KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Prawo

„Antypiracka” ustawa dziś weszła w życie w Rosji

Ustawa o ochronie praw intelektualnych w Internecie, znana również jako «antypiracka» ustawa, dziś weszła w życie, mimo masowego protestu spółek internetowych.

«Antypiracka» ustawa została uchwalona przez rosyjską Dumę 21 czerwca. Dokument ustanawia podstawy prawne i określa zasady ograniczania dostępu do zasobów informatycznych, poprzez które rozpowszechniają się filmy z naruszeniem praw autorskich. Daje on możliwość blokady zasobu, oskarżonego przez posiadacza praw autorskich w umieszczeniu nielegalnych treści, na 15 dni na podstawie decyzji sądu w sprawie zabezpieczenia środków jeszcze przed złożeniem formalnego postępowania sądowego przez posiadacza praw autorskich.

«Praktyczne korzyści z innowacji – zwiększenie możliwości dla posiadaczy praw autorskich, w szczególności dużych wytwórni muzycznych i filmowych, w celu ochrony swoich praw. Dla firm to okazja do refleksji na temat współpracy z właścicielami praw autorskich, a także kontroli publikowania muzyki i filmów, na przykład, za pomocą specjalnego oprogramowania» – skomentowała Helena Trusova, partner w zakresie rozwiązywania sporów i własności intelektualnej Goltsblat BLP.

Wielu przedstawicieli branży internetowej wyrazili protest przeciwko «antypirackiej» ustawie w jej obecnym kształcie. Przeciwko przyjęciu dokumentu wypowiadali się m.in. Mail.Ru Group, «Yandex», «Afisha-Rambler-SUP», «Google Russia», Ozon.ru inne duże firmy.

«W aktualnym brzmieniu ustawa ponosi znaczne ryzyko dla branży, związane z błędną lub przesadną blokadą zasobów. Na przykład, w przypadku zablokowania adresu IP, mogą być zablokowane strony w ogóle nie odnoszące się do witryny oskarżonej o łamanie prawa. Mechanizmy ustawy mogą być wykorzystywane do nieuczciwej konkurencji lub nadużyć» – powiedział kierownik ds. prawnych Mail.Ru Group Anton Malginov.

SPRAWDŹ:   eBay dogadał się z Roskomnadzorem i przenosi dane osobowe do Rosji

Jesienią w Dumie planuje się dopracować «antypiracką» ustawę, biorąc pod uwagę jego działanie w praktyce. Dokument zakłada się również uzupełnić oświadczeniem o blokowaniu stron internetowych na podstawie skarg posiadaczy praw autorskich do utworów muzycznych.

Źródło: digit.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: