Sieć społecznościowa Odnoklassniki.ru powstała jako rosyjski odpowiednik amerykańskiej sieci Classmates.com. Głównym celem sieci jest utrzymywanie kontaktów z rodziną, kolegami i znajomymi z liceum i uniwersytetu. „Odnoklassniki” są popularne nie tylko w Rosji, ale i w krajach WNP. Interfejs portalu jest przetłumaczony na ukraiński, uzbecki, ormiański, gruziński i białoruski języki. Właścicielem sieci społecznościowej jest holding Mail.ru Group (właściciel sieci społecznościowej „Mój mir”, serwisu pocztowego, komunikatorów Agent Mail.ru i ICQ).
Codzienna liczba użytkowników sieci – 42 mln osób. „Odnoklassniki” mają największy ze wszystkich sieci społecznościowych udział kobiet – 56%, i odpowiednio mężczyzn – 44%. Duża część użytkowników, a mianowicie 43%, mieszka w małych miejscowościach liczących do 100 tys. osób. Średni czas wizyty na portalu wynosi około 20 minut (dla przykładu, w Facebook – 7 minut). Główni użytkownicy sieci społecznościowej – mężczyźni i kobiety w wieku 25-44 lat (51%). To daje powód, by twierdzić, że praktycznie każda firma może znaleźć na przestrzeni sieci swoją grupę docelową, jednak tradycyjnie już powodem obecności marek na „Odnoklassnikach” jest dostęp do wypłacalnych dojrzałych użytkowników, którzy tam są najbardziej aktywni.
Możliwości reklamowe i promocyjne
Fanpage
Jednym z instrumentów promowania własnej marki i towaru są fanpage. Warto zauważyć, że oprócz tradycyjnych dla SMM specjalistów metod pozycjonowania fanpage’ów, w przypadku pracy z tym portalem społecznościowym dobrze działa metoda wysyłania zaproszeń do użytkowników wewnątrz samej sieci. Nawet przy codziennym wysyłaniu zaproszeń użytkownicy „Odnoklassnikow” nie postrzegają ich jako spam. Warto jednak pamiętać, że administratorzy sieci nie lubią zbyt aktywnego pozycjonowania i system może odebrać takie wysyłanie zaproszeń jako spam. W związku z tym może pojawić się następujący komunikat: „Zbyt często zapraszasz użytkowników na fanpage. Proszę spróbować później”.
Przycisk „Класс” (ros. “fajnie”) jest odpowiednikiem przycisku „Lubię to” w Facebooku. Wszyscy znajomi użytkownika zobaczą, że on polubił fanpage, i, być może, sami się nim zainteresują. Podobnie jest ze wszelkimi konkursami, wystarczy zagłosować w którymś z nich i znajomi użytkownika dowiedzą się o tym.
Brandowy fanpage
Jeżeli promujesz konkretną markę, to przed Tobą otwierają się nowe możliwości. Przede wszystkim, jest to „oficjalny status” fanpage’a-brandu, który chroni przed klonami i fake’owymi fanpage’ami, a także pozytywnie wpływa na zaufanie uczestników fanpage’a do danego brandu. Wysoka aktywność administratorów, odbiorców i ciągłe pozyskiwanie nowych użytkowników wspomaga pozycjonowanie brandowego fanpage’a w katalogu, w wyniku czego widzi go więcej ludzi, a więc i potencjalnych użytkowników. Niedawno też zostały wprowadzone brandowe kanały wideo.
Jeśli jesteś właścicielem dość dużej marki, to możesz liczyć na bonus w wysokości 20 tyś. rubli, przyznany na prowadzenie kampanii reklamowej. Ta suma wystarczy, żeby zapoznać się z reklamą targetowaną proponowaną przez Mail.ru.
Instrumenty reklamowe
Najbardziej dostępnymi instrumentami reklamowymi w „Odnoklassnikach” są reklama medialna, reklama targetowana, reklama mobilna oraz reklama na fanpage’ach.
Reklama medialna będzie stale generować ruch na Twoim zasobie lub przyciągnąć subskrybentów do fanpage’a. Dla tych celów istnieją różnorodne narzędzia: reklama wideo, banery i niestandardowe narzędzia do rozwiązania zadań graficznych.
System reklamy targetowanej niewiele różni się od tego, który jest przedstawiony w Facebooku. Należy stworzyć wpisy wykorzystując tekst i grafikę oraz ustawić odpowiedni targeting. Grupa docelowa może się różnić w zależności od ustawień płci, wieku, miejsca zamieszkania, zainteresowań i tak dalej.
Reklama mobilna w „Odnoklassnikach” jest wyświetlana bezpośrednio w newsfeedzie. To otwiera wiele możliwości, biorąc pod uwagę, że średnia dzienna liczba wejść do portalu z urządzeń przenośnych przekracza 16,5 mln użytkowników.
Płatne umieszczenie na innych fanpage’ach jest w przypadku „Odnoklassnikow” jednym z najprostszych sposobów reklamowania marki. Jednak użytkownicy do których sięgamy w takich fanpage’ach nie zawsze stanowią naszą grupę docelową.
Kolejnym sposobem reklamowym jest stworzenie aplikacji brandowej. Ponad jedna trzecia użytkowników sieci społecznościowej to aktywni gracze. Integracja marki w istniejące już aplikacje i gry jest dobrym sposobem na pozyskanie nowych klientów. Warto zauważyć, że umieszczenie aplikacji w tej sieci kosztuje 140 tysięcy rubli, jednak cała ta kwota jest przeznaczona na reklamę.
Wnioski
Większa część użytkowników „Odnoklassników” jest wypłacalna, a atmosfera jest tam raczej spokojna i rodzinna. Większość użytkowników stanowią osoby starsze o różnorodnych gustach i preferencjach. Pozycjonowanie własnego biznesu za pomocą fanpage’a jest całkiem dobrym pomysłem, jeśli firma chce utrzymać się na rosyjskim rynku i w krajach WNP.
Ponadto na portalu mamy standardowe narzędzia promocyjne dla małego lub dużego budżetu. To klient decyduje, czy łączyć je z prowadzeniem fanepage’a czy używać niezależnie od niego. Wszystko zależy od celów i wielkości budżetu kampanii.