Podczas gdy Europa i Stany Zjednoczone już się przygotowują do wdrożenia 5G i uruchomienia internetu mobilnego z prędkością do 10 Gbit/s, Ukraina pozostaje zatrzymanym w epoce 2G krajem, w którym prędkość mobilnego internetu jest porównywalna do modemu pod koniec lat 90-tych.
Zobrazowaną ilustrację technologicznego zacofania Ukrainy można zobaczyć na interaktywnej światowej mapie internetu mobilnego na stronie Opensignal.com. Biorąc pod uwagę brak zaznaczenia na mapie sygnału, terytorium Ukrainy można porównać tylko do kazachskich stepów, Afryki i azjatyckiej części Rosji.
Dane o jakości usług i dostępności internetu mobilnego są gromadzone przez firmę Opensignal na podstawie informacji od aplikacji dla systemów Android i iOS. Następnie dane są przetwarzane i w ten sposób powstaje mapa.
Tymczasem szanse na to, że 3G pojawi się na Ukrainie w tym roku, są praktycznie zerowe. Istnieje przekonanie, że system komunikacji trzeciej generacji w tym państwie znajduje się pod nieodpartym zaklęciem. Zdjąć go nie jest w stanie ani dekret prezydenta kraju, ani zmiana właściwych urzędników, ani groźba „telekomunikacyjnego Majdanu”. Eksperci sugerują, że winowajcą zwlekania jest ministerstwo finansów: „Pieniędzy od konwersji i 3G jeszcze nie ma, a oni już nie są w stanie je podzielić.”
Mimo faktu, że Gabinet ministrów Ukrainy wreszcie przyjął decyzję, która określa liczbę licencji dla systemu komunikacji trzeciej generacji oraz terminy aukcji, jej tekst nie został opublikowany, a konkurs na udzielenie licencji jeszcze nie był ogłoszony. Co więcej, bez szybkiego internetu mogą pozostać abonenci MTS. Niedawno regulator profilowy NKRSI ( ros. НКРСИ, regulator w sferze telekomunikacji, usług pocztowych i informacji) zabronił firmom, w których właścicielami kontrolnego pakietu akcji są rosyjscy akcjonariusze, brać udział w konkursie.
Ze względu na opóźnienia, budżet, który bardzo potrzebuje przepływów finansowych, naraża się na ryzyko braku dofinansowania w 2014 roku ze strony konwersji (około 1,5 miliarda hrywien) i przetargu 3G (około 6 miliardów hrywien).
Źródło: ain.ua