KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Blok Yandex.Direct teraz na dole wyników wyszukiwania

W marcu Yandex ogłosił przeniesienie prawego bloku reklamy kontekstowej na dół strony – pod wynikami wyszukiwania. W kwietniu reklamy ostatecznie umieściły się w nowym miejscu, co od razu spowodowało niezadowolenie reklamodawców – wiele osób myślało, że to wpłynie na efektywność reklam.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i spekulacje, Yandex przedstawił statystyki dotyczące kliknięć do 13 marca, kiedy rozpoczęło się przeniesienie z prawej części do dolnego bloku, oraz po 15 kwietnia, gdy wyświetlenia reklam po prawej stronie zostały całkowicie wyłączone.

Według Yandexa, po przeniesieniu bloku reklamowego ilość przejść z gwarantowanych i dynamicznych wyświetleń wzrosła trzykrotnie (więcej o tym, jakie są typy bloków reklamowych znajdziesz w artykule „Yandex.Direct – reklama kontekstowa w Rosji”).

Na przykład, średni CTR czwartej pozycji gwarantowanych wyświetleń wynosił 0,8% w sekcji po prawej stronie, natomiast w dolnym bloku wzrósł on do 1,6%. A CTR dla dynamicznych wyświetleń wzrósł ponad dwukrotnie, i teraz wynosi 1,3%.

Na wykresie przedstawiono godzinowe dane o liczbie kliknięć w blokach gwarantowanych i dynamicznych wyświetleń w poniedziałek 15 kwietnia oraz, dla porównania z nimi, w poprzedni poniedziałek, 8 kwietnia.

Jednak nie dla wszystkich reklam przeprowadzka pod wyniki wystawiania okazała się pozytywna. Według Yandexa, reklamy po prawej stronie mają większy efekt, gdy człowiek chce szybko uzyskać odpowiedź, lub wprowadził jednoznaczne zapytanie. Dla takich zapytań już zostały stworzone podstawowe kryteria i reklamy dla nich będą wyświetlane po prawej stronie wyników wyszukiwania.

SPRAWDŹ:   Sędzia: "Yandex nie wprowadza użytkowników w błąd swoim sloganem"

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: