W tym tekście zebrałem informacje o tym, jak wyglądał rynek eCommerce w Rosji w 2017 r.
Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:
- Na jakich stronach Rosjanie robią zakupy
- Co kupują w internecie
- Jak kupują i na co zwracają uwagę
- Ile pieniędzy wydają
- Jak płacą w internecie
Fakty o rosyjskim eCommerce:
- W 2016 roku rosyjski eCommerce wyrósł do 920 mld rubli, z których 33% przypada na cross-border
- W 2017 roku Poczta Rosji obsługuje około 1 mln międzynarodowych przesyłek dziennie
- 46% klientów przed zakupem porównują ceny w rosyjskich sklepach a zagranicznych
- 81% klientów, którzy robią zakupy w zagranicznych sklepach, robią to ze względu na niższe ceny
- Na sklepy z TOP-100 przepada 68% całego rosyjskiego rynku sprzedaży online
O zagranicznym handlu internetowym w Rosji
Według NAMO wielkość rynku handlu zagranicznego w 2016 roku wyniosła $4.3 mld. Liczba międzynarodowych przesyłek osiągnęła 245 mln sztuk, czyli w ciągu roku wzrosła dwukrotnie.
Według prognoz AITC wielkość handlu cross-border w 2017 r. wzrośnie do 39% i wyniesie około 420 mld rubli, a liczba przesyłek przychodzących wzrośnie o 71,6% do 400 mln sztuk.
Gdzie kupują Rosjanie?
Popularność Aliexpress wciąż rośnie. Na dzień dzisiejszy jest to najbardziej odwiedzana strona internetowa z kategorii eCommerce w Rosji, z 22 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. W chińskich sklepach internetowych Rosjanie dokonali 90% wszystkich zamówień zagranicznych. Na europejski eCommerce przepada 4% transakcji, na amerykański – 2%. Natomiast w wyrażeniu pieniężnym na Chiny przepada 52%, na Unię Europejską 23%, USA – 12%. To świadczy o niskim średnim paragonie w chińskich sklepach internetowych. (Źródło)
Co Rosjanie kupują w internecie?
Najświeższy raport o tym, jakie produkty w lokalnych lub zagranicznych sklepach najczęściej kupują Rosjanie dotyczy jesieni 2016 roku. Jak widać z wykresu, w zagranicznych sklepach (z wyjątkiem Chin) Rosjanie najwięcej kupują (malejąco): odzież i obuwie, kosmetyki i perfumy, produkty dla dzieci i elektronikę.
W trakcie badania Romir Research Holding, przeprowadzonego w kwietniu 2017 roku, okazało się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem obserwuje się stały wzrost wydatków (ogólnie, nie tylko w internecie) w przeważającej części kategorii, zwłaszcza w zakupach sprzętu AGD i elektroniki, smartphone’ów i tabletów, aut. Znacznie zmniejszył się tylko zakup odzieży i butów — z 38% do 27%.
Ciekawe, że właśnie w segmencie odzieży Rosjanie aktywnie oszczędzają. Planowało zakup 33% respondentów, a zrobili zakupy 27%.
W ogóle zainteresowanie zakupem odzieży u Rosjan rośnie. Jeśli porównać 2016 i 2015, zainteresowanie w mobile wzrosło o 167%, na desktopie na 20%.
Co do odzieży sportowej, gusty Rosjan w dużej mierze pokrywają się z europejskimi. W 2016 roku najbardziej wzrosło zainteresowanie markami New Balance i Puma, nieco mniej Reebok i Asics:
Rosjanie zaczęli również oszczędzać na produktach dla dzieci, chociaż w kryzys ten segment był nazywany „wyspą stabilności”. Oszczędzają głównie na zabawkach – 28%, a także obuwia dziecięcego – 24%. Ponadto, rodzice wolą nie wydawać pieniędzy na artykuły sportowe – 15%, pieluchy – 12%, przemysłowa żywność dla dzieci – 11%, ubrania dla dzieci – 10%.
Większość Rosjan nie są zadowoleni cenami na produkty dziecięce w sklepach internetowych. Według danych z badania „Rynek e-commerce dziecięcych produktów 2016”, rosyjscy konsumenci online uważają, że ceny na produkty dla dzieci są zbyt wysokie.
Jak kupują, jakie preferencje mają?
Najczęściej zakupy w zagranicznych sklepach internetowych Rosjanie popełniają z powodu niskich cen w porównaniu z lokalnymi sklepami (81%), szerszego asortymentu towarów (41%) i obecności ekskluzywnych produktów, których nie ma w Rosji (29%). 6% kupują w zagranicznych sklepach z powodu wyższej jakości produktów.
Liczba spontanicznych zakupów zmniejszyła się. Prawie połowa Rosjan nie jest gotowa kupić coś od razu: 24% przed tym wolą porównać ceny w internecie, 14% czekają sezonu rabatów, a 11% sprawdzić to samo w sklepach outlet lub dyskontach. Nabyć towar od razu, nie czekając na rabaty, gotowi są tylko 45% z ogólnej liczby badanych.
46% klientów przed zakupem porównują ceny w rosyjskich a zagranicznych sklepach. W tym 22% uważa, że ze względu na podwyższony kursu dolara kupować za granicą stało się nieopłacalne, a 30% porównuje ceny tylko w przypadku podróży za granicę.
Tym niemniej w 2016 roku główną przyczyną spontanicznych zakupów były rabaty i darmowa dostawa.
Około 44% Rosjan robią zakupy online 1-2 razy w miesiącu, 13% – 1-2 razy na kwartał, 9% – ponad 3 razy na kwartał, a 30% kupują w zależności od potrzeb rodziny.
Co drugi ankietowany kupuje towar w internecie za pomocą smartphone’a lub tabletu. Wśród nich 62% robią to poprzez dedykowane aplikacje mobilne, a 52% — przez przeglądarki internetowe.
Z urządzeń mobilnych częściej korzystają kupujący w zagranicznych sklepach internetowych — 21% w porównaniu z 14% w przypadku rosyjskich sklepów (źródło).
Ile pieniędzy wydają?
W 2016 roku ponad 64% zamówień opłaconych przez Rosjan w zagranicznych sklepach, kosztowały nie więcej niż €22, a ponad 60% – mniej niż €150. Niski średni paragon wynika z wysokiej liczby mały zamówień z chińskich sklepów internetowych.
Sytuacja w Moskwie w dużej mierze różni się od pozostałej części Rosji, więc osobno podam dane dotyczące stolicy.
Średni paragon mieszkańców Moskwy w zagranicznych sklepach wynosi 6400 RUB, w rosyjskich nieco wyżej — około 6600 RUB. Przy tym w segmencie AGD średni paragon osiąga 10000 RUB, w sklepach komputerowych suma średniego zakupu jest około 8400 RUB, natomiast na produkty dla zwierząt, na przykład, klienci wydają średnio tylko 3600 RUB za jeden zakup (źródło).
Jak płacą?
Według Yandex i Gfk Rus 2016 roku płatność kartą bankową po raz pierwszy stała się popularniejsza od gotówki. 71% respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz płacili za zakupy w internecie kartą bankową. Gotówką zapłacili 68% klientów — wskaźnik ten zmniejsza się czwarty rok z rzędu. Co prawda, jako sposób płatności za pobraniem karty wciąż pozostają w tyle w porównaniu z gotówką (źródło).
W Moskwie 63% klientów woli zapłacić za swoje zakupy w internecie gotówką przy odbiorze towaru. Prawie jedna trzecia (32%) płacą za zamówienia kartą bankową.
Potrzebujesz więcej danych o wschodnim eCommerce? Napisz do mnie.