KonstantinKanin.com

Marketing internetowy w Rosji, na Ukrainie i Białorusi

E-Commerce

Jak wyglądał eCommerce w Rosji w 2017 roku

W tym tekście zebrałem informacje o tym, jak wyglądał rynek eCommerce w Rosji w 2017 r.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

Fakty o rosyjskim eCommerce:

  • W 2016 roku rosyjski eCommerce wyrósł do 920 mld rubli, z których 33% przypada na cross-border
  • W 2017 roku Poczta Rosji obsługuje około 1 mln międzynarodowych przesyłek dziennie
  • 46% klientów przed zakupem porównują ceny w rosyjskich sklepach a zagranicznych
  • 81% klientów, którzy robią zakupy w zagranicznych sklepach, robią to ze względu na niższe ceny
  • Na sklepy z TOP-100 przepada 68% całego rosyjskiego rynku sprzedaży online

O zagranicznym handlu internetowym w Rosji

Według NAMO wielkość rynku handlu zagranicznego w 2016 roku wyniosła $4.3 mld. Liczba międzynarodowych przesyłek osiągnęła 245 mln sztuk, czyli w ciągu roku wzrosła dwukrotnie.

Według prognoz AITC wielkość handlu cross-border w 2017 r. wzrośnie do 39% i wyniesie około 420 mld rubli, a liczba przesyłek przychodzących wzrośnie o 71,6% do 400 mln sztuk.

“Russia is a very attractive market for e-commerce companies at the moment. Consumer confidence seemed to have returned, and the strengthening of the rouble was a major factor. Russian customers want the same fast fashion as the Western customer, so ASOS and Wiggle were both working at improving delivery speed, and ASOS had improved its proposition significantly. In the period between September 2016 and February 2017, sales were up by over 200% year-on-year, as mentioned in recent company reports.”Brian McBride, Chairman at ASOS and Wiggle

Gdzie kupują Rosjanie?

Popularność Aliexpress wciąż rośnie. Na dzień dzisiejszy jest to najbardziej odwiedzana strona internetowa z kategorii eCommerce w Rosji, z 22 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. W chińskich sklepach internetowych Rosjanie dokonali 90% wszystkich zamówień zagranicznych. Na europejski eCommerce przepada 4% transakcji, na amerykański – 2%. Natomiast w wyrażeniu pieniężnym na Chiny przepada 52%, na Unię Europejską 23%, USA – 12%. To świadczy o niskim średnim paragonie w chińskich sklepach internetowych. (Źródło)

Co Rosjanie kupują w internecie?

Najświeższy raport o tym, jakie produkty w lokalnych lub zagranicznych sklepach najczęściej kupują Rosjanie dotyczy jesieni 2016 roku. Jak widać z wykresu, w zagranicznych sklepach (z wyjątkiem Chin) Rosjanie najwięcej kupują (malejąco): odzież i obuwie, kosmetyki i perfumy, produkty dla dzieci i elektronikę.

SPRAWDŹ:   Wyszukiwarka Search@Mail.ru wprowadziła mechanizm ręcznego sterowania rankingiem przez użytkowników

W trakcie badania Romir Research Holding, przeprowadzonego w kwietniu 2017 roku, okazało się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem obserwuje się stały wzrost wydatków (ogólnie, nie tylko w internecie) w przeważającej części kategorii, zwłaszcza w zakupach sprzętu AGD i elektroniki, smartphone’ów i tabletów, aut. Znacznie zmniejszył się tylko zakup odzieży i butów — z 38% do 27%.

Ciekawe, że właśnie w segmencie odzieży Rosjanie aktywnie oszczędzają. Planowało zakup 33% respondentów, a zrobili zakupy 27%.

W ogóle zainteresowanie zakupem odzieży u Rosjan rośnie. Jeśli porównać 2016 i 2015, zainteresowanie w mobile wzrosło o 167%, na desktopie na 20%.

Co do odzieży sportowej, gusty Rosjan w dużej mierze pokrywają się z europejskimi. W 2016 roku najbardziej wzrosło zainteresowanie markami New Balance i Puma, nieco mniej Reebok i Asics:

Rosjanie zaczęli również oszczędzać na produktach dla dzieci, chociaż w kryzys ten segment był nazywany „wyspą stabilności”. Oszczędzają głównie na zabawkach – 28%, a także obuwia dziecięcego – 24%. Ponadto, rodzice wolą nie wydawać pieniędzy na artykuły sportowe – 15%, pieluchy – 12%, przemysłowa żywność dla dzieci – 11%, ubrania dla dzieci – 10%.

Większość Rosjan nie są zadowoleni cenami na produkty dziecięce w sklepach internetowych. Według danych z badania „Rynek e-commerce dziecięcych produktów 2016”, rosyjscy konsumenci online uważają, że ceny na produkty dla dzieci są zbyt wysokie.

Jak kupują, jakie preferencje mają?

Najczęściej zakupy w zagranicznych sklepach internetowych Rosjanie popełniają z powodu niskich cen w porównaniu z lokalnymi sklepami (81%), szerszego asortymentu towarów (41%) i obecności ekskluzywnych produktów, których nie ma w Rosji (29%). 6% kupują w zagranicznych sklepach z powodu wyższej jakości produktów.

Liczba spontanicznych zakupów zmniejszyła się. Prawie połowa Rosjan nie jest gotowa kupić coś od razu: 24% przed tym wolą porównać ceny w internecie, 14% czekają sezonu rabatów, a 11% sprawdzić to samo w sklepach outlet lub dyskontach. Nabyć towar od razu, nie czekając na rabaty, gotowi są tylko 45% z ogólnej liczby badanych.

46% klientów przed zakupem porównują ceny w rosyjskich a zagranicznych sklepach. W tym 22% uważa, że ze względu na podwyższony kursu dolara kupować za granicą stało się nieopłacalne, a 30% porównuje ceny tylko w przypadku podróży za granicę.

SPRAWDŹ:   This is Russia: 10 stereotypów o Rosji w reklamie światowych marek

Tym niemniej w 2016 roku główną przyczyną spontanicznych zakupów były rabaty i darmowa dostawa.

Około 44% Rosjan robią zakupy online 1-2 razy w miesiącu, 13% – 1-2 razy na kwartał, 9% – ponad 3 razy na kwartał, a 30% kupują w zależności od potrzeb rodziny.

Co drugi ankietowany kupuje towar w internecie za pomocą smartphone’a lub tabletu. Wśród nich 62% robią to poprzez dedykowane aplikacje mobilne, a 52% — przez przeglądarki internetowe.

Z urządzeń mobilnych częściej korzystają kupujący w zagranicznych sklepach internetowych — 21% w porównaniu z 14% w przypadku rosyjskich sklepów (źródło).

Ile pieniędzy wydają?

W 2016 roku ponad 64% zamówień opłaconych przez Rosjan w zagranicznych sklepach, kosztowały nie więcej niż €22, a ponad 60% – mniej niż €150. Niski średni paragon wynika z wysokiej liczby mały zamówień z chińskich sklepów internetowych.

Sytuacja w Moskwie w dużej mierze różni się od pozostałej części Rosji, więc osobno podam dane dotyczące stolicy.

Średni paragon mieszkańców Moskwy w zagranicznych sklepach wynosi 6400 RUB, w rosyjskich nieco wyżej — około 6600 RUB. Przy tym w segmencie AGD średni paragon osiąga 10000 RUB, w sklepach komputerowych suma średniego zakupu jest około 8400 RUB, natomiast na produkty dla zwierząt, na przykład, klienci wydają średnio tylko 3600 RUB za jeden zakup (źródło).

Jak płacą?

Według Yandex i Gfk Rus 2016 roku płatność kartą bankową po raz pierwszy stała się popularniejsza od gotówki. 71% respondentów stwierdziło, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz płacili za zakupy w internecie kartą bankową. Gotówką zapłacili 68% klientów — wskaźnik ten zmniejsza się czwarty rok z rzędu. Co prawda, jako sposób płatności za pobraniem karty wciąż pozostają w tyle w porównaniu z gotówką (źródło).

W Moskwie 63% klientów woli zapłacić za swoje zakupy w internecie gotówką przy odbiorze towaru. Prawie jedna trzecia (32%) płacą za zamówienia kartą bankową.

 Potrzebujesz więcej danych o wschodnim eCommerce? Napisz do mnie

Dziękuję, że dzielicie się ze znajomymi: