik wprowadził zapytanie i przejrzał trzy strony wyników wyszukiwania, generuje odpowiednio 3 wyświetlenia z tych 15000.
Pamiętaj, że ani Wordstat ani Google Keyword Planner nie pokazuje nam statystyki wyszukiwań . Liczby, które widzimy w tych narzędziach, są wyświetleniami.
Poprawnie dobieramy frazy kluczowe
Ale to jeszcze nie wszystko. W Wordstat istnieją specjalne operatory dla fraz kluczowych (w Google Adwords nazywane typami dopasowania), które pomagają określić, na jakie dokładnie formy słowa kluczowego (przypadki, liczby itp.) chcesz wyświetlać reklamy, jakie słowa chcesz wykluczyć itd.
Takich operatorów kilka, ale w tym przypadku potrzebujemy tylko jednego — cudzysłów („fraza kluczowa”), ponieważ naszym zadaniem teraz jest tylko sprawdzenie popytu.
Tak więc, do czego potrzebny jest operator „cudzysłów”? Jeśli wpiszesz w Wordstat frazę kluczową bez cudzysłowu (buty do biegania męskie), to zobaczysz liczbę wyświetleń wszystkich zwrotów, które zawierają frazę „buty do biegania męskie” (np. „kupię męskie buty do biegania”, „kupię letnie buty do biegania męskie”, itp.)Jeśli wpiszesz frazę w cudzysłowie, to dajesz sygnał, że interesują cię statystyki tylko dla tej frazy, która zawarta jest w cudzysłowie, czyli bez dodatkowych słów jak w przykładzie powyżej. Na przykład, fraza „dom sprzedaż” napisana w cudzysłowie oznacza, że otrzymasz statystyki dla frazy: dom sprzedaż, dom na sprzedaż (Yandex nie traktuje przyimki jako słowa), sprzedaż domów, sprzedaż domu. Wordstat złoży wszystkie wyświetlenia, i pokaże liczbę obok twojego hasła:
Określamy popyt w wybranym regionie
Jednak sama liczba wyświetleń na razie daje nam mało zrozumienia o popycie. Otwórzmy zakładkę „By region” aby dowiedzieć się, w jakich regionach występuje największy popyt według danej frazy kluczowej.
Najpierw zobaczysz przed sobą listę z trzema zakładkami: All, Regions, Cities. W zakładce „Cities” zobaczysz statystyki według miast, w „Regions” według krajów i obwodów, a w pierwszej — wszystko razem. Jeśli regionalna popularność (Regional popularity) jest ponad 100%, to oznacza, że w tym regionie zainteresowanie tą frazą kluczową jest wyższe niż przeciętne. Jeśli mniej niż 100% — niższe.Kliknij przycisk „Map”, a następnie w interesujący cię kraj. W moim przykładzie kliknąłem w Rosję:
Najedź myszką na interesujący cię obszar. Tutaj, jak i na liście miast, widzisz liczbę wyświetleń w danym obwodzie lub stolicy, oraz wskaźnik popularności. W ten sposób można dokonać analizy popytu w zależności od regionu w danym kraju.
Bierzemy pod uwagę sezonowość popytu
Być może w przypadku twojego produktu należy ocenić sezonowość popytu. Przejdź do zakładki „Query history” (przycisk znajdziesz pod polem do wpisywania frazy kluczowej). Pamiętaj, że w tej zakładce nasza fraza kluczowa musi być podana bez cudzysłowu!
Aby sprecyzować, dla jakiego dokładnie produktu chcemy ocenić popyt (męskie buty do biegania to zbyt ogólna kategoria towaru), wskażemy na przykład buty do biegania męskie nike air.Szczyt popytu przypada na listopad. W tym okresie odbywa się Black Friday (również w Rosji) i coroczna akcja 11.11 od AliExpress. Wybór należy do ciebie — pracować z gorącym zapotrzebowaniem w tym okresie, lub szukać dla siebie mniej konkurencyjne sezony.
Tak więc, za pomocą tych prostych czynności można samodzielnie dać wstępną ocenę popytu na swoje towary w Yandexie.
Pamiętaj, że Wordstat daje nam tylko niewielką część danych statystycznych , które mogą służyć jako podstawa dla szacunkowej oceny zainteresowania danym produktem lub usługą. Dla wielu fraz kluczowych (słabo konkurencyjnych, niepopularnych) Yandex, tak samo jak Google nie udostępnia statystyki wyświetleń. Aby realnie ocenić liczbę klientów zainteresowanych twoją ofertą, musisz jednak uruchomić testową kampanię w Yandex.Direct. Minimalny budżet takiej kampanii – 10 euro. Konfigurowanie i szybkie uruchomienie testowej kampanii w Yandex.Direct opiszę w następnym artykule.
Bonus
A na koniec chcę polecić wtyczkę do komfortowej pracy z opisanym serwisem – „Yandex Wordstat Assistant”. Klikając „plus” obok frazy, można dodać ją do swojej listy po lewej stronie, a następnie skopiować ją do schowka w celu późniejszego wklejenia w Excelu i na przykład, tworzenia kampanii w Direct lub przygotowania zadania dla copywritera.
Wtyczka działa w Chrome, Firefox, Opera, Yandex.Browser.