KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

13 sposobów promowania fanpage’a lub grupy VKontakte

Nie jest tajemnicą, że rosyjski serwis społecznościowy Vkontakte ma zamiar stać się siecią globalną i wejść na rynki międzynarodowe. Ten fakt potwierdza przejście portalu z trudnej dla cudzoziemców rosyjskiej nazwy vkontakte.ru do domeny vk.com oraz rosnąca liczba zagranicznych gwiazd, które korzystają z owej sieci w celach promocyjnych. Obecnie na Vkontakte możemy znaleźć potwierdzone konta Toma Cruisa, Shakiry, Enrique Iglesiasa, Victorii Beckham, Sophie Ellis-Bextor, Moby, Prodigy i innych. Wiele światowych gwiazd nie tylko ma osobiste strony na tym portalu społecznościowym, ale i oficjalne fanpage, które ich SMM zespoły aktywnie promują wewnątrz sieci społecznościowej. Przejrzyjmy się metodom, za pomocą których możemy promować grupę na vk.com.

1400416699-clip-122kb

1. Reklama targetowana

Reklama targetowana w „Vkontakte” to oficjalny sposób promowania własnej grupy, fanpage’a lub strony internetowej, który jest udostępniony w ramach sieci społecznościowej. Płaci się za każde kliknięcie w reklamę albo za 1000 wyświetleń. W moim poradniku o reklamie na VKontakte znajdziesz większość niuansów reklamy targetowanej oraz wskazówki dotyczące prowadzenia kampanii reklamowych na VK.

Informacje na temat prowadzenia reklam na VKontakte znajdziesz także na moim kanale na YouTube.

Niewątpliwym plusem są bardzo elastyczne ustawienia. Elastyczność pozwala na dokładne ukierunkowanie reklam na interesującą nas grupę docelową. Dostępne są ciekawe niestandardowe ustawienia (na przykład, wyświetlanie reklam osobom, które mają jutro urodziny lub podróżującym – „Vkontakcie” potrafi rozpoznawać osoby, które się logują na stronie z innych krajów).
Minusem jest wysoka cena za przejści w większych miastach, w Petersburgu i Moskwie ona może wynosić 20-30 rubli (1,77 – 2,65 zł). Za subskrybenta płaci się od 2 do 5 razy więcej. Warto jednak podkreślić, że wysokie ceny dotyczą tylko najpopularniejszych obszarów tematycznych. Do prognozowania cen służy wbudowany kalkulator, za pomocą którego można bez problemu zrobić wstępne prognozy.

2. Zakup postów w dużych fanpage’ach i grupach

Wiele dużych fanpage’y zamieszcza na swojej ścianie ogłoszenia reklamowe. Cena za post reklamowy może sięgać 8.000 rubli (na przykład, jeden z najbardziej popularnych fanpage’y ma ponad 4.000 000 subskrybentów). Średnia cena waha się między 2-3 tys. Zwykle post znajduje się na stronie przez 1 godzinę i następnego dnia jest usuwany. Czasami sprzedaje się również miejsca reklamowe w albumach ze zdjęciami i wideo.

Niewątpliwym plusem jest niska cena za przejścia (może wynosić około 20-30 kopiejek), a subskrybent może kosztować od 1 do 4 rubli.
Minusem jest brak targetingu na grupę docelową. Oznacza to utrudnienia w promowaniu grupy w jakimś małym mieście lub grupy, odnoszącej się do wąskiego obszaru tematycznego. Jeśli natomiast firma działa na szerokim geograficznym obszarze i w popularnych zakresach tematycznych (na przykład, „moda”, „samochody”), reklamy w dużych fanpage’ach to jeden z najbardziej korzystnych sposobów na reklamę.

Opisałem dwa powyższe sposoby na moim kanale na Youtube:

3. Wymiana postów

Gdy Twoja grupa osiąga pewną liczbę subskrybentów, można próbować wymieniać się postami reklamowymi z innymi grupami w swoim obszarze działalności. Najważniejszy jest właściwy dobór grupy do wymiany. Należy szukać grupy na podobnym poziomie, aby współpraca była korzystna dla obu stron.

Plus – to nic nie kosztuje.
Minus – takie grupy mogą nie istnieć.

4. Zakup gotowego fanpage’a lub grupy

Jeśli ramy czasowe nie pozwalają zająć się promocją grupy od zera, to w niektórych sytuacjach ma sens zakup fanpage’a. Musi on odpowiadać Twojej tematyce i być aktywnym. Ogłoszenia o sprzedaży fanpage’a lub grupy na VK.com możesz znaleźć m.in. tutaj.

SPRAWDŹ:   Przewodnik po ustawieniach fanpage'a i grupy na VK.com

Plusem jest oszczędność czasu.
Minusem – wysokie ryzyko. Oficjalnie regulamin „Vkontakte” zabrania sprzedawać fanpage, ponieważ każdy z nich jest własnością portalu. Na rynku jest wiele cwaniaków i można pozostać bez pieniędzy i bez fanpage’a :)

5. Wysoka pozycja w wewnętrznej wyszukiwarce VK.com

Na ten temat na pewno jeszcze napiszemy obszerny materiał. Ogólnie chodzi o to, żeby w krótkim okresie umieścić swoją grupę w wewnętrznej wyszukiwarce VK.com na pierwszym miejscu według jakiegoś zapytania.

1400416908-clip-82kb

Plus – można to zrobić szybko, za niewielkie pieniądze, a potem za darmo i regularnie zyskiwać nowych odwiedzających.
Minus – nikt nie wie, jakie hasła są najbardziej popularne. „Vkontakte” nie daje dostępu do takich statystyk.

6. Zakup miejsca reklamowego na prywatnych profilach użytkowników

Ten sposób promocji przyszedł do nas z blogów. W blogach na specjalnych giełdach (na przykład, „Blogun”) już od dawna można kupić reklamę zgodnie z własną potrzebą. Teraz ten sposób stosuje się do Vkontakte. Polega on na tym, że właścicielowi profilu płaci się za określone działania na jego stronie. Może on zamieścić post reklamowy u siebie na wall’u, może oznaczyć znajomych na zdjęciu, może zostawić komentarz itp. Te czynności można zamówić na odpowiedniej giełdzie, na przykład, Twite.ru lub Forumok.com.

Plusem jest elastyczność działań. Można zrobić wiele pożytecznych rzeczy dla firmy za niewielkie pieniądze.
Minusy – bardzo mało dobrych wykonawców, natłok fałszywych lub martwych kont, mały ruch w porównaniu z innymi metodami, praca z wykonawcami zajmuje dużo czasu, którego może nie mieć Twoja firma.

7. Stworzenie własnego niekomercyjnego fanpage’a

Istotą metody jest tworzenie i promowanie fanpage’a, która nie odnosi się bezpośrednio do firmy, ale omawia i promuje bliskie jej tematy. Na przykład, jeśli handlujesz towarami dla dzieci, to można stworzyć grupę „Dzieci i Rodzice”, w której będą omawiane istotne pytania, ale nic do pewnego momentu nie będzie sprzedawane. Jeśli handlujesz towarami dla zwierząt, możesz stworzyć grupę „Miłośników psów i kotów”, aby zebrać w jednym miejscu zainteresowane osoby. Takiego typu społeczności wciąż są bardzo popularne na VK.

Plusy – w jednym miejscu zbiera się twoja potencjalna grupa docelowa, której potem można regularnie coś sprzedawać.
Minusy – nie uzyskasz szybkiego efektu. Metoda działa nie we wszystkich branżach. Trudno jest stworzyć fanpage miłośników klimatyzacji :)

Sprawdź szczegóły wszystkich ustawień fanpage’a lub grupy w tym odcinku:

8. Marketing wirusowy

Jedna z niewielu metod całkowicie bezpłatnej promocji.

Polega na tworzeniu treści, która aktywnie się rozprzestrzenia. Ludzie widzą ją u siebie w wiadomościach i subskrybują fanpage lub grupę. Teoretycznie twórcy portali społecznościowych myśleli, że w zasadzie właśnie tak grupa powinna się rozwijać. Jednak, jak pokazuje praktyka, nie wszystko jest takie proste. O ile wcześniej można było rozwinąć grupę do 15 tys. subskrybentów, a resztę przyciągać za pomocą dobrych treści, to teraz grupa rośnie organicznie bardzo wolno nawet przy 50-80 tys. fanów.

Plusy
– brak kosztów oprócz własnego czasu na opracowanie pomysłu i realizację.
Minusy – w większości przypadków jest to długi proces. Trzeba mieć doskonałe i bardzo kreatywne treści.

SPRAWDŹ:   Sieć reklamowa Vkontakte jest już dostępna dla agencji reklamowych

9. Promocje i konkursy

Ta metoda działa dobrze dla grup komercyjnych. Jest wiele różnych opcji organizowania promocji i konkursów.  Tak samo jak na Facebook, główną ideą jest losowanie nagrody w zamian za określone celowe działanie (przystąpienie do grupy, dzielenie się ze znajomymi, lajkowanie posta). Im cenniejsza nagroda, tym więcej osób można przyciągnąć.

Plusy – w grupie zaczyna się wielka „akcja”, grupa budzi się do życia. Cena subskrybenta może być tańsza, niż w przypadku reklamy targetowanej.
Minusy – dość często na fanpage’ach są osoby, które nie do końca pasują do naszej docelowej grupy. Ich interesuje tylko nagroda, a kupować w rezultacie nic nie będą.

10. Bezpłatny webinar lub warsztat

Jeśli w Twojej firmie są specjaliści z dużym doświadczeniem, którzy mogą rozwiązać problemy potencjalnych klientów, to możesz przeprowadzić dla nich BEZPŁATNY webinar.

Jedynym warunkiem uczestnictwa będzie dołączenie się do grupy i podanie swoich danych kontaktowych. Zamieszczając parę postów reklamowych w dużych fanpage’ach lub zamawiając mailing z zaproszeniami na swoje wydarzenie, można szybko zebrać zainteresowane osoby z grupy docelowej. Na przykład, jeśli promujesz usługi turystyczne, to możesz zrobić bezpłatny webinar o lifehackach podczas podróży lub sposobach na oszczędzanie. Jeśli ślubne – webinar na temat przygotowań do ślubu.

Plusy – grupa będzie się składała z osób z Twojej grupy docelowej, która przy tym już była z Twoją firmą w kontakcie osobistym. Ona już oceniła Wasz poziom i wie, gdzie się udać w razie potrzeby.
Minusy – trzeba mieć dobrego specjalistę, który będzie mógł przeprowadzić webinar. Działa nie we wszystkich branżach.

11. Zaproszenie znajomych do polubienia fanpage’a

Metoda, która jest w zasadzie jedyną metodą, wykorzystywaną przez większość początkujących fanpage’y „Vkontakte”. Tworzysz konto prywatne i zaczynasz dodawać do znajomych osoby z Twojej grupy docelowej. Potem zapraszasz tych znajomych do swojej grupy/fanpage’a.

Plus – to nic nie kosztuje. W niektórych niszach inne metody po prostu nie działają.
Minusy – takie konta coraz częściej wysyłają spam, co może doprowadzić do blokowania przez VK.com. Wymaga to dużo sił i czasu.

12. Wyświetlanie fanpage’a na wysokim miejscu w wyszukiwarkach Yandex i Google

Po tym, jak wyszukiwarki zaczęły indeksować sieci społecznościowe, niektóre grupy zaczęły być wyświetlane w Yandexie lub Google w wynikach wyszukiwania na zapytania komercyjne. Giełda Sape.ru wielokrotnie publikowała raporty o zakupie SEO-linków prowadzących do grupy “Vkontakte” przez swoich użytkowników. Ale samymi linkami tu nie poradzisz – potrzebna jest stała praca nad aktywnością w grupie. Na dzień dzisiejszy fanpage Vkontakte można zobaczyć w wyszukiwarkach nawet na wysokokonkurencyjne zapytania.

Plusy – można uzyskać wiele wartościowego ruchu z wyszukiwarek.
Minusy – konieczność codziennej pracy nad treścią grupy i wzrostem aktywności użytkowników; niestabilność algorytmów wyszukiwarek, a co za tym idzie – pozycji fanpage’a w wynikach wyszukiwania.

13. Spam rozsyłany jako wiadomości prywatne, posty na wall’u lub komentarze

Można zapraszać osoby do swojej grupy za pomocą wiadomości  prywatnych. Drugą możliwością jest pozostawienie linków na wall’u lub w komentarzach. Jest to kolejny sposób, który cieszy się popularnością wśród początkujących osób. Ale jeżeli punkt 11 (zaproszenie znajomych do polubienia fanpage’a) jakoś tam działa, to spam nie działa w ogóle. Blokada konta w tym przypadku to tylko kwestia czasu.

Plusów nie ma.
Minusy –  jest to spam.

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: