KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Jak dodać stronę do Yandex?

Aby twoja strona internetowa wyświetlała się w wynikach wyszukiwania Yandexa, jego robot musi się dowiedzieć się o jej istnieniu. Yandex, w porównaniu do Google indeksuje strony wolniej, jednak można mu pomóc w tej czynności. W tym celu posłuży nam Yandex.Webmaster.

Jak dodać stronę do panelu Yandex.Webmaster?

Narzędzie Yandex.Webmaster pomoże ci 'zapoznać’ twoją stronę z Yandexem, a następnie dowiedzieć się, jak Yandex ją widzi, jak wyświetla w wyszukiwarce, czy ma jakieś zalecenia do twojej witryny, itp.

Aby dodać twoją stronę do Yandex.Webmaster, wejdź na https://webmaster.yandex.com i naciśnij Login. Jeśli nie masz konta na Yandexie (tak jak w Google, konto w Gmail służy do wejścia na wszystkie usługi, tak samo w Onecie potrzebujesz konto pocztowe), musisz się zarejestrować, klikając Register.

Po zalogowaniu się zostaniesz przeniesiony do głownej strony panelu Webmasters. Naciskaj przycisk + na górze strony:W momencie pisania tego artykułu, Yandex jeszcze nie przetłumaczył w pełni interfejsu na język angielski, więc postępuj zgodnie z moją instrukcją:

1. Wybierz drugą opcję (HTML-plik)
2. Kliknij link, aby pobrać plik HTML. Załaduj go do głównego katalogu twojej witryny.
3. Kliknij przycisk Check.Yandex Webmaster. Dodawanie strony i weryfikacjaJeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, pojawi się strona z podaniem twojego loginu i informacją, że masz uprawnienia.

Dodajemy mapę witryny (Sitemap.xml) do Yandexa

Aby jeszcze bardziej ułatwić zadanie robota Yandex, dodaj do panelu Webmastera mapę twojej witryny (Sitemap).

Co to jest Sitemap?
Sitemaps – protokół używany do tworzenia mapy witryny, czyli pliku XML zawierającego szczegółowe informacje dotyczące wszystkich adresów URL witryny, m.in. o dacie ostatniej aktualizacji, czy też ważności danego linku. W ten sposób roboty indeksujące mogą w bardziej „inteligentny” sposób analizować witrynę.

SPRAWDŹ:   Pracownik Yandexa próbował sprzedać algorytmy wyszukiwarki i założyć startup. Dostał 2 lata w zawieszeniu

Protokół ten jest obsługiwany przez wszystkie większe wyszukiwarki, m.in. Google i Bing. Szczegóły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sitemap 

W zależności od wtyczki, którą używasz do tworzenia mapy witryny, plik Sitemap może mieć różne nazwy. W przypadku wtyczki Yoast SEO do WordPressa, mapa witryny znajduje się pod adresem /sitemap_index.xml.

Aby dodać swoją mapę do Yandexa, przejdź w menu po lewej stronie Indexing settings > Sitemap files, wklej pełny adres do pliku sitemap i wciśnij Add:Dodawanie Sitemap.xml do YandexaJak wejdziesz teraz do głównego ekranu Webmastera (punkt menu General information), to najprawdopodobniej zobaczysz tylko informację o ewentualnych błędach na stronie. Yandex niestety potrzebuje czasu na zebranie informacji o twojej stronie, o stanie zaindeksowania, o zapytaniach, na która strona już się wyświetla itd.

Jak sprawdzać aktualizacje wyników wyszukiwania Yandex?

Sprawdzaj od czasu do czasu stan witryny w Webmasterze oraz aktualizacje wyników wyszukiwania. Żeby otrzymywać na maila powiadomienia o aktualizacjach wyszukiwarki, kliknij po prawej stronie w swoje imię i wejdź do Settings. Zaznacz opcję Search engine database has been updated > Send to email, jak na obrazku:

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: