KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Jak dotrzeć do przesiębiorczych Rosjan? TOP 10 blogerów biznesowych z rosyjskiego Instragama

W ciągu ostatniego roku rosyjski Instagram przeszedł poważne zmiany. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Intense, mężczyźni w wieku od 45 do 54 lat rejestrowali się sześciokrotnie aktywniej od innych grup, natomiast łącznie osoby w wieku powyżej 35 lat stanowią już 45% użytkowników rosyjskiego Instagrama.

Blogi przedsiębiorczych mężczyzn gromadzą wokół siebie miliony fanów, co skutecznie burzy stereotyp o Instagramie jako serwisie o kobietach lub dla kobiet.

W naszym nowym przeglądzie rosyjskiej blogosfery zebraliśmy 10 najpopularniejszych rosyjskich blogerów biznesowych. Ich grupa docelowa to dojrzałe osoby, głównie mężczyźni o średnich i wysokich zarobkach, którzy mają lub planują założyć własny biznes.

Należy pamiętać, że influenсerzy biznesowi wymagają szczególnego podejścia i w większości przypadków mogą nie zgodzić się na współpracę. Jeśli jednak uda ci się zainteresować ich swoim produktem, oznaczać to będzie dostęp do wyjątkowej grupy odbiorców, która idealnie sprawdzi się w przypadku promocji w segmencie B2B, przemyśle motoryzacyjnym, edukacji oraz branży produktów klasy premium.

1. Dmitrij Portnyagin

https://www.instagram.com/portnyagin/

Liczba obserwujących: 1 000 000

Absolutny numer 1 wśród blogerów biznesowych w krajach WNP, autor kanału Transformator na YouTube obserwowanego przez 1,3 mln. internautów, autor książki, założyciel klubu przedsiębiorców „Transformator” i współwłaściciel firm działających w branży logistycznej, medialnej i turystycznej.

Na swoim kanale Dmitrij opowiada o biznesie, samochodach i podróżach, pokazuje luksusowe życie i przeprowadza wywiady z odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami. Młody biznesmen inwestuje niebagatelne kwoty w jakość produkcji, a na jego sukces w mediach społecznościowych pracuje cały zespół, który odpowiada za tworzenie treści dla wszystkich platform. Dmitrij może pochwalić się dużą liczbą zaangażowanych obserwatorów, którzy marzą o osiągnięciu podobnych wyników w biznesie.

2. Siergiej Kosenko

https://www.instagram.com/sergey_kosenko/

Liczba obserwujących: 1 000 000

Właściciel Kosenko Retail Group – firmy, posiadającej sieć ponad 350 sklepów z odzieżą i wyposażeniem domu. Jeden z najpopularniejszych blogerów biznesowych w krajach WNP, autor kanału na YouTube obserwowanego przez 214 000 fanów, na którym opowiada o własnej działalności, stylu życia i podróżach.

3. Paweł Surov

https://www.instagram.com/surov/

SPRAWDŹ:   Jakie przepisy rosyjskiego ustawodawstwa czekają rynek? Najważniejsze wiadomości z ostatniego tygodnia

Liczba obserwujących: 696 000

Specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa informacji i guru rynku kryptowalut. Założyciel SRVGroup – firmy, zajmującej się handlem i kopaniem kryptowalut. Bloger prowadzi kolorowe konto na Instagramie, regularnie podróżuje i udziela swoim obserwatorom cennych rad.

4. Azam Khodzhaev

https://www.instagram.com/khodzhaev_azam/

Liczba obserwujących: 775 000

Kolejny specjalista z rynku kryptowalut, który zbił fortunę na ich kopaniu. Założyciel platformy Azbit i firmy typu Car-sharing (system wspólnego użytkowania samochodów osobowych) „Karusel”, inwestujący swoją fortunę w różnego rodzaju projekty. Azam może pochwalić się bardzo aktywnym kontem na Instagramie i zaangażowanymi obserwatorami.

5. Maksim Gralnik

https://www.instagram.com/mgralnik/

Liczba obserwujących: 250 000

Najmłodszy przedsiębiorca na naszej liście. 24-letni założyciel firmy „Gralnik Licenzirowanie” świadczącej usługi prawne w sferze licencjonowania. Uczestnik licznych konferencji biznesowych zajmujący się aktywnym promowaniem przedsiębiorczości w Rosji. Na swoim koncie w serwisie Instagram udziela użytecznych informacji, motywuje obserwatorów i pokazuje swój aktywny styl życia.

6. Aleksiej Pavlov

https://www.instagram.com/pavlovv.alexey/

Liczba obserwujących: 142 000

Charyzmatyczny przedsiębiorca, założyciel marki „Sushi Master” – sieci 137 restauracji sushi na całym świecie. Jeden z bliskich przyjaciół Dmitrija Portnyagina, ambasador klubu „Transformator”. Na swoim koncie na Instagramie dzieli się przeżyciami, celami i marzeniami, a także udziela cennych rad biznesowych. Często podróżuje i prowadzi barwne życie.

7. Oskar Hartmann

https://www.instagram.com/oskar_hartmann/

Liczba obserwujących: 133 000

Oskar Hartmann to multimilioner i prawdziwy guru inwestycji, założyciel ponad 10 firm (wśród których znajdują się KupiVIP i CarPrice) o wartości ponad 5 miliardów dolarów, autor kanału na YouTube o tej samej nazwie, obserwowanego przez 131 000 internautów.

Ten 36-letni przedsiębiorca jest jednym z najbardziej otwartych i popularnych mówców w krajach WNP, uwielbianym za swoje pozytywne myślenie i bezpardonowe podejście do życia. Na swoim profilu w serwisie Instagram Hartmann dzieli się przydatnymi ciekawostkami, utrzymuje aktywny kontakt z publiką i motywuje followersów do działania.

8. Jewgienij Oskolkov

https://www.instagram.com/oskolkov888/

Liczba obserwujących: 247 000

Jewgienij to kolorowy pozytywny 29-letni przedsiębiorca, który zbudował od zera kilka dochodowych biznesów. Młody biznesmen prowadzi interesujący profil, w ramach którego opowiada o przedsiębiorczości, motywacji i samorozwoju. Często publikuje posty, utrzymuje aktywny kontakt z obserwatorami i przeprowadza konkursy.

SPRAWDŹ:   SMM po rosyjsku: jak zebrać 7,5 tysięcy like’ów i 27 tysięcy repostów bez zbędnego wysiłku

9. Igor Rybakov

https://www.instagram.com/rybakov_igor/

Liczba obserwujących: 225 000

Jeden z najbogatszych ludzi w Rosji, jego majątek ocenia się na 1,2 miliarda dolarów. Założyciel firmy Technonikol – jednego z największych na terytorium WNP zakładów produkujących materiały dachowe i izolacyjne.

Przedsiębiorca prowadzi także swój kanał YouTube, w ramach którego nagrywa wywiady z ludźmi sukcesu, dzieli się pożytecznymi radami i podróżuje. Na swoim profilu na Instagramie codziennie dzieli się z fanami swoimi przeżyciami i celami, prowadzi aktywny styl życia i opowiada o ciekawych ludziach.

10. Paweł Gitelman

https://www.instagram.com/pavelgitelman/

Liczba obserwujących: 116 000

Przedsiębiorca, założyciel moskiewskiej agencji interaktywnej R:TA. Paweł aktywnie promuje swoją markę osobistą na Instagramie i może pochwalić się aktywną grupą odbiorców, która śledzi jego życie (praktycznie pod każdym postem można znaleźć ponad 100 komentarzy). Na swoim profilu młody biznesmen dzieli się osiągnięciami, motywuje obserwujących i opowiada o marketingu i sprzedaży.

Wnioski

⦁ Blogerzy biznesowi to przede wszystkim przedsiębiorcy. Instagram jest dla nich narzędziem służącym do promocji własnej działalności i networkingu. Ich głównym celem nie jest zarabianie pieniędzy na profilu.
⦁ Najlepszym sposobem na przyciągnięcie uwagi takiego influencera będzie zainteresowanie go swoim produktem i wartością, jaką sobą reprezentuje, ale nigdy nie ceną, którą jesteś w stanie zapłacić za reklamę.
⦁ Dla tej grupy liderów opinii najważniejsza jest reputacja, dlatego też do kwestii wyboru promowanych towarów czy też usług podchodzą bardzo ostrożnie.
⦁ Współpraca z blogerami biznesowymi doskonale sprawdzi się nie tylko w celu promocji konkretnych towarów czy usług, lecz także w przypadku poszukiwania inwestorów lub budowania marki osobistej.
⦁ Wspólni znajomi i polecenia znacząco zwiększają szanse na zainteresowanie influencerów swoją ofertą. Idealny scenariusz to pierwszy kontakt z liderem opinii za pomocą networkingu.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: