KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

Social Media

Jak działa newsfeed VKontakte? 8 wskazówek o tworzeniu i publikowaniu treści

Algorytmiczny newsfeed pojawił się na VKontakte dopiero wiosną 2016 roku. Niektóre niuanse jego działania różnią się od newsfeeda na Facebooku, dlatego w tym artykule opiszę wskazówki jak tworzyć i publikować treść na stronach publicznych i grupach na VK.com. Pamiętaj, że algorytm w każdej sieci społecznościowej jest zmienny. Warto śledzić za oficjalną informacją od VK.com i stale testować różne warianty treści.

1. Unikalna treść ma priorytet. Dlatego twórz posty samodzielnie, nie kopiuj tekstu z innych fanpage’y. Zalecane jest także tworzyć własną grafikę i video. Posty z nową i świeżą informacją będą wyświetlane wyżej w feedzie twoich fanów.

2. Użytkownicy widzą częściej ulubione rodzaje treści. Im częściej użytkownik wchodzi w interakcję z wybranym typem treści, tym częściej zobaczy takie posty w swoim feedzie. To mogą być krótkie lub dłuższe teksty, video, GIFy, zdjęcia, posty z muzyką itd. Zatem za pomocą prób i błędów musisz znaleźć odpowiednie dla twoich fanów rodzaje treści i inwestować w nie najwięcej czasu.

Aktualnie bardzo lubiane są posty z dodaniem kilku wideo na jakiś określony temat, lub posty tekstowe typu „5 najlepszych …”. Użytkownicy VKontakte wciąż lubią długie posty tekstowe, a według badania za 2016 rok tekst tutaj daje nawet większe zaangażowanie, niż wideo.

3. Wyższy priorytet mają treści o wysokiej rozdzielczości, czyli 720p dla wideo i przynajmniej 700px szerokości dla grafiki.

4. Zamknięte komentarze pod postami to najgorszy pomysł. Posty, które otrzymują komentarze, mają wyższe pozycje w rankingu newsfeeda. Zaangażowanie wreszcie ma wpływ na organiczny zasięg postów. Musisz motywować swoich fanów uczestniczyć w dyskusji, zadając pytania i tworząc treść, która prowokuje żeby zostawić komentarz.

SPRAWDŹ:   13 sposobów promowania fanpage'a lub grupy VKontakte

5. Newsfeed zmniejsza widoczność społeczności, które publikują posty zbyt często. Zamiast ilości, warto skupić się na jakości treści, a szczególnie biorąc pod uwagę punkt 2. o dłuższych tekstach szczegółowo opisujących wybrany temat. W niektórych branżach osoby śledzące profil firmowy mogą zwyczajnie znudzić się stałym przepływem informacji i ukryć wszystkie posty danej firmy.

VK zaleca publikować posty w ciągu całego dnia, żeby znaleźć idealny czas kiedy fani aktywnie wschodzą w interakcję z wybranym rodzajem treści. Na przykład, wideo nie warto publikować w ciągu godzin roboczych, natomiast długie posty eksperckie mogą nie wzbudzić zainteresowania w godziny wieczorowe, kiedy użytkownik jest już zmęczony.

6. VK wyświetla wyżej posty związane z aktualnym wydarzeniem lub trendem. Mimo, że użytkownicy VK rzadko korzystają z hashtagów, warto śledzić popularne wydarzenia i tworzyć aktualne treści dodając #hashtagi. Oczywiście jeśli odpowiadają twojej branży i strategii marketingowej na VK.

7. Jeśli publikujesz link prowadzący do strony internetowej, lub udostępniasz post z innego fanpage’a lub grupy, to musisz dodać swój własny unikalny opis — przynajmniej kilka zdań, które dadzą dodatkową wartość twoim fanom. Bez dodatkowego unikalnego tekstu, udostępnione posty mają niższy organiczny zasięg.

8. Rzecz jasna, VK zaleca promować posty w celu uzyskania dodatkowego zasięgu. Przeczytaj moje wskazówki na ten temat w artykule Reklama na Vkontakte. Przewodnik dla początkujących.

Podsumowując, na VKontakte musisz tworzyć unikalne i angażujące treści, ale nie przesadzać z częstotliwością publikowania. Przetestuj, jakie rodzaje treści najbardziej lubi twoja grupa docelowa, i w jakich godzinach najwięcej wchodzą z nimi w interakcję.

SPRAWDŹ:   Reklama VKontakte: 5 najczęstszych błędów

Najlepszym źródłem informacji zwrotnej są oczywiście twoi fani. VKontakte pozwala tworzyć ankiety, które możesz skierować do swoich obecnych użytkowników, pytając, na przykład, czym są najbardziej zainteresowani:

 Masz pytania? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do mnie

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: