KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

SEO / SEM

Historia filtrów i algorytmów Yandexa. 1997-2018

W tym artykule zebrałem wszystkie zmiany algorytmów Yandex, począwszy od urodzin wyszukiwarki, aż do dnia dzisiejszego. Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco.

Na początku wspomnę tylko najbardziej istotne, moim zdaniem, zmiany i algorytmy, o których warto wiedzieć.

Najważniejsze fakty o algorytmach Yandex

2009:

Pojawienie się lokalnego SEO. Od tego roku promocja strony internetowej we wszystkich regionach kraju staje się coraz trudniejsza.
Pojawienie się algorytmu AGS, mającego na celu zmniejszenie widoczności stron, które nie mają wartości dodanej dla użytkownika (w tym strony internetowe, stworzone wyłącznie w celu sprzedaży linków).
MatrixNet — pierwszy algorytm Yandexa oparty na uczeniu maszynowym (machine learning).
Pojawienie się czynników behawioralnych, a wraz z nimi serwisów do manipulacji nimi.

2010:

Algorytm Spektrum — na niejednoznaczne i popularne zapytania wyniki wyszukiwania zawierają strony o różnej tematyce (fora, encyklopedie, katalogi, sklepy internetowe itd.), aby jak najpełniej odpowiedzieć na zapytanie.
Pierwsze sankcje za manipulację czynnikami behawioralnymi.

2011:

Usability (użyteczność nawigacji, brak rozpraszających reklam) jako czynnik rankingowy.
Osobna grupa czynników dla komercyjnych stron: ceny, asortyment, warunki dostawy itd. (szczegóły)

2012:

Personalizacja SERP — każdy użytkownik otrzymuje własne wyniki wyszukiwania, w zależności od historii jego zapytań i zainteresowań (szczegóły).

2014:

Wyłączenie linków jako czynnika rankingu (szczegóły).

2015:

Powrót linków jako czynnika rankingu, ale istotne zmniejszenie ich wpływu na pozycje stron.
Wprowadzenie filtra Minusinsk za kupione linki (szczegóły).

2016:

W mobilnym SERP priorytet otrzymują strony zoptymalizowane pod urządzenia mobilne.

Wszystkie zmiany w algorytmach wyszukiwarki Yandex w 1997-2016

23 września 1997 – Oficjalne urodziny firmy „Yandex”. Wyszukiwarka już mogła brać pod uwagę morfologię, odstęp między wyrazami i oceniać relewantność dokumentu do podanego hasła.

2005 rok — Nepot-filtr (od 'nepotyzm’)
Pierwsze sankcje Yandexa, jako odpowiedź na ogromną skalę wymiany i sprzedaży linków, z którymi nie radził sobie algorytm. W wynikach wyszukiwania pojawiają się takie perły jak np. witryna Microsoft na zapytanie „hemoroidy”.
Nepot-filtr dostają strony internetowe, sprzedające lub wymieniające się linkami w celu szybszego dostania się do Top-1. Sankcje są nakładane tylko na linki, które, będąc pod nepotem, całkowicie tracą swoją moc.

2006 rok — Automatyczna geoklasyfikacja stron internetowych.
Użytkownik ma możliwość wskazać, że interesują go tylko witryny z jego regionu.

2 lipca 2007 — Zmiana formuły rankingu
Dla jedno- i wielowyrazowych zapytań zaczęły być stosowane różne formuły rankingu.
Yandex po raz pierwszy ogłosił swój algorytm, dodając post na forum SearchEngines.ru. Oprócz tego, u webmasterów pojawiła się możliwość kontaktu z zespołem wyszukiwania Yandexa. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiają się pierwsze giełdy linków. Praca SEOwca od tego czasu polega głównie na zakupie linków.

7 sierpnia 2007 — Nowa formuła rankingu dla jednowyrazowych zapytań.
Dla popularnych jednowyrazowych zapytań pierwszeństwo w SERP otrzymali główne strony.

17 stycznia 2008 года — „8 SP1”.
Pierwszy algorytm Yandexa, który otrzymał własne imię. Od tego momentu Top wyników wyszukiwania zajmują stare, zaufane (trusted) strony internetowe. Pojawia się pojęcie TrustRank, czyli stopień zaufania do strony. Zmniejsza się moc linków ze stron głównych . SEOwcy masowo przechodzą na zakup linków z wewnętrznych podstron.

18 marca 2008 — Ciąg dalszy ofensywy na SEO linki.
Strony internetowe, które trzymały się w topie za pomocą linków z głównych stron, tracą swoje pozycje. Linki z wewnętrznych stron nadal działają.

4 kwietnia 2008 — Pojawienie się obcojęzycznych dokumentów w wynikach wyszukiwania.
Yandex zaczyna szukać po zagranicznym internecie, do wyników wyszukiwania podrzuca anglojęzyczne strony internetowe. Na ten moment rozmiar bazy zagranicznego internetu wynosi około 1 mld stron internetowych

16 maja 2008 — Magadan
Yandex nauczył się rozszyfrować skróty i transliterację. Ilość czynników rankingu zwiększono dwa razy.
Jest to pierwszy algorytm, dla którego była przedstawiona wersja testowa wyszukiwania pod adresem buki.yandex.ru, gdzie przez miesiąc webmasterzy mogli testować wyniki i zostawić swój feedback zespołu Yandexa.

2 lipca 2008 — Magadan 2.0
Dodano nowe czynniki, które wzięli pod uwagę unikalność treści i zaczęli klasyfikowanie zapytania na komercyjne/niekomercyjne oraz geozależne/geoniezależne. Znaczenie wieku strony zostało obniżone.

11 września 2008 — Nakhodka
Zwiększenie mocy wewnętrznych stron — w wynikach wyszukiwania dla średnio popularnych i niektórych bardzo popularnych zapytań równolegle ze stronami głównymi pojawiły się wewnętrzne strony.
Kolejne zmiany morfologiczne, pojawiają się różnice w SERP na zapytania w liczbie pojedynczej i mnogiej.
Dodawanie informacyjnych stron do wyników wyszukiwania na komercyjne zapytania, m.in. Wikipedia. Nasila się walka z cloackingiem.

10 kwietnia 2009 — Arzamas. Lokalny SERP (szczegóły, po angielsku)
SERP staje się zależny od geografii. To co w 2006 roku użytkownik robił, wybierając opcję „pokaż tylko z mojego regionu”, teraz Yandex robi automatycznie. Teraz wyszukiwarka bierze pod uwagę region użytkownika za pomocą jego adresu IP. Pojawił się termin regionalne (lokalne) pozycjonowanie. Regionalny SERP otrzymali Moskwa, Sankt Petersburg, Ukraina, Białoruś i Kazachstan. Po prawie 3 miesiącach w panelu Yandex.Webmaster pojawiła się możliwość powiązania witryny do wybranej lokalizacji.

Lokalne wyszukiwanie w Yandex

30 kwietnia 2009 — Początek wojny z agresywną reklamą
Yandex zaczął obniżać pozycje stron wykorzystujących banery typu clickunder lub popunder.

24 czerwca 2009 — Arzamas 1.1. 
Ulepszona formuła rankingu dla regionów Rosji, z wyjątkiem Moskwy, Sankt Petersburga i Jekaterynburga.

20 sierpnia 2009 — Arzamas 1.2. Klasyfikator geozależności zapytań
Priorytet starych stron z trustem w wynikach wyszukiwania na geoniezależne zapytania. W Top na geoniezależne zapytania pojawiają się przeważnie strony główne.

28 września 2009 — AGS 17
Pierwsza oficjalna wzmianka na temat tego filtra, który, według Yandex, działa od 2006 roku. Po nałożeniu tego filtra w wynikach wyszukiwania pozostaje od 1 do 10 stron danej domeny. Pierwsza wersja filtra dotknęła głównie automatycznie napełniane strony oraz strony z nieunikalną treścią.

SPRAWDŹ:   Regionalne wyszukiwanie Yandexa: dlaczego tak ważne jest wybrać region pozycjonowania?

17 listopada 2009 — Snezhinsk. Pierwszy algorytm oparty na metodzie uczenia maszynowego MatrixNet
W wynikach wyszukiwania na jednowyrazowe zapytania o wysokiej popularności liderami stają się strony informacyjne, a nie komercyjne. Jakość całej domeny zaczyna odgrywać większą rolę, niż relewantność poszczególnych stron.
Oficjalne narodziny MatrixNet, nowej metody uczenia maszynowego. Liczba parametrów, które są brane pod uwagę przy ocenie dokumentów, wzrosła do kilku tysięcy. W formule pojawiły się czynniki behawioralne.
Yandex nauczył się odróżniać komercyjne linki od niekomercyjnych (naturalnych) na podstawie analizy anchorów (raport Yandexa).

Architektura wyszukiwarki Yandex

18 grudnia 2009 — AGS 30
Zwiększyła się liczba czynników wpływających na decyzję algorytmu o wykluczeniu strony z indeksu. Filtra łapią strony o niskiej jakości treści (tzw. pseudo „strony dla ludzi”), która z jednej strony unikalna, a z drugiej nie ma żadnej wartości dodanej dla użytkowników.
Filtr mógł być nałożony zarówno ręcznie, jak i automatycznie.

22 grudnia 2009 — Konakovo
Lokalny ranking działa w 1250 miastach Rosji.

20 stycznia 2010 — Anty „onuca”
Nazwa pochodzi od potocznego określenia bardzo długich tekstów przeoptymalizowanych pod wybrane frazy kluczowe. Filtr nakłada się właśnie za takie długie przeoptymalizowane teksty. Filtr dotyka poszczególne podstrony i leczył się poprzez skrócenie tekstu kilka razy (przy tym gęstość słów kluczowych mogła pozostać na tym samym poziomie). Filtr anty „onuca” to poprzednik algorytmu „Jesteś Spamowy”, który ukazał się w 2012 roku.

17 marca 2010 — Snezhinsk 1.1
Aktualizacja formuły rankingu na geo niezależne zapytania. Pierwszeństwo w SERP otrzymały niekomercyjne strony — encyklopedie, recenzje.

13 września 2010 — Obninsk
Ulepszono wykrywanie regionu stron internetowych. W wynikach wyszukiwania na geo niezależne zapytania przewagę uzyskały witryny nie podpięte pod żaden region w Yandex.Webmasterze.
Algorytm miał również negatywny wpływ na pozycjonowanie za pomocą linków niskiej jakości. Zastosowanie czynnika czasowego dla komercyjnych linków, czyli wydawca zaczyna przenosić link juice do strony akceptora dopiero za 2-4 miesiące od momentu pojawienia się linka.

2 listopada 2010 — Ulepszenie rankingu autorskich tekstów
Zmiany algorytmu ustalania autorstwa dokumentu.

15 grudnia 2010 — Krasnodar. Wprowadzenie „Spektrum”
Wyniki wyszukiwania dla popularnych zapytań stały się bardziej zróżnicowane. W Top-10 na ogólne zapytanie można było spotkać sklep internetowy, encyklopedię i forum (technologia „Spektrum”). Zapytania dzieli się na 60 semantycznych kategorii (tematów). Spektrum oblicza proporcje, w których odpowiedzi na dany temat mają być prezentowane w wynikach wyszukiwania. Ranking znalezionych stron ułożony jest w taki sposób, aby spektrum pytań odpowiadał spektrum odpowiedzi. W ten sposób, Yandex maksymalizuje prawdopodobieństwo tego, że użytkownik znajdzie w Top-10 dokładnie to, czego szukał. (szczegóły technologii, po angielsku)
Priorytet uzyskują behawioralne czynniki (działania użytkownika na stronie wyników wyszukiwania).
Drugą nowością było indeksowanie Vkontakte. Teraz można przez wyszukiwarkę znaleźć profile użytkowników z portalu społecznościowego.

17 grudnia 2010 — nowa formuła rankingu dla geograficznie zależnych zapytań
W każdym regionie przywilej otrzymali strony przywiązane do tego regionu. Promować jedną stronę w kilku regionach staje się problematyczne.

Maj 2011 — Sankcje za manipulowanie czynnikami behawioralnymi
Pierwsza fala ręcznych sankcji dla stron znanych agencji SEO i ich klientów. 23 maja na blogu Yandexa pojawiło się oficjalne ostrzeżenie.

17 sierpnia 2011 — Reykjavik
Kompilacja wyników wydawania na podstawie preferencji językowych użytkownika. Pierwszy krok w kierunku personalizacji SERP na poziomie konkretnego użytkownika.

13 września 2011 — filtr „Jesteś Spamowy”
Sankcje za spamowe przeoptymalizowane teksty. Filtr uwzględniał czynniki behawioralne: spadały tylko te spamowe teksty, które miały niskie behawioralne wskaźniki. Początkowo filtr był zależny od zapytania i nakładał się na poszczególne strony.

5 października 2011 — Yandex zaczyna brać pod uwagę użyteczność stron
Od tego momentu automatycznie spadają pozycje stron nasyconych reklamą. Strony z niewygodną nawigacją zaczynają mieć problemy podczas pozycjonowania.

23 listopada 2011 — Nowy algorytm dla komercyjnych witryn (szczegóły)
Formuła rankingu została uzupełniona o komercyjne czynniki: wygoda serwisu, asortyment, ceny, usługi, itp. Początkowo algorytm został uruchomiony dla moskiewskiego SERP, z czasem rozszerzył się na inne regiony.

12 grudnia 2012 — Kaliningrad. Personalizacja wyników wyszukiwania
Próba dostosowania Top-10 i sugestie wyszukiwarki do każdego użytkownika na podstawie historii jego zapytań i zachowania na SERP. Pozycjonowanie młodych stron w spersonalizowanych wynikach wyszukiwania konwencjonalnymi metodami stało się trudniejsze.
Yandex zaczął współpracować z Twitterem. Po tym, jak Twitter otworzył swoją bazę danych, szybkość indeksowania witryny za pomocą regularnych tweetów znacznie się poprawiła.

Spersonalizowane wyszukiwanie yandex

Luty 2013 — Yandex zaczął zaznaczać strony, zainfekowane wirusami lub zawierające złośliwy kod.

7 luty 2012 — Personalizacja sugestii dla zarejestrowanych użytkowników
Yandex zaczyna brać pod uwagę historię zapytań użytkowników przy tworzeniu podpowiedzi w pasku wyszukiwania.

16 luty 2012 — Regionalne wyniki dla Yandex.Images
Różne wyniki wyszukiwania obrazków dla Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

15 maja 2012 — Sankcje dla stron z fałszywymi pop-up elementami
Strony z wyskakującymi oknami, przypominającymi systemowe powiadomień lub wiadomości prywatne w sieciach społecznościowych, zaczęły automatycznie spadać w SERP.

16 maja 2013 — zapowiedź platformy „Wyspy”
Yandex po raz pierwszy opowiedział o nowej platformie „Wyspy”. Zakładano radykalne zmiany formatu SERP, w którym użytkownik mógłby rozwiązać swój problem bezpośrednio na stronie wyszukiwania, nie odwiedzając stronę internetową (zakup biletów, rezerwacja hotelu itd.).
Jednak z niewiadomych przyczyn realizacja platformy ciągle się odkładała. 26 lipca 2013 na stronie Beta.yandex.ru została uruchomiona wersja testowa „Wysp”.

6 listopada 2013 — AGS 40
Zaktualizowano zestaw wskaźników treści o niskiej jakości. Główną przyczyną nałożenia filtra jest brak wartości dodanej serwisu. Filtr dotknął głównie strony MFA (Made for Adsence) oraz strony do zarabiania na programach partnerskich. Filtr stał się automatycznym.

5 grudnia 2013 — Zapowiedź rankingu bez linków
Kierownik działu wyszukiwania Aleksander Sadowski na konferencji w Moskwie poinformował, że Yandex przygotowuje nową formułę rankingu, w której linki nie mają wpływu. Uruchomienie algorytmu obiecano na początku 2014 roku i tylko dla zapytań komercyjnych w Moskwie.

14 marca 2014 — Wyłączenie linków jako czynnika rankingu
Aktualizacja formuły rankingu dla komercyjnych zapytań w Moskwie w branżach „Nieruchomości”, „Turystyka”, „Elektronika i AGD”.

20 marca 2014 — Zmniejszenie widoczności stron z szokującą reklamą
Strony internetowe z rozpraszającymi reklamami zaczęły spadać w SERP. Pod filtr wpadły strony, które monetyzowały się za pomocą bloków reklamowych z erotycznymi zdjęciami, kadrami z filmów horror, zdjęcia części ciała z nadwagą i inne nieprzyjemne reklamy.

15 kwietnia 2014 — Zmiany w algorytmie AGS
Teraz w przypadku nałożenia filtra AGS liczba stron w indeksie nie zmniejsza się. Symptomem AGS jest obniżenie wskaźnika TIC do zera.

Lato 2014 — Zmiana formuły rankingu na komercyjne zapytania
Rozszerzenie listy branż z wyłączeniem linków jako czynnika rankingu. Zmiana klasyfikatora zapytań.

14 września 2014 — Zmiana formuły rankingu stron informacyjnych
Zaostrzenie algorytmu dla niekomercyjnych stron. Kolejna fala obniżenia widoczności informacyjnych stron za brak wartości dodanej w treści.

19 września 2014 — Sankcje za agresywną reklamę
Zaostrzenie sankcji w stosunku stron z rozpraszającymi reklamami. Sankcje błędnie otrzymała duża liczba jakościowych stron, gdzie „zwykłe” bloki reklamowe za pomocą wirusów zostały podmienione na agresywne. Później ten błąd został rozwiązany.

1 grudnia 2014 — Sankcje za manipulacje czynnikami behawioralnymi
Sankcje dostały tysiące stron internetowych, które podkręcały przejścia z wyników wyszukiwania. Po raz pierwszy zostały obniżone także strony, korzystające z usługi tzw. „wzmocnienia linków”, którą oferują rosyjskie giełdy linków. Usługa polega na kupowaniu dodatkowych kliknięć w linki w celu zwiększenia przekazywanego link juice.

30 grudnia 2014 — Kolejna fala sankcji za manipulacje czynnikami behawioralnymi
Oprócz stron które rzeczywiście korzystały z usług manipulacji, pod sankcje trafiły także strony tak zwanej „Żywej Tarczy”, czyli strony, dla których właściciele giełd linków samodzielnie manipulowały czynnikami behawioralnymi bez wiedzy ich właścicieli, w celu zmylić algorytmy Yandexa.

15 kwietnia 2015 — Zapowiedź nowego algorytmu Minusinsk (szczegóły)
Na konferencji „Tydzień ByNetu” w Mińsku Aleksander Sadowski, kierownik zespołu wyszukiwania Yandex, ogłosił wprowadzenie nowego filtra algorytmicznego — Minusinsk, którego celem jest zwalczanie spamu linkowego. Po ogłoszeniu 9 tysięcy stron otrzymały powiadomienia z zaleceniem zrezygnować z korzystania z SEO linków i innych zabronionych sposobów promocji stron.

15 maja 2015 — Pierwsza fala algorytmu Minusinsk
Zgodnie z zapowiedzią, za korzystanie z SEO-linków w wyniku pierwszej iteracji filtra Minusinsk pozycje straciły 488 stron internetowych. Yandex wciąż wzywa wszystkich webmasterów zrezygnować z korzystania z SEO-linków. Szczegóły o filtrze Minusinsk.

27 maja 2015 — Druga fala algorytmu Minusinsk
Druga fala iteracji algorytmu Minusinsk dotknęła około 200 stron.

23 czerwca 2015 — Trzecia fala algorytmu Minusinsk
Trzecia fala iteracji algorytmu Minusinsk z sankcjami za SEO-linki.

8 września 2015 — Zaktualizowany filtr AGS
Aktualizacja algorytmu AGS, która ma na celu ograniczenie widoczności stron, umieszczających SEO-linki na swoich podstronach. Według oświadczenia Yandexa, aby wyjść spod sankcji, wystarczy zrezygnować z umieszczenia SEO-linków na stronie.

wrzesień 2015 — „Wieloręki Bandyta”
Algorytm polega na randomizacji wyników wyszukiwania w taki sposób, że do „zamrożonych” top-10 ze starymi i zaufanymi domenami podrzuca się młode strony spoza pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania, w celu zbierania i analizowania behawioralnych czynników.

2 luty 2016 — Algorytm Władywostok
Zmiana algorytmu rankingu w mobilnym SERP. Yandex zaczyna brać pod uwagę optymalizację stron pod urządzenia mobilne. Teraz wyniki wyszukiwania na stacjonarnych i mobilnych urządzeniach mogą się różnić. Priorytet w mobilnym SERP będą miały strony dostosowane pod urządzenia mobilne.

2 listopada, 2016 — Algorytm Palekh 
Kolejny algorytm, wykorzystujący uczenie maszynowe. Palekh ma na celu doskonalenie tego jak Yandex radzi sobie z wieloznacznymi zapytaniami long tail, które nie mają żadnych danych behawioralnych. Za pomocą sieci neuronowych algorytm pomaga zrozumieć sens zapytania i znaleźć odpowiednie dokumenty na podstawie ich tytułów.

23 marca 2017 — Algorytm Baden-Baden
Algorytm obniża w rankingu podstrony zawierające przeoptymalizowane teksty.

7 kwietnia 2017 — Aktualizacja algorytmu Baden-Baden
Teraz dany algorytm potrafi obniżyć całą domenę, nawet jeśli przeoptymalizowane teksty zawierają tylko określone podstrony.

22 sierpnia 2017 — Algorytm Korolev
Korolev jest aktualizacją formuły rankingu Yandexa. Algorytm za pomocą sieci neuronowych porównuje intencję zapytania i zawartość strony internetowej — pozwala to Yandexowi dokładniej odpowiadać na trudne zapytania. W przeciwieństwie do algorytmu Palekh z 2016 roku, Korolev analizuje całą zawartość strony, a nie tylko jej title.

22 sierpnia 2018 — Wprowadzenie indeksu jakości strony i usunięcie wskaźnika TIC
Yandex postanowił odejść od wskaźnika TIC, który uwzględniał liczbę i wartość linków przychodzących i zastąpić go indeksem jakości strony. Przy obliczaniu nowego indeksu Yandex korzysta z danych o stronie i o biznesie, którą strona reprezentuje. Dane te mogą być uzyskane zarówno z wyników wyszukiwania, jak i z innych usług Yandexa: Metrica, Mapy, Zen i tak dalej.

Grafika: Yandex.com

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: