KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Blog na Instagramie. Czy warto pisać długie posty?

Jakiej długości powinien być post w mediach społecznościowych, np. na Instagramie?

„To zależy” jest najbardziej przemyślaną odpowiedzią na takie pytanie.

Wszystkie wskazówki na ten temat na szkoleniach lub kursach o social media pochodzą z badań, które jedynie opisują średni wskaźnik w różnorodnej próbce.

W praktyce te badania nie mówią nam jaka powinna być treść, żeby twoi odbiorcy się angażowali. Mówią jedynie jak średnio wygląda treść wśród kilku milionów postów profili z całego świata, z różnych kategorii tematycznych i o różnej liczbie followersów. Czyli jak to mówią Rosjanie, średnia temperatura chorych w szpitalu.

Takie badania potrafią jednak zmotywować do myślenia, robienia eksperymentów i dalszej analizy. Musiałem jednak zaznaczyć, że wnioski należy wyciągać ostrożnie, biorąc pod uwagę liczne czynniki.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Instagram, jak wielu wciąż uważa, jest serwisem społecznościowym dla wzrokowców. Przecież tam są zdjęcia, filmy, stories.

Ale przynajmniej w kilku krajach użytkownicy Instagrama mają inne zdanie, na przykład w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. I mam powody aby przypuszczać, że ten trend wkrótce zaatakuje także Polskę.

A więc użytkownicy Instagrama w Runecie piszą teksty. Długie teksty, które czasami nie mieszczą się w 2000 znaków opisu i są dodawane w komentarzach pod postem. I co najważniejsze, ich obserwujący czytają te teksty, komentują i dyskutują, tak jak kiedyś się robiło na normalnych blogach.

Ponadto, serwis Popsters.us w swoim badaniu zaobserwował korelację między długością postów a ER — im dłuższy post, tym wyższa aktywność wobec niego.

SPRAWDŹ:   Jak wybrać social media w Rosji by nie pożałować

W których krajach piszą najdłuższe posty?

Rosyjski serwis Pandarank przeanalizował 35 mln postów na całym świecie i stworzył szczegółową infografikę. Średnio najdłuższe posty piszą właśnie w Rosji i krajach WNP:

Co ciekawe, wraz ze wzrostem liczby followersów średnio rośnie także długość postów — od 307 znaków wśród profili mniej niż 1000 followersów i do 450 znaków wśród profili 100K+.

W praktyce takie profile wyglądają mniej więcej tak:

Z drugiej strony, podobna analiza zachodnich profili wykazała odwrotną zależność. Po pierwsze w Stanach posty są średnio około 2 razy krótsze, niż w Rosji, a po drugie krótkie posty generują większy ER. Jedyny wyjątek to milionowe profile gwiazd, które potrafią generować ogromne zaangażowanie bez żadnych opisów:

A więc, czy warto pisać długie posty na Instagramie? Jeśli odpowiadać ogólnie, to tak, to ma sens.

Ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się w kilku sprawach:

  • Co chcesz osiągnąć długoterminowo? Jeśli jesteś małym biznesem, który pilnie potrzebuje zwiększyć przychody, to nie, posty na Instagramie raczej nie uratują twój biznes.
  • Jeśli budujesz markę osobistą na Instagramie, czy posiadasz ekspercką wiedzę, którą możesz się konsekwentnie dzielić?
  • Jaką korzyść z twoich tekstów ma użytkownik? Czy jesteś pewien, że obserwuje cię nie za piękne oczy i duże rabaty?

Nie każdy biznes potrzebuje bloga, i nie każdy biznes potrzebujący bloga jest w stanie go konsekwentnie prowadzić. Jednak ci co dobrze znają swoją grupę docelową i mają zasoby do tworzenia długich treści na Instagramie, na pewno mają szanse na sukces, tak jak wiele przykładów ze Wschodu i coraz więcej z Polski.

SPRAWDŹ:   Jak sprawdzić czy rosyjski influencer nie oszukuje?

Zachęcam także do obejrzenia odcinka na ten temat na moim kanale Youtube:

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: