KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Ilya Segalovich o personalizacji i wyszukiwaniu społecznościowym

20-22 stycznia 2013 roku w Monachium odbyła się konferencja DLD 2013, na której wystąpił m.in. dyrektor techniczny Yandexa Ilya Segalovich. Główne tematy, które były poruszane w trakcie dyskusji to rozwój technologii mobilnych, personalizacja oraz wyszukiwanie społecznościowe.

Dyrektor techniczny Yandexa Ilya Segalovich na konferencji DLD 2013
Jeśli chodzi o technologie mobilne, największym problemem jest to, że Yandex nie ma swojej platformy komórkowej. Trudność polega na tym, że każda platforma w pewny sposób „ogranicza” użytkownika. Na przykład w systemie operacyjnym iOS, który posiada wbudowaną przeglądarkę Safari nie można zmienić wyszukiwarki. Jest to dziwne i zdaniem Yandexa tak być nie powinno. Na razie Yandex idzie w tym kierunku jedynie pracując nad rozwojem i doskonaleniem własnych aplikacji, aby korzystanie z nich było maksymalnie wygodne dla użytkowników. Za pomocą tych aplikacji Yandex również popularyzuje swoje serwisy.

Kolejnym wyzwaniem dla Yandexa jest praca z platformą Android – a mianowicie stworzenie dla jej użytkowników alternatywy serwisom Google nie łamiąc przy tym zasad funkcjonowania platformy. Według Segalovicha rozwiązanie tego problemu będzie jednym z zadań priorytetowych w 2013 roku.

Yandex przez długi czas sprzeciwiał się procesowi personalizacji wyników wyszukiwania. Przede wszystkim z powodu niechęci użytkowników – sądzą, że zbytnia personalizacja i całkowite dopasowanie wyników wyszukiwania do profilu nie jest dobrym pomysłem. Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ na pytanie: „Czy życzysz sobie personalizacji wyników wyszukiwania?” – większość odpowiedzi będzie negatywna. Warto jednak zaznaczyć, że w praktyce spersonalizowane wyniki są bardzo popularne wśród użytkowników.

SPRAWDŹ:   Fakty o nowym algorytmie Yandexa Minusinsk

Natomiast dane użytkowników – zapytania wyszukiwania, tweety, posty w serwisach społecznościowych itd. całkiem należą do użytkowników. Byłoby bardzo wygodnie móc przenosić swoje dane z jednej przeglądarki do drugiej, na przykład dokonywać wymiany danych pomiędzy przeglądarkami za pomocą technologii chmurowych. To pomoże lepiej zrozumieć osoby, które korzystają z wyszukiwarek. Jest to jeden z procesów personalizacji, zapytania użytkowników należą do nich – można je przenieść z jednej przeglądarki do drugiej, dokonać wymiany danych pomiędzy urządzeniami lub w ogóle skasować.

Tzw. „społecznościowość” jest istotna, lecz nie jest najważniejsza dla wyszukiwarek. Zazwyczaj jest ona decydująca w stosunku do około 10% wszystkich zapytań – takich jak wiadomości, informacje o towarach i in. (warto jednak zaznaczyć, że i tutaj nie ma obiektywności, ponieważ liczą się tylko pozytywne „lajki”). Bardziej obiektywną informację natomiast można uzyskać dzięki nowemu rozwiązaniu o nazwie graf wiedzy (Knowledge Graph). Podsumowując, informacja społeczna jest istotna, lecz nie należy przesadzać w kwestii jej wpływu.

Yandex i Google mają różny stosunek do treści społecznościowych. Głównie dzięki temu, że sytuacja na rynku serwisów społecznościowych w Rosji jest podobna do sytuacji na rynku wyszukiwarek: jednoczesne występowanie kilku popularnych serwisów społecznościowych posiadających dużą liczbę użytkowników. Z tego powodu Yandex nie zamierza tworzyć własnego portalu społecznościowego i konkurować z już istniejącymi serwisami (3-4 lata temu Yandex porzucił ten pomysł), lecz woli pozostać neutralny i zachować równowagę pomiędzy prywatnością i publicznością, czyli pomiędzy zawartością wyszukiwarek i życiem społecznym. To są dwie różne kwestie i nie jest dobrze, gdy to wszystko należy do jednej spółki.

SPRAWDŹ:   Yandex.Market, czyli rosyjska alternatywa Google Shopping, wprowadza model CPA

Pozycja neutralna pomaga Yandexowi budować dobre relacje ze wszystkimi serwisami społecznościowymi i otrzymywać od nich niezbędne informacje, oczywiście za zgodą użytkowników.

Pytanie, które teraz się nasuwa: w jaki sposób korzystać z takiej wyszukiwarki? Ciekawym przykładem może być Graph Search na Facebooku. Jednak to nie jest idealny przykład, ponieważ wyszukiwanie jest możliwe tylko wewnątrz serwisu, nie obejmując nawet Instagrama czy Foursquare’a. Yandex natomiast będzie się starać zbierać dane ze wszystkich źródeł.

Kolejny problem do rozwiązania – w jaki sposób zebrać wszystkie wyniki w jednym miejscu. Być może najlepszym wyjściem jest wyszukiwanie semantyczne.

Podczas półgodzinnej sesji Ilya opowiedział także o rozwoju Yandexa i jego sukcesie w Turcji, partnerstwie z CERN oraz o tym, w jaki sposób firma poszukuje specjalistów.

 

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: