Darmowy streaming muzyki wrócił do nowej wersji aplikacji VK.com dla iPhone po 1,5 nieobecności.
Według przedstawicieli VK, „stało się to możliwe po podpisaniu porozumienia w sprawie licencjonowania muzyki między „Vkontakte” a największymi światowymi wytwórniami — Universal Music Group, Warner Music Group i Sony Music Entertainment”. W 2015 roku Vkontakte był zmuszony usunął sekcję muzyki z aplikacji ze względu na zarzuty Apple o obecności nielegalnych utworów.
Teraz użytkownicy Rosji i krajów WNP mogą swobodnie korzystać z rozdziału z muzyką: wyszukiwanie, dodawanie do swojej playlisty, słuchanie sugerowanych utworów itd. W Polsce obecnie jest dostępne tylko odsłuchiwanie utworów dodanych do własnej playlisty.
W marcu 2016 roku Vkontakte poinformował o zakończeniu wszystkich sądów z właścicielami praw autorskich, którzy skarżyli się na nielegalne umieszczanie muzyki na portalu. Przedstawiciele VK wówczas poinformowali, że nie zamierzają wprowadzać opłaty za słuchanie muzyki w swoich aplikacjach mobilnych i na wersji desktopowej, jednak będą eksperymentować z monetyzacją muzyki. Wytwórnie, z którymi VK jeszcze nie ma umów, mogą wysłać żądania przez formularz DMCA.
3 września 2016 roku muzyka wróciła także do aplikacji Odnoklassniki, drugiej według wielkości sieci społecznościowej w Runecie, która również należy do Mail.Ru Group.
W kontekście tych zmian, wejście serwisu Spotify do Rosji wygląda coraz mniej optymistycznie. Spotify próbuje wejść na rynek rosyjski od 2 lat. Jako głównego konkurenta szwedzki serwis wskazywał właśnie Vkontakte.
Według danych Reuters od czerwca 2016 r., liczba użytkowników Spotify przekroczyła 100 mln. Biorąc pod uwagę, że liczba aktywnych użytkowników VK.com wynosi obecnie 90 mln, można bez przesady powiedzieć, że Vkontakte stał się jeśli nie największym, to jednym z największych streamingów na świecie.