KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, Ukrainie, Białorusi

SEO / SEM

Ile zarabia SEO specjalista w Rosji?

Na dzień dzisiejszy średnia pensja specjalisty bez doświadczenia z branży SEO wynosi 2 330 zł. Specjalista z doświadczeniem ponad 6 lat może zarabiać koło 6 000 zł. Statystyki te zostały przedstawione przez firmę HeadHunter.

Według danych, uzyskanych na podstawie analizy ogłoszeń pracodawców, miejsce zamieszkania i doświadczenie w branży mają duży wpływ na wysokość zarobków specjalisty SEO.  W tej chwili średnia płaca w Moskwie wynosi 4 660 zł. Trochę gorzej wygląda sytuacja w Petersburgu (3 730 zł) i Nowosybirsku (3 960 zł). W innych regionach natomiast nie ma mowy o takich zarobkach. W Jekaterynburgu średnia płaca specjalisty wynosi 3 260 zł, w Kazaniu – 2 330 zł.

Ogólnie w kraju według danych z drugiej połowy 2013 roku specjaliści bez doświadczenia mogą zarobić średnio 2 330 zł. Osoby, pracujące w branży 1-3 lata dostaną 3 260 zł, 3-6 lat – 5 600 zł, a specjaliści z doświadczeniem powyżej 6 lat mogą liczyć na 6 000 zł miesięcznie.

ile-zarabia-seo-w-rosji1

Obecny okres jest korzystny dla osób, które chcą zmienić branżę lub rozpocząć karierę w branży SEO. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba wolnych miejsc pracy w tym obszarze w Rosji  wzrosła o 70% (z 446 do 756 miejsc), szczególnie duży wzrost zanotowano w Moskwie (z 178 do 281, o 58% więcej) i w Petersburgu (z 81 do 118, o 46% więcej).

Tegoroczne dane wskazują na zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów SEO. Największy wzrost liczby wakatów nastąpił w lipcu 2013 roku (49%), zmalał we wrześniu (4%), natomiast pod koniec października znów był zbliżony do wielkości z lipca.

Lista wymagań pracodawców, chcących zatrudnić specjalistę w branży SEO, zawiera następujące umiejętności:

 • Doskonałą znajomość  wyszukiwarek, czynników rankingowych  i algorytmów;
 • Doświadczenie w pracy z narzędziami do analizy statystyk  (Google Analytics, Yandex.Metrika, LiveInternet);
 • Podstawową znajomość HTML i CSS;
 • Rozwinięte zdolności analityczne;
 • Doświadczenie w promowaniu stron WWW;
 • Doświadczenie w zakresie kupowania linków.

Źródło: seonews.ru

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi:

 • Karol Soja

  Pytanie tylko, czy te np. 3260zł w Rosji to dużo, czy mało? W Polsce na przykład można za to wynająć kawalerkę w dużym mieście, dobrze zjeść i powinno jeszcze coś tam zostać :) Natomiast jak to wygląda w Rosji?

  • Konstantin K

   Zależy od regionu. Dla Moskwy takich zarobków starczy na wynajem pokoju gdzieś na peryferiach + na jakieś tam przetrwanie. A im dalej na wschód, dla mniejszych miast to już porządny etat.
   Oczywiście w badaniach brano pod uwagę tylko stawki w ofertach pracy, a nie faktyczne zarobki z premiami.

 • Marek

  Jeśli w Moskwie specjalista SEO średnio zarabia 4 660 PLN to w przeliczeniu na ruble wynosi ok. 47 000 RUB, niewiele jeśli wziąć pod uwagę miesięczny koszt biletu na metro 2 200 RUB, co stanowi ok. 4,5 % jego dochodów (zakładamy że jeździ tylko metrem, a nie dodatkowo marszrutką),

  w Warszawie ten koszt byłby znacznie mniejszy – przy zarobkach specjalisty w wysokości zarobków statystycznego moskiewskiego kolegi byłoby to 100 PLN, czyli 2,1 % dochodów

  analogicznie musimy policzyć cenową dostępność innych usług

  tak więc 47 000 RUB w Moskwie to minimum potrzebne do normalnego życia (czasami kultura, rozrywka, restauracja, piwo na mieście)

  • Konstantin K

   Zwracam uwagę, że podane kwoty są kwotami „od”, które oferuje pracodawca, czyli to nie jest faktyczny poziom zarobków.
   Poza tym tzw. „pakiet socjalny” obejmuje wydatki pracownika na dojazd, a w firmach IT to częsta praktyka. No i fakt, że typowy moskwianin mieszka z rodzicami oznacza brak wydatków na wynajem mieszkania a czasami i na wyżywienie w domu.