Każda kampania na VK powinna zaczynać się od prawidłowego opracowania profilu firmowego. Nawet jeżeli z reklam odsyłasz użytkownika do strony internetowej, często znaczna część z nich najpierw wchodzi do fanpage’a a dopiero potem podejmuje decyzję czy przejść dalej.
W tym tekście opisałem wszystkie ustawienia społeczności na VK, o których musisz wiedzieć:
- Stworzenie społeczności
- Dodanie logotypu
- Dodanie okładki
- Edycja podstawowych informacji (opis, link itp.)
- Edycja dodatkowych parametrów społeczności (branża, ograniczenia wiekowe, adres strony internetowej)
- Ustawienie sekcji społeczności:
- Komentarze
- Wiadomości prywatne
1. Stworzenie społeczności
Na VK istnieje trzy rodzaje społeczności — grupa, strona publiczna (fanpage) oraz wydarzenie. Jeśli z wydarzeniami wszystko jest jasne, to wybór pomiędzy grupą a fanpagem na VK często budzi zamieszanie, ponieważ wyglądają bardzo podobnie do siebie. O różnicach między tych dwóch typów społeczności pisałem na blogu oraz opowiadałem na swoim kanale YouTube.
Przejdźmy do stworzenia społeczności.
- Przejdź do rozdziału Communities za pomocą lewego menu.
- Kliknij w przycisk Create community.
- Podaj nazwę swojej społeczności, wybierz jej odpowiedni rodzaj oraz kategorie i następnie kliknij Create community.
- Ja na tym kroku stworzyłem społeczność z obrazkami pokazującymi rozdzielczość poszczególnych elementów społeczności (logo, okładka, posty): https://vk.com/vksizes
2. Dodanie logotypu
Po utworzeniu społeczności, pierwsze co musisz zrobić, to dodać swój logotyp.
- Kliknij na przycisk Upload a photo po prawej stronie.
- Wybierz plik z logotypem. Zaleca się mieć kwadratowy obrazek.
- Wybierz prawidłowe położenie logotypu i zapisz.
- Teraz wybierz położenie okrągłej miniatury. Miniatura będzie wykorzystywana w wiadomościach prywatnych, komentarzach i w wyszukiwarce społeczności. Zostanie także wykorzystane po tym jak dodasz okładkę swojej społeczności.
3. Dodanie okładki
- Naciśnij trzy kropki pod logo i wybierz opcję Manage community.
- Wybierz Community cover -> Upload.
- Twoja okładka musi być prostokątna — zalecana rozdzielczość to 1590×400 pikseli. Wybierz plik z okładką, załaduj go i zapisz. Teraz górna część twojej społeczności powinna wyglądać w taki sposób:
4. Edycja podstawowych informacji społeczności
- Teraz dodaj opis dla swojej społeczności. Możesz w tym miejscu wykorzystać tekst, linki i emoji.
- Następnie możesz wybrać Community type: grupy mogą być otwarte (każdy będzie w stanie znaleźć i dołączyć do niej), zamknięte (użytkownicy mogą do nich dołączyć, jeśli otrzymają zaproszenie lub wyślą zapytanie) lub prywatne (nikt nie może znaleźć grupę przez wyszukiwarkę i tylko administrator może zaprosić użytkowników do niej). Fanpage może być tylko otwarty, dlatego w jego przypadku nie znajdziesz tej opcji w ustawieniach.
- Dodaj skrócony link do swojej społeczności. Jeśli adres jest wolny, możesz go ustawić. Staraj się robić link krótkim i przyjaznym dla użytkownika. To może być nazwa twojej marki lub fraza kluczowa związana z twoim produktem lub biznesem.
- Kliknij przycisk Save, gdy skończysz.
5. Edycja dodatkowych parametrów
Ustawienia ogólne:
- Wybierz temat społeczności (lub branżę twojego biznesu).
- Ustaw opcję ograniczeń wiekowych, jeśli masz zamiar publikować treści tylko dla dorosłych (na przykład, treści erotyczne, wulgaryzmy, treści ze wzmianką narkotyków, zdjęcia/opis aktów przemocy). Pamiętaj, że jeśli wybierzesz wariant 16 lub 18 lat i powyżej, to twoja społeczność zostanie wykluczona z wyszukiwarki VK.
- Dodaj adres strony internetowej (jeśli masz). Zalecam dodać do tego linka tagi UTM, żeby odróżnić te wejścia od innych pochodzących z VK.com.
Grupa
W przypadku grupy możesz dodać lokalizację (adres biura lub sklepu)
Fanpage
W przypadku fanpage’a możesz podać datę powstania firmy.
6. Ustawienie sekcji społeczności
Teraz musimy ustawić wszystkie sekcje społeczności (zdjęcia, filmy, dyskusje itp.).
Grupa
Ustawienia sekcji grupy wyglądają tak:
Fanpage
A tak wyglądają sekcje fanpage’a:
Jak widać w przypadku fanpage’a możesz tylko włączyć/wyłączyć wybrany punkt, a na grupie możesz również wybrać spośród kilku opcji: Disabled, Open, Limited. Oraz Restricted, w przypadku ustawień walla.
6.1 Ściana
Ściana na VK to miejsce, na którym umieszczasz treści. Tak samo jak na Facebooku, twoi subskrybenci na VK zobaczą te treści w swoim newsfeedzie (albo nie zobaczą, bo VK też ma tendencję do zmniejszenia zasięgu organicznego twoich postów). Grupa i fanpage ma różne ustawienia dla ściany.
Grupa
Ściana grupy może być:
- Wyłączona — nie będzie zawierała postów.
- Otwarta — ty, twoi administratorzy i każdy użytkownik może publikować posty na ścianie i komentować je.
- Ograniczona — tylko ty i twoi administratorzy mogą publikować posty, a użytkownicy mogą tylko komentować je (zalecane, jeśli nie przewidujesz umieszczenia treści generowanej przez twoich fanów).
- Zamknięta — tylko ty i twoi admini publikują posty, a komentarze pod postami są wyłączone.
Fanpage
Jak widać na zrzucie ekranu powyżej, fanpage nie ma ustawień dla ściany. Można jednak wyłączyć komentarze (patrz następny rozdział „Komentarze”).
6.2 Linki
Ta sekcja pozwala ci zrobić menu, dodając kilka linków np. do najważniejszych rozdziałów twojej strony internetowej lub do postów na VK, które zawierają istotną informację (warunku dostawy i zwrotu, lista sklepów stacjonarnych itp.). Pamiętaj, że w tej sekcji widoczne mogą być tylko 5 linków. Żeby zobaczyć całą listę użytkownik musi kliknąć w sekcję Linki, jednak tego prawie nikt nie robi.
Grupa
Nie ma żadnych innych ustawień poza dodaniem i edycją linków.
Fanpage
Możesz wyłączyć tę sekcję.
6.3. Zdjęcia
Ta sekcja pozwala stworzyć albumy i dodać do nich zdjęcia. W przypadku komercyjnych społeczności albumy ze zdjęciami często służą jako katalogi produktów, np. albumy o nazwie „odzież Damska”, „odzież Męska” itp. Użytkownicy są przyzwyczajeni do takiej struktury społeczności i wchodzą do albumów żeby sprawdzić wygląd i opis towaru.
Grupa
Zdjęcia w grupach mogą być:
- Wyłączone — sekcja za zdjęciami będzie ukryta.
- Otwarte — każdy użytkownik może mógł tworzyć nowe albumy i dodawać do nich dowolne zdjęcia.
- Ograniczone— tylko ty i twoi administratorzy mogą tworzyć nowe albumy (zalecane). Aby umożliwić użytkownikom dodanie zdjęć (my, na przykład, wykorzystujemy taką opcję gdy robimy konkurs fotograficzny dla jednego z naszych klientów), przejdź do edycji wybranego albumu i wyłącz opcję „Zdjęcia mogą dodawać tylko redaktorzy i administratorzy”.
Fanpage
Możesz włączyć lub wyłączyć sekcję ze zdjęciami. Włączone oznacza, że tylko administratorzy mogą tworzyć nowe albumy i przesyłać zdjęcia.
6.4 Wideo
Ustawienia tej sekcji są podobne do sekcji Zdjęcia, ale poza dodaniem własnych plików wideo pozwalają stworzyć live stream lub dodać wideo z innych źródeł, takich jak YouTube, Vimeo, itp.
Grupa
Sekcja wideo może być:
- Wyłączone — sekcja z wideo będzie ukryta.
- Otwarte — każdy użytkownik może mógł tworzyć nowe albumy i dodawać do nich dowolne wideo.
- Ograniczone— tylko ty i twoi administratorzy mogą tworzyć nowe albumy (zalecane). Aby umożliwić użytkownikom dodanie zdjęć (my, na przykład, wykorzystujemy taką opcję gdy robimy konkurs fotograficzny dla jednego z naszych klientów), przejdź do edycji wybranego albumu i wyłącz opcję „Zdjęcia mogą dodawać tylko redaktorzy i administratorzy”.
Fanpage
Sekcja wideo na fanpage’u może być włączona lub wyłączona. Gdy jest włączona tylko administratorzy mogą dodawać nowe filmy.
6.5 Audio
VK ma własną platformę muzyczną. Użytkownicy mogą słuchać muzykę, audioksiążki lub dowolne pliki audio. Artyści mogą również podzielić się swoją muzyką na VK.
Jeśli uważasz, że to może być dobrym źródłem dodatkowej treści dla twojej społeczności, możesz włączyć sekcję audio, która pojawi się w bocznym panelu społeczności:
Możesz przesłać swoje własne pliki audio lub dodać muzykę z muzycznej platformy VK poprzez formularz wyszukiwania, stworzyć playlistę: a następnie dodać ją do swoich postów.
Grupa
Sekcja Audio może być:
- Wyłączona — sekcja będzie ukryta.
- Otwarta — każdy użytkownik może dodawać nowe pliki audio.
- Ograniczona — tylko administratorzy mogą dodawać nowe pliki (zalecane).
Fanpage
Sekcja audio Shakira może być włączony lub wyłączony. Gdy jest włączony, można tylko administratorom dodawać nowe pliki dźwiękowe.
6.6 Dokumenty
Ta sekcja jest dostępna tylko dla grup. To pozwala tobie i twoim użytkownikom na pobieranie dowolnych dokumentów. Zazwyczaj korzystamy z tej sekcji, aby dodać regulamin konkursu lub ofertę firmy, zasady zwrotu produktu i inne istotne pliki.
Plik nie może przekraczać 200 Mb i może mieć następujące rozszerzenia: doc, docx, xls, xlsx, ppt, pptx, rtf, pdf, png, jpg, gif, psd, djvu, fb2, ps i inne. Dokument musi przestrzegać przepisy prawa autorskiego.
Grupa
Sekcja dokumentów może być:
- Wyłączona — sekcja będzie ukryta.
- Otwarta — każdy użytkownik może dodawać nowe dokumenty.
- Ograniczona — tylko administratorzy mogą dodawać nowe dokumenty (zalecane).
6.7 Dyskusje
Sekcja Dyskusje jest jedną z najważniejszych dla każdej komercyjnej społeczności. Użytkownicy VK lubią przeglądać wątki i sprawdzać opinie lub komentarze innych klientów.
Zalecam dodać co najmniej dwa wątki: „Opinie” i „Pytania i odpowiedzi”. niech twoi klienci dzielą się swoimi opiniami o twojej marce, o produktach i usługach. To na pewno pomoże innym w podjęciu decyzji o zakupie twoich produktów.
Grupa
Jeśli masz grupę, możesz umieścić sekcję Dyskusji tuż nad ścianą (zalecane) lub na prawym pasku bocznym. Sekcja na grupie może być:
- Wyłączona — sekcja będzie ukryta.
- Otwarta — każdy użytkownik może stworzyć wątek dyskusyjny.
- Ograniczona — tylko admini mogą tworzyć nowe wątki (zalecane).
Fanpage
Na fanpage’u dyskusje mogą być włączony lub wyłączony. Sekcję można umieścić tylko na prawym pasku bocznym.
6.8 Sekcja Wiki
Ta sekcja jest dostępna tylko dla grup. Sekcja Wiki pozwala stworzyć dodatkowe strony wewnątrz społeczności z wykorzystaniem różnych typów treści: obrazki, wideo, formatowanie tekstu itd. Najlepszy przykład wykorzystania sekcji Wiki to dodatkowe menu. Krótki film poniżej pokazuje wszystkie możliwości, które ona daje:
Jak można się domyślać, opracowanie takiego menu zajmuje dużo czasu. Dlatego proponuję inwestować swój czas w wiki-menu tylko po ustawieniu pozostałych sekcji i zbudowaniu bazy subskrybentów na VK.
Grupa
Sekcja Wiki może być:
- Wyłączona — sekcja będzie ukryta.
- Otwarta — każdy użytkownik może tworzyć nowe strony, korzystając z sekcji Wiki.
- Ograniczona — tylko admini mogą utworzyć treść w sekcji Wiki.
6.9 Wydarzenia
Ta sekcja jest dostępna tylko na fanpage’ach. Gdy masz fanpage możesz wybrać go jako organizatora wydarzenia (spotkania, konferencji, koncertu, itp.). W tym przypadku wszystkie wydarzenia będą wyświetlane na prawym pasku bocznym na stronie fanpage’a:
6.10 Miejsca (lokalizacje)
Ta sekcja jest dostępna tylko na fanpage’ach. To pozwala na dodawanie adresów swoich sklepów, restauracji, biur itp. Adresy będą wyświetlane na prawym pasku bocznym twojego fanpage’a.
6.11 Kontakty
Sekcja tak samo jest dostępna tylko na fanpage’ach. To pozwala dodać informacje kontaktowe twoich menedżerów: ich prywatne profile na VK (zalecam), stanowisko, telefon, adres e-mail. Informacje kontaktowe będą wyświetlane na prawym pasku bocznym:
6.12 Produkty
I ostatnia sekcja Produkty z reguły jest wykorzystywana w komercyjnych społecznościach. Pozwala dodać twoje produkty lub usługi w górnej części strony, nad ścianą. Po włączeniu tej sekcji, pojawi się dodatkowe ustawienia:
Jak skonfigurować sekcję produktów:
- Wybierz regiony dostawy.
- Wybierz, czy chcesz umożliwić pozostawienie komentarzy pod produktami.
- Wybierz walutę (zalecam wybrać lokalną walutę danego kraju).
- Wybierz osobę kontaktowa (jeden z twoich adminów).
- Dodaj opis swojego sklepu.
7. Komentarze użytkowników
Jak pisałem w punkcie 6.1, podczas ustawienia ściany grupy możesz wybrać, czy ona ma być otwarta/ograniczona (komentarze są włączone) czy zamknięta (komentarze są wyłączone). W przypadku fanpage’a ściana zawsze jest włączona i otwarta, ale możesz osobno wybrać, czy komentarze mają być włączone lub wyłączone.
- Kliknij na Zarządzanie społecznością -> Komentarze.
- Wybierz Feedback: Komentarze włączone.
- Zostaw włączony filtr niecenzuralnych wyrażeń.
- Możesz także włączyć filtr według kluczowych słów i wpisać słowa kluczowe oddzielając przecinkami. Komentarze zawierające dane słowa kluczowe zostaną ukryte.
8. Prywatne wiadomości społeczności
Prywatne wiadomości są jednym z najważniejszych sposobów komunikacji z klientami. Użytkownicy VK często pytają o ceny i warunki dostawy, nie czytając informacji w społeczności lub na twojej stronie internetowej, więc proszę się nie dziwić w przypadku takich pytań.
Dodatkowa opcja pozwala dodać widget VK na swojej stronie internetowej, żeby użytkownicy VK nie musieli pisać e-mail lub wysyłać formularz — mogą napisać ci wiadomość poprzez chat VK:
W tym przypadku w wiadomościach prywatnych twojej społeczności pojawi się komunikat, jak gdyby użytkownik wysłał wiadomość będąc bezpośrednio na VK. Działa to podobnie do niedawno dodanej funkcji FB Messenger.
Tu możesz znaleźć więcej informacji na temat widgeta VK: https://vk.com/dev/CommunityMessages.
***
To są ustawienia społeczności na VK, od których zwykle zaczynamy kampanie naszych klientów. Oczywiście, samego fanpage’a nie wystarczy dla skutecznej kampanii. Bardzo istotnym jest opracowanie treści dostosowanej do VK, żeby potencjalni klienci chcieli subskrybować i śledzić twój profil, a algorytmy newsfeeda zwiększały ich organiczny zasięg. A następnie rozpocząć kampanię reklamową za pomocą odpowiednich narzędzi, które opisałem w przedowniku po reklamie na VK. Niemniej jednak, jeśli dopiero rozpoczynasz pracę z VK, zacznij od tych prostych kroków opisanych powyżej.