KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Gdzie szukać B2B klientów na Wschodzie?

Wiele firm z sektora B2B zwraca się do nas z zapytaniem o promocji w wyszukiwarkach Yandex i Google, co często jest długim i drogim procesem. Istnieją jednak sposoby na znalezienie partnerów bez dużych inwestycji, a czasami nawet bezpłatnie (nie licząc poświęconego czasu).

Jednym z takich sposobów jest publikacja asortymentu produkcji firmy lub samodzielne poszukiwanie klientów na najbardziej popularnych B2B platformach Rosji, Ukrainy i Białorusi. O nich opowiem w tym artykule.

Na co warto zwrócić uwagę przed publikowaniem swojego asortymentu?

Większość z przedstawionych platform mają wewnętrzną wyszukiwarkę. Staraj się używać fraz kluczowych w nazwie towaru i w opisie. W opisie użyj główną frazę kluczową (nazwa produktu składająca się z 1-3 słów) i różne formy zwrotów z dodaniem dodatkowych cech produktu, które może wprowadzić do wyszukiwarki twój potencjalny klient. Nie zaszkodzi podać kraj w tytule i opisie, ponieważ wielu klientów szuka produktów z wybranego kraju, a to z kolei daje twoim produktom przewagę w wyszukiwarce.

Tiu.ru

http://tiu.ruJeden z największych portali z ofertami ponad 370 tys. firm z Rosji. Katalog zawiera przemysłowe i konsumpcyjne towary i usługi. Pozwala na umieszczenie oferty zarówno do sprzedaży detalicznej jak i hurtowej. W ustawieniach można określić kraje i regiony, do których firma dokonuje dostawy.

Platforma posiada odpowiednie strony dla Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu:

 [Aktualizacja]:  obecnie wymienione platformy pozwalają umieszczać produkty wyłącznie firm zarejestrowanych na terenie kraju, który obsługuje dana platforma.

Liczba odwiedzających
960 tys. miesięcznie

All.biz

http://all.bizMiędzynarodowy katalog internetowy towarów i usług, publikowanych przez przedsiębiorstwa z całego świata. Po opublikowaniu swojej oferty asortyment produktów wyświetla się jednocześnie w 26 językach. Dla Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu są oddzielne rozdziały, które można przełączyć w górnej części strony.

SPRAWDŹ:   Yandex przełączył się na nowy interfejs wyszukiwarki na Ukrainie, Białorusi i w Kazachstanie

Liczba odwiedzających
http://ru.all.biz — 4 mln miesięcznie
http://ua.all.biz — 2,5 mln miesięcznie
http://kz.all.biz — 1,5 mln miesięcznie

AgroServer.ru

http://agroserver.ru
Rosyjski rolno-przemysłowy portal. Swoją ofertę mogą dodawać firmy z całego świata.

Kategorie:

  • Maszyny rolnicze
  • Produkcja i surowce rolnicze
  • Sprzęt
  • Przetwory
  • Karmy dla zwierząt
  • Ziemia i nieruchomość rolnicza
  • Agrochemia
  • Opakowania
  • Usługi (wynajem, remont maszyn, logistyka itd.)

Liczba odwiedzających
1-2 mln miesięcznie, w zależności od sezonu.

Flagma

http://flagma.pl/ru/

 

Na polskiej domenie w tej chwili działa tylko rosyjska wersja strony internetowej, polska wersja jest w trakcie przygotowania. Strona z rosyjskimi firmami znajduje się pod adresem http://flagma.ru, ale tu dodawać mogą tylko firmy z oddziałami na terenie Rosji.

Liczba odwiedzających
http://flagma.pl — 30 tys. miesięcznie
http://flagma.ru — 1,1 mln miesięcznie
http://flagma.ua — 700 tys. miesięcznie
http://flagma.by — 130 tys. miesięcznie

Opt-Union.ru

http://www.opt-union.ruPlatforma e-handlu hurtowego, jeden z najstarszych i najbardziej popularnych projektów Runetu w zakresie handlu hurtowego. Ponad 780 tysięcy zarejestrowanych przedsiębiorstw z Rosji.

Liczba odwiedzających
500 tys. miesięcznie

B2B Center

http://www.b2b-center.ru

Zintegrowany system e-handlu, który zrzesza ponad 30 platform handlowych, działających w różnych gałęziach gospodarki. W ich skład wchodzą energetyka, przemysł petrochemiczny, metalurgia, budowa maszyn, przemysł motoryzacyjny, sektor telekomunikacyjny, mieszkaniowo-komunalny, lotnictwo cywilne, kompleks rolno-przemysłowy, nanotechnologie i wiele innych branży.

B2B Center dzieli się na dwie regionalne platformy:

Posiada także oddzielne platformy dla poszczególnych branż:

SPRAWDŹ:   Strony z Yandex.Metrica nie działają na Ukrainie. Jak naprawić kod?

Liczba odwiedzających
360 tys. miesięcznie

PulsCen

http://www.pulscen.ru

PulsCen — Platforma handlowa Rosji i WNP

Puls Cen to platforma handlowa z ponad 6 mln towarów z kilkudziesięciu kategorii, m.in. urządzenia i części przemysłowe, towary konsumpcyjne, budowa i remont, elektronika, rolnictwo. Serwis jest podzielony na kilkadziesiąt miast Rosji, ma oddzielne strony dla Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu oraz krajów spoza WNP. Wybór regionu znajduje się na dole strony.

Polska wersja serwisu znajduje się pod adresem http://pl.pulscen.biz.

Liczba odwiedzających
8-10 mln miesięcznie

Na wszystkich wymienionych platformach konieczne jest tworzenie opisów produktów w języku rosyjskim lub ukraińskim, i do tego potrzebna jest branżowa terminologia. Jak już wspomniałem na początku, frazy kluczowe mają bezpośredni wpływ na to, czy klienci będą w stanie znaleźć twoje produkty poprzez wyszukiwarkę na danym portalu. Pamiętaj, że automatyczne tłumaczenie Google czy Yandex nie zawsze radzi sobie z prawidłowym przetłumaczeniem terminologii. Staraj się znaleźć rosyjskiego tłumacza, posiadającego doświadczenie w twojej branży.

Zdjęcie: RIA Novosti

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: