KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Reklama na Vkontakte. Przewodnik dla początkujących

W tym poradniku chciałbym przedstawić wszystkie możliwości reklamowe sieci społecznościowej VK (Vkontakte). Artykuł będzie aktualizowany po pojawieniu się nowych narzędzi.

Na VK mamy możliwość promowania naszej grupy, strony publicznej, wydarzenia (wszystkie trzy typy stron mają na VK wspólną nazwę — społeczności), gry, aplikacji lub strony internetowej.

Wszystkie działania promocyjne można podzielić na trzy główne grupy: reklama targetowana, promo posty (lub inaczej posty sponsorowane), posty w innych społecznościach. Sprawdźmy każdy z nich z osobna.

Spis treści:

 1. Reklama targetowana w newsfeedzie i po lewej stronie
  1. Jak uruchomić reklamę targetowaną
 2. Posty sponsorowane w aktualnościach
  1. Niuanse postów sponsorowanych
  2. Jak promować posty na VK
 3. Płatne posty w grupach i stronach publicznych
  1. Rodzaje płatnych postów
  2. Umieszczenie płatnych postów
 4. Jak doładować konto reklamowe Vkontakte?

Sprawdź mój film na Youtube, w którym w skrócie opisuje trzy rodzaje reklam na VK:

Reklama targetowana

Pierwsza grupa narzędzi reklamowych jest najbardziej rozbudowana i zawiera sześć rodzajów reklam. Każdy z nich jest przeznaczony do promowania różnych obiektów: społeczności, witryny lub aplikacji. Aby było wygodniej, zebrałem je w tabeli:

Masz tutaj wiele opcji targetingu:

 • Płeć, wiek, stan cywilny, stanowisko w pracy.
 • Kraj i miejsce zamieszkania, osiedle, stacja metra, a nawet ulica.
 • Ci, którzy mają urodziny dzisiaj, jutro lub w ciągu tygodnia.
 • Uniwersytet, wydział, szkoła, rok ukończenia studiów.
 • Ci, którzy subskrybują wybrane strony, grupy i wydarzenia.
 • Zainteresowania, hobby, ulubione filmy, książki, gry, itp.
 • Szczególna grupa „turystów” — tych, którzy wchodzili na VK z innych krajów, niż zwykle.
 • Użytkownicy wybranych urządzeń, systemu operacyjnego, przeglądarki.

Inne opcje:

 • Można ograniczyć do 100 wyświetleń na osobę.
 • Wykorzystać mechanizm retargetingu, czyli wyświetlać reklamy użytkownikom, którzy odwiedzili twoją witrynę.
 • Możesz wybrać – płacić za kliknięcia lub wyświetlenia.
 • Jeśli płacisz za kliknięcia, to im bardziej atrakcyjne masz reklamy (często klikane), tym mniejszą cenę płacisz.
 • Możesz zmienić wygląd i tekst reklamy w dowolnym momencie.

Jak uruchomić reklamy targetowane:

Zaloguj się do swojego konta i wejść do panelu reklamodawcy: https://vk.com/ads?act=office.

W prawym górnym rogu wybierz Create Ad. Tutaj musisz wybrać, co chcesz promować — społeczność, aplikację lub stronę internetową (promocja wybranego posta w społeczności opiszę dalej):

Powiedzmy, że chcesz wypromować swoją publiczną stronę na VK (technicznie to jest to samo, co fanpage na Facebook). Aby to zrobić, kliknij przycisk Community i wybierz swoją stronę publiczną lub wpisz jej nazwę w polu i kliknij Proceed:

Zobaczysz wszystkie możliwe ustawienia do swojej nowej reklamy. Na początku należy wybrać rodzaj ogłoszenia (opisałem różnice w tabeli powyżej). Do promocji strony publicznej, można wybrać jeden z tych:

 • Mały obrazek + nazwa + opis
 • Duży tytuł obrazu + tylko
 • Społeczność ogłoszenie
 • Specjalny typ reklamy

Wybierzmy pierwszy. Wprowadź nazwę i opis, dołącz obrazek (wymagania do obrazków zobaczysz w wyskakującym okienku) i wybierz odpowiednie kategorie tematyczne dla twojej reklamy:

Następnie musisz ustawić targeting reklamy, czyli komu właściwie chcesz wyświetlać reklamy: ich kraj, miasto, płeć, wiek, stan cywilny itp. I dodatkowy parametr — ci, którzy mają urodziny w najbliższym czasie (na przykład, jeśli chcesz dać im zniżkę z okazji urodzin).

Następnie trzeba ustawić bardziej szczegółowe kierowanie: zainteresowania, wykształcenie, praca i dodatkowe opcje, takie jak używane urządzenia, przeglądarki, itp.:

Jeśli klikniesz Show more options w kategorii interesów, zobaczysz dodatkowe opcje:

Tutaj możesz określić, jakie społeczności powinna subskrybować. Na przykład, możesz wyświetlać reklamy użytkownikom, którzy subskrybują profile twoich konkurentów. Można także wykluczyć określone społeczności, co oznacza, że jeśli użytkownik subskrybuje podane społeczności, on nie zobaczy twoją reklamę.

Jeszcze jeden ważny parametr — Travelers. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli jesteś zainteresowany potencjalnymi klientami, którzy często podróżują. Ludzie, którzy odwiedzają zagraniczne kraje podczas podróży służbowych, a także osoby, które wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych, znajdziesz właśnie w tej kategorii.

SPRAWDŹ:   BlaBlaCar: w Rosji realizujemy nasze cele za pomocą VK.com i Yandex

Wreszcie, w dolnej części, należy określić sposób płatności — za kliknięcia lub wyświetlenia i ustawić cenę, którą jesteś gotów zapłacić. Zalecam zacząć od modelu CPM, aby lepiej zrozumieć, jak publiczność zareaguje na Twoją reklamę, aby obliczyć ostateczną stawkę CPC i sprawdzić współczynnik konwersji. To często może być bardziej opłacalne, niż jeśli ustawisz płatności za kliknięcie na samym początku.

Ponadto, CPM jest idealny dla ciebie, jeśli wchodzisz na rynek z nowym produktem, dla którego musisz stworzyć popyt lub zwiększyć rozpoznawalność twojej marki w Runecie.

Tutaj można również ograniczyć liczbę wyświetleń dla jednego użytkownika do 100, jeśli nie chcesz wkurzać niezainteresowanych użytkowników swoją reklamą. W końcu, wpisz nazwę dla swojej nowej kampanii reklamowej, i wyślij ogłoszenie do moderacji, klikając Create Ad.

Posty sponsorowane w newsfeedzie

Posty sponsorowane na VK jest narzędziem podobnym do reklam na Facebooku, które wyświetlają się newsfeedzie. Wyglądają jak zwykłe posty, ale z dopiskiem „Post reklamowy”.

Post sponsorowany na VK

Ten typ reklamy ma wszystkie opcje kierowania, jak i w poprzedniej grupie reklam, w tym geograficzne i demograficzne kryteria, zainteresowania itp. Możesz określić, gdzie reklama będzie wyświetlana — tylko na komputerach, tylko na urządzeniach mobilnych (Android, iOS, Windows Phone i mobilna wersja serwisu m.vk.com), lub i tam i tam.

Niuanse postów sponsorowanych na VK

 • Użytkownik nie może zostawić komentarz pod postem
 • Możesz promować posty tylko z otwartych grup lub wydarzeń
 • Nie możesz promować posty udostępnione w twojej grupie, jeśli oryginalnie pochodzą z innej grupy
 • Każdy post opublikowany na twoim fanpage’u lub grupie może mieć tylko jedną reklamę
 • Aby rozpocząć promocję postu, informacja o twojej społeczności musi być szczegółowo wypełniona. Tutaj znajdziesz przykład społeczności, zawierającej informacje wystarczające, aby przejść moderację: https://vk.com/public120091278
 • Płatność wyłącznie w modelu CPM, czyli za 1000 wyświetleń

Na swoim kanale porównałem prowadzenie reklam bez posiadania własnego fanpage’a (czyli zwykła boczna reklama targetowana) oraz reklamy z wykorzstaniem fanpage’a (czyli w formie postów sponsorowanych. Zapraszam do obejrzenia:

Jak promować posty na VK

Na moim kanale Youtube znajdziesz szczegółowy tutorial o tym jak tworzyć posty sponsorowane na VK:

Jak tworzyć post z karuzelą:

Jak tworzyć kampanię typu lead generation:

Albo jak promować stories:

Tak samo, jak w przypadku reklam targetowanych, opisanych wyżej, przejdź do swojego konta reklamowego: https://vk.com/ads?act=office i kliknij przycisk Create Ad.

Tutaj musisz wybrać Community post i wkleić adres URL do istniejącego postu, lub utworzyć nowy, klikając Create post.

Spróbujmy utworzyć nowy post i zacząć go promować. Kliknij przycisk Create post i wybierz społeczność, w której chcesz go utworzyć.

Teraz musisz stworzyć swój post, i do tego celu możesz wykorzystać dodatkowe funkcje:

 • dodać zdjęcie
 • wideo
 • muzykę
 • utworzyć ankietę
 • dodać produkt, który oferujesz na swojej grupie lub stronie publicznej

Postaraj się napisać intrygujący i ciekawy tekst. Używać emotikony, jeśli to pasuje do twojej strategii komunikacji w social mediach. Mówiąc w skrócie, stwórz doskonałą treść!

Kiedy skończysz, kliknij Create, a w następnym kroku — Proceed.

Następnie zobaczysz dokładnie takie same ustawienia kierowania, jak w poprzedniej części tego poradnika (geograficzne, demograficzne itp.), za wyjątkiem dwóch opcji na dole — Where to show my ads oraz Views per user.

Tutaj można wybrać, czy wyświetlać reklamy tylko na urządzeniach mobilnych, tylko na komputerach, czy na obu platformach. I można również wybrać, ile razy maksymalnie użytkownik zobaczy reklamę. Nie polecam wyświetlać swoją reklamę więcej niż 5 razy dla każdego użytkownika. Zasada im więcej tym lepiej absolutnie nie działa w tym przypadku.

SPRAWDŹ:   13 sposobów promowania fanpage'a lub grupy VKontakte

Kiedy skończysz, wpisz nazwę kampanii, a następnie kliknij Create ad.

Płatne posty w grupach i stronach publicznych

Na VK jest wiele popularnych społeczności na różne tematy, które subskrybują miliony użytkowników. Jednym z nietypowych narzędzi VK jest możliwość kupienia postów w tych grupach lub publicznych stronach.

Istnieją dwa narzędzia:

 1. oficjalny serwis wewnątrz twojego konta reklamowego
 2. i zewnętrzne narzędzie Sociate

Zanim stworzyć swój pierwszy płatny post polecam przeczytać tutaj zasady, które opisują ograniczenia do reklamowania niektórych towarów i usług, a także sprawdzić dokumenty, które należy dostarczyć, na przykład, w przypadku reklamowania towarów medycznych lub dziecięcych.

Rodzaje płatnych postów

Możesz wybrać pomiędzy dwoma rodzajami płatnych postów:

 • normalny post, który wygląda jakby został opublikowany przez właściciela społeczności
 • i tak zwany repost, lub udostępniony post, który oryginalnie pochodzi z twojej społeczności

Oto jak wygląda repost:

Jak umieszczać płatne posty na publicznych stronach i grupach VK

Jeśli twój produkt lub usługa spełnia wymagania VK wspomniane powyżej, stwórzmy swój pierwszy płatny post i umieśćmy go w jakieś społeczności.

Wejść do swojego konta reklamowego i w menu po lewej stronie wybierz Paid post marketplace, lub po prostu kliknij ten link.

Aby stworzyć swój pierwszy płatny post, kliknij przycisk New ad post w prawym górnym rogu:

Tu, w tym oknie należy wybrać typ postu — zwykły post (tekst z załącznikami) lub repost.

Tekst może być naprawdę długi — do 16000 znaków. Jednak jeśli chcesz, aby twój post był lepiej postrzegany przez użytkowników, zalecam tworzyć teksty o długości do 450 znaków. Tak samo, jak podczas promocji postów opisanych wyżej, możesz dodawać zdjęcia, wideo, muzykę, ankiety, karty, lub inne dokumenty.

Po zakończeniu tworzenia, musisz jakoś nazwać swój post (nazwa będzie widoczna tylko tobie w koncie reklamowym) i wybrać odpowiednią kampanię.

Masz swój pierwszy post. Teraz musisz wysłać go na weryfikację przez moderatora, klikając link Send for verification wewnątrz swojej kampanii (1), lub klikając w bloku ze wszystkimi postami (2):

Póki twój post jest sprawdzany, rzućmy okiem na społeczności, które VK oferuje. Wybierz Available Communities w lewym menu. Można tu zastosować różne filtry, aby znaleźć społeczności z wybranych branż lub z określoną grupą docelową. Załóżmy, że szukasz społeczności młodych kobiet, zainteresowanych urodą i modą:

Warto zwrócić uwagę, że po prawej stronie od nazwy każdej społeczności znajduje się ikonka z małym wykresem. Jeśli klikniesz na nią, zobaczysz szczegółowe statystyki dotyczące zasięgu i zaangażowania użytkowników:

Statystyka strony publicznej lub grupy Vkontakte

Kiedy twój post zostanie sprawdzony, możesz wysłać propozycje umieszczenia do wybranych społeczności, naciskając przycisk Send request. Tutaj musisz wybrać odpowiednią datę i czas kiedy twój post zostanie opublikowany, i dodać komentarz dla właściciela społeczności, jeśli jest taka potrzeba:

Ustawienia czasu publikacji zakupionego postu

Jeśli właściciel społeczności zaakceptuje post, on zostanie umieszczony w tym czasie, co wybrałeś. Możesz sprawdzić status swojego zgłoszenia w panelu Requests tutaj.

Zgodnie z przepisami, twój post powinien być umieszczony przez co najmniej 24 godziny. Po tym czasie właściciel ma prawo go usunąć.

Jak doładować konto reklamowe Vkontakte?

I niemniej istotna kwestia — doładowanie kampanii Vkontakte. Istnieje trzy sposoby na zasilenie konta:

 • Płatność kartą bankową lub PayPalem przez osobę fizyczną. W tym przypadku jednak nie ma możliwości otrzymania faktury.
 • Współpraca z pośrednikiem, czyli agencją lub serwisem reklamowym, który ma podpisaną umowę z Vkontakte.
 • Podpisanie umowy z Vkontakte i rozliczenie się za pomocą wyłącznie przelewu bankowego do Rosji.

Innych możliwości dla polskich firm na dzień dzisiejszy nie ma. Po szczegóły zapraszam do odcinku na Youtube:

 Masz pytania? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do mnie

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: