KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, Ukrainie, Białorusi

Blog o agencji DaCompany

DaCompany.01 / Początek nowego bloga. Wyniki agencji w 2017. Plany na 2018

Tym wpisem chciałbym otworzyć nowy rozdział na blogu. Zacznę pisać o agencji DaCompany, a mianowicie o moim doświadczeniu w zarządzaniu i rozwoju firmy. Postaram się robić to bez lania wody, podając w każdym wpisie jak najwięcej konkretów.

Chciałbym jakoś usystematyzować i zadokumentować wiedzę, którą zdobywam, a przede wszystkim moje decyzje, działania i ich wyniki — sukcesy i porażki. Nie mam pojęcia czy to dobra decyzja prowadzić bloga o wewnętrznych sprawach agencji. Jednak intuicja mówi, że coś z tego wyjdzie.

Jestem z tych skrępowanych osób, które nie lubią prosić o pomoc. Dlatego kolegów przedsiębiorców nie prosiłem o porady i w biznesie większość rzeczy robię po swojemu. W pewnym sensie mi to pomogło, bo robiąc coś nie mając pojęcia jak to trzeba robić uczyłem się wszystkiego na własnych błędach.

Liczby po III kw. 2017 r.

Żeby mieć jakiś punkt odniesienia, podam krótkie info na czym stoimy na dzień dzisiejszy.

Mamy 4 lata. Jest nas 5 osób. Zaokrąglone liczby za trzy kwartały 2017 roku:

Sprzedaż usług netto: 200 tys. zł
Budżety klientów netto: 141 tys. zł
Śr. mies. liczba klientów: 12

Wynagrodzenia: 127 tys. zł
Wydatki na reklamę: 139,11 zł

Ostatnie dwa lata zakończyliśmy ze stratą, w związku z czym bank nie przedłużył nam kredyt, więc spłacamy go teraz w miesięcznych ratach. Jeszcze 4 raty do oddania.

Od początku tego roku jesteśmy rentowni i po raz pierwszy od dłuższego czasu płacimy CIT :)

4/5 klientów wciąż pozyskujemy z mojego bloga, reszta to word of mouth i inne źródła, które nie mierzymy.

Teraz 2/3 przychodu daje nam sprzedaż usług SMM i na tym zamierzamy się dalej skupiać i właśnie ten dział rozwijać wewnętrznie. W mniejszym stopniu — dział search marketingu. Dla innych usług tworzę bazę doświadczonych podwykonawców, żebyśmy mogli kompleksowo świadczyć usługi digital. Przed nami jeszcze długa droga opracowania wszystkich procesów współdziałania z partnerami, i za to będę odpowiadać w agencji.

Plany na 2018 rok

W całości odpowiadam za nasz marketing i w 2018 roku będę się dalej skupiał na tworzeniu treści po angielsku i pozyskiwaniu przede wszystkim zagranicznych leadów.

Wśród moich obecnych obowiązków jest także sprzedaż i komunikacja z kluczowymi klientami. Żeby odejść tych obowiązków będę musiał stworzyć dział sprzedaży (którego nigdy nie mieliśmy) i dział accountingu (który składa się teraz z jednej osoby). Kolejna ciekawa przygoda.

Nigdy nie mieliśmy celów finansowych i planu sprzedaży, ale mimo że „tak się nie robi” udało nam się przejść przez ciężkie czasy i przetrwać tam, gdzie podobno większość młodych firm upada.

Żeby było ciekawiej postanowiłem wyznaczyć cel — 1 mln zł przychodów ze sprzedaży usług w 2018 roku. Czyli prawie 4 razy więcej, niż prognozuję mieć w 2017 roku.

Cały proces będę opisywał na blogu. Będę się starał robić taki content, jaki sam chciałbym przeczytać. Miłej lektury!

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: