Na konferencji «RIF+KIB 2013» odbył się okrągły stół pt. «Bezgotówkowe płatności w Internecie: nowe horyzonty», organizowana przez spółkę processingową Uniteller przy wsparciu Rosyjskiego Stowarzyszenia komunikacji elektronicznej. Podczas dyskusji z przemówieniami wystąpili przedstawiciele serwisów płatności internetowych.
Dyrektor generalny Uniteller Aleksiej Bogatkin powiedział, że przy sprzedaży na stronach 90% biletów lotniczych, 80% kuponów, 70% gier online i 60% biletów do kina i teatrów opłacają się kartami bankowymi. Póki co, większość użytkowników internetu woli zapłacić gotówką za usługi turystyczne i sprzęt AGD – za pośrednictwem internetu opłacają je mniej niż 5% kupujących.
Według kierownika projektu Robokassa.ru Darii Ogorodnikovoj, tylko co czwarty klient wybiera płatności online, wśród nich 65% płacą za pomocą kart bankowych i bankowości internetowej.
Dyrektor generalny PayU Helena Orlova poinformowała, że zapłacić za towar online można teraz w 70% sklepów internetowych Runetu. Według PayU, 63% kupujących online płacą w internecie przy pomocy karty kredytowej, 30-35% wykorzystuje elektroniczne pieniądze lub bankowość internetową, 27% płacą z konta telefonu komórkowego – za pomocą SMS (18%) lub poprzez internetowe interfejsy (17%).
Uczestnicy dyskusji doszli do wniosku, że na dzień dzisiejszy strach przed płatnościami w internecie został przezwyciężony. Według Uniteller, 24% użytkowników dokonało swoją pierwszą online-wpłatę mniej niż rok temu, 40% – od 1 roku do 3 lat temu, a 29% – ponad 3 lata temu.
Według badań firmy analitycznej TNS około 36% Rosjan co najmniej raz na pół roku płacą za towary i usługi elektronicznymi pieniędzmi, co jest o 9% więcej niż rok temu. 60% używają ich do opłaty telefonii komórkowej, 45% – internetu, 46% – zakupów w sklepach internetowych, 30% – opłaty biletów lotniczych i kolejowych, a także opłaty za rachunki oraz do przekazywania pieniędzy z jednego e-portfela na inny.
Na okrągłym stole także wystąpił dyrektor departamentu rozwoju e-administracji Ministerstwa łączności i środków komunikacji Aleksiej Kozyriew. Jego zdaniem, do 2018 roku 70% Rosjan będą korzystać z portalu usług państwowych i jego bezgotówkowymi płatnościami. Obecnie użytkownicy witryny najczęściej płacą za kary drogowe i wyrobienie paszportu zagranicznego.